| anonim_4396 a întrebat:

Zeul vostru poate sa anuleze liberul arbitru al unei persoane?

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Sigur ca poate, dar poate ca nu vrea!
Conform principiului "omniscient, omniprezent, omnipotent".
Asa ca tot ce pare determinat de liberul arbitru, a fost hotarat si predestinat dinainte. Guess by whom? happy

| Kaℓi a răspuns (pentru Kaℓi):

Oops, abia acum am vazut polemica de mai sus! o chestie predestinata si asta, desigur.
Dar nu trebuia sa mai raspund si eu, considera ca am sters raspunsul.

| sublime89 a răspuns:

D-zeu e atotputernic, deci el ar trebui sa poata face si un patrat rotund. Ar fi interesant de vazut asta.

| AirănMeidăn a răspuns:

Da. Dumnezeu ar trebui sa fie atotputernic, deci poate sa faca orice. Nu vad de ce nu ar putea face si asta. Oricum, nu avem de unde sa stim daca avem intr-adevar liber arbitru sau nu. Daca Dumnezeu ar exista cu adevarat, ar putea sa ne faca sa credem ca de fapt avem asa ceva, chiar daca de fapt actiunile noastre sunt controlate de el. Ca un mentalist. Nu prea are sens.
In concluzie, eu cred ca ar putea sa anuleze liberul arbitru

Răspuns utilizator avertizat