| anonim_4396 a întrebat:

Multi stiti exemplele mele cu "politistul, violatorul si victima"...

De ce atunci cand vine vorba de politist, toti o ardeti cu "dar vai, ce om rau" sau alte chestii de genul dar cand vine vorba de zeul vostru va faceti ca ploua? De ce zeul vostru poate scapa cu o asemenea fapta dar un politist nu?

Sa zicem ca tu esti victima si te intalnesti cu politistul, cum ar fi ca atunci cand il intrebi de ce nu te-a ajutat el sa-ti raspunda cu "pai eu i-am respectat liberul arbitru"? Cam ce sanse sunt sa nu-i dai cu ceva in cap?

In cazul unui viol, libertatea cui este mai importanta? A violatorului sau a victmei? Oare nu victima are prioritate atunci cand vine vorba de liber arbitru?

Cand am pus intrebarile si am oferit exemplele, toti ati zis ca ati fi salvat victima daca ati fi fost in locul politistului. Oare asta nu va face mai buni decat un zeu care doar sta si se uita iar la sfarsit zice "pai eu am respectat liberul arbitru"?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dreptul la liberul arbitru il au ambele fiinte, atat musca cat si paianjenul, numai ca dreptul mustei se rezuma la a se zbate spasmodic, in timp ce dreptul paianjenului este de a degusta musca.

| AnghelB a răspuns:

La cati copii teribili posteaza pe aici, numai tu mai lipseai cu scenariile tale rasuflate.
Faci comparatii de toata jena, demonstrand incapacitatea de a intelege concepte elementare despre divinitate.

| anonim_4396 explică (pentru AnghelB):

Analogia nu e una rasuflata ci una autentica, daca nu stii cum ce falsa analogie uite aici ceva care sa te ajute:http://www.descopera.org/falsa-analogie/

| danay72 a răspuns:

Pentru a afla de ce permite Dumnezeu suferinţa trebuie să ne întoarcem în timp la momentul în care a început ea. Când Satan i-a determinat pe Adam şi pe Eva să nu mai asculte de Iehova, a apărut o problemă importantă. Satan nu a pus la îndoială puterea lui Iehova, deoarece chiar şi el ştie că Iehova are putere nelimitată. El a contestat dreptul lui Iehova de a guverna. Satan l-a acuzat pe Dumnezeu că este un conducător rău, făcându-l mincinos şi reproşându-i că îşi privează supuşii de ceva bun (Geneza 3:2–5). Satan a lăsat să se înţeleagă că omenirea ar duce-o mult mai bine fără conducerea lui Dumnezeu. Afirmaţia sa era un atac la adresa suveranităţii lui Iehova, a dreptului său de a guverna.
Adam şi Eva s-au răzvrătit împotriva lui Iehova. Cu alte cuvinte, ei au spus: „N-avem nevoie de conducerea lui Iehova. Putem stabili singuri ce e bine şi ce e rău". Cum putea Iehova să rezolve această controversă? Cum le putea el demonstra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune că rebelii nu aveau dreptate şi că modul său de a conduce era cel mai bun? După unii, Dumnezeu ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe rebeli şi să creeze alţi oameni. Însă Iehova îşi făcuse deja cunoscut scopul de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei şi voia ca aceştia să trăiască pe un pământ paradiziac (Geneza 1:28). Iehova îşi realizează întotdeauna scopurile (Isaia 55:10, 11). În plus, dacă i-ar fi distrus pe rebelii din Eden, controversa legată de dreptul lui de a guverna ar fi rămas nerezolvată.
Să ne gândim la următoarea ilustrare: Un profesor le arată elevilor cum să rezolve o problemă dificilă. Un elev inteligent se răzvrăteşte şi spune că metoda profesorului nu este bună. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, lăsând impresia că profesorul este incompetent. Unii elevi îi dau dreptate, răzvrătindu-se şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul într-o asemenea situaţie? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce vor gândi colegii lor? Nu ar crede oare că elevul care s-a răzvrătit şi susţinătorii lui au dreptate? Toţi ceilalţi elevi din clasă şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că îi este frică să nu se descopere că n-a avut dreptate. Dar, să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema.
Şi Iehova a făcut ceva asemănător. Să ne amintim că la cele întâmplate în Eden au asistat milioane de îngeri (Iov 38:7; Daniel 7:10). Modul în care avea să acţioneze Iehova urma să aibă un puternic efect asupra acelor îngeri, iar, în final, asupra tuturor creaturilor înzestrate cu raţiune. Ce a făcut deci Iehova? El i-a permis lui Satan să arate cum ar conduce el omenirea. De asemenea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se guverneze singuri, sub influenţa lui Satan.
Profesorul din ilustrarea de mai înainte ştie că elevul răzvrătit şi cei de partea lui se înşală. Însă el mai ştie că, permiţându-le să încerce să-şi demonstreze afirmaţiile, toată clasa va avea de câştigat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că profesorul este singurul competent să conducă clasa. Ei vor înţelege, de asemenea, motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. În mod asemănător, Iehova ştie că oamenii cu inima sinceră şi îngerii fideli vor avea de câştigat văzând că Satan şi adepţii lui au dat greş şi că oamenii nu se pot guverna singuri. Ei vor învăţa un adevăr esenţial, ca şi Ieremia din vechime, care a spus: „Ştiu, DOAMNE, că soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, când umblă, să-şi îndrepte paşii". — Ieremia 10:23.
Totuşi, de ce a permis Iehova suferinţa atâta vreme? De ce nu pune el capăt răutăţilor? Să ne gândim la două lucruri pe care profesorul din ilustrarea noastră nu le-a făcut. În primul rând, el nu l-a oprit pe elevul răzvrătit să-şi spună punctul de vedere. În al doilea rând, nu l-a ajutat pe elev să-şi demonstreze afirmaţiile. În mod asemănător, nici Iehova nu a făcut două lucruri. În primul rând, el nu i-a împiedicat pe Satan şi pe adepţii lui să demonstreze dacă au sau nu dreptate. Dar aceasta cerea timp. Pe parcursul a mii de ani de istorie, oamenii au avut posibilitatea să încerce tot felul de forme de guvernare independentă de Dumnezeu. În pofida progreselor înregistrate în domeniul ştiinţei, dar nu numai, nedreptăţile, sărăcia, criminalitatea şi războaiele au luat o amploare fără precedent. S-a demonstrat clar până acum că guvernarea umană a dat greş.
În al doilea rând, Iehova nu l-a ajutat pe Satan să conducă această lume. Dacă Dumnezeu ar fi împiedicat, de exemplu, crimele oribile, nu ar fi arătat el că susţine cauza rebelilor? N-ar fi dat el de înţeles că oamenii se pot guverna singuri, fără să suporte consecinţe dezastruoase? Dacă ar fi procedat astfel, Iehova s-ar fi făcut şi el vinovat de minciună. Însă „este imposibil ca Dumnezeu să mintă". — Evrei 6:18.
Dar ce putem spune despre suferinţa îndurată de oameni de-a lungul acestei perioade în care Dumnezeu a permis răzvrătirea? Ar trebui să ne amintim că Iehova este atotputernic. Prin urmare, el poate să înlăture efectele suferinţei omenirii şi chiar o va face, procesul de distrugere a pământului va fi anulat prin transformarea planetei într-un paradis. Efectele păcatului vor fi înlăturate pe baza credinţei în jertfa de răscumpărare a lui Isus, iar efectele morţii vor fi anulate prin înviere. Astfel, Dumnezeu îl va folosi pe Isus pentru ‘a distruge lucrările Diavolului’ (1 Ioan 3:8). Iehova va face toate aceste schimbări la momentul potrivit. Putem fi fericiţi că el nu a acţionat până acum, deoarece, altfel, nu am fi avut posibilitatea să învăţăm adevărul şi să-i slujim (2 Petru 3:9, 10). Între timp, Dumnezeu îi caută pe oamenii sinceri care doresc să-i aducă închinare şi îi ajută să suporte suferinţele pe care le-ar putea avea în această lume plină de necazuri. — Ioan 4:23; 1 Corinteni 10:13.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Deci practic, noi chiar daca suntem la locul unui viol si putem sa oprim, sa nu o facem ci sa permitem acelui "rebel sa se razvrateasca" nu? Practic tu asta ai zis acum.

"şi chiar o va face"... pai asa putem zice si despre politistul care cu toate ca este la locul violului, el IL VA PRINDE... candva. Cu toate astea, cand e vorba de politist, voi toti o ardeti cu "dar vai ce om rau".

Pune-te in locul victimei. Ce faci atunci cand vezi un politist ca trece pe langa tine dar nu face nimic? Ce vei spune? Dar ce vei spune/face daca a 2-a zi te intalnesti cu politistul si iti spune "pai eu am respectat libertatea" dupa care "dar lasa ca o sa-l prindem noi"? Cu ce te ajuta pe tine faptul ca o sa-l prinda CANDVA chiar daca era deja la locul faptei si putea sa opreasca acel viol?

Dupa cum am zis, zeul tau poate sa scape cu niste fapte pe care voi le considerati imorale dar un om nu poate. De ce? De ce pe omul prezent la locul violului il faceti in toate felurile dar pe un zeu atotputernic si omniprezent nu? Doar pentru ca e zeu? Doar pentru ca e mai puternic? Asta se numeste frica de autoritate.

Cat despre tot comentariul tau, el se adreseaza unei alte probleme, nu are legatura cu ce am intrebat eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai face comparatii de prost gust intre OM si Dumnezeu. politistul p..ii.astia au abuzat mereu de unuiforma gradele si statutul lor. daca Dumnezeu ar abuza de atotputernicia lui.tu ai fi? nu cred ca ai fi nici tu nici neamul tau nici dinainte nici dupa tine fiindca dupa parerea ta cea proasta Dumnezeu ar trebui sa taie raul de la radacina.care e radacina raului in inima ta? blegea? si unde se situeaza in timp prin perpetuare genetica? vezi ca nu gandesti in secole si milenii? da ti-ar place prin comportament crestinesc si moral sa-ti scoti toti inaintasii pacatosi din iad? ar fi un tel foarte bun si usor de atins. daca-i iubin si respectam pe cei morti.dar nu.ei sant buni cat sant in viata ne dau bani ne cresc copii in rest mai dai in puii nostri de ce nu au trait moral? blegeo? in crestinism cei traitori sant biserica luptatoare.vei adormiti sant biserica biruitoare.baga la cap.ca de aia unele pacate se platesc pana la al saptelea neamca sa se mantuiasca cat mai multi.si de aia binecuvantarile domnului sant vesnice.pentru ca rugaciunile lor sa se reverse si asupra celor inconstienti si necredinciosi din neamul respectiv.tu esti atee? inteligenta rationala si stiintifica? iaca ai avut in familie prosti, crestinopati, oameni morali, care s-au gandit sa se roage si pentru iertarea celor ca tine, fara macar sa te cunoasca sau sa stie ca te vei naste.asta a stiut Iisus Hristos.iar pentru ei care au crezut a fost suficient.VOI vreti dovezi? ganditi? mi se face greata.

| AndreeaIonela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce stii tu despre acel Iisus? happy cine a fost? ai aflat si tu din Biblia care iti controleaza viata, dupa care te ghidezi. de ce TREBUIE sa credem? pentru ca asa am fost educati si pentru ca asa am vazut la ceilalti din jurul nostru? tot ce se intampla bun sau rau in viata voastra e datorita cui? a lui Dzeu nu.i asa? ca asa a vrut el! sunteti patetici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa andreea ionela? apai esti stupida rau daca-ti inchipui ca eu nu ies din casa pana nu deschid biblia.si ceia ce spui tu ce legatura are cu raspunsul dat lui gaia, cam dur ce e drept, dar nu exajerat?

| Buresbista123 a răspuns:

Nope e un plan divin de care tu nu stii esti prea mic, trebuie sa l simti pe DZ si sa nu indoiesti vreodata de cuvantul lui, liberul arbitru e special pentru ca noi sa putem alege, el e impartial dar ne da posibilitatea ca noi sa facem ce trebuie, sa l urmam...
Cam asa de bolnavi sunt religiosii...iti vine sa ti dai una dar asta e macar noi astia care traim in realitate si ne bazam pe ratiune trebuie sa facem ceva

| Danaberciu a răspuns:

In primul rand, nu ar trebui sa compari omul cu Dumnezeu! Nu stiu ce sa zic, dar cred ca nu te auzi cand pui asemenea intrebari! Daca nu era Dumnezeu, oare cine mai creea asemenea specimene? Hmmmm.....cred ca nimeni! Un om nu poate fi mai bun decat Dumnezeu!