| TeoCata1804 a întrebat:

O intrebare pentru atei!
Cum explicati ca un sfant nu putrezeste si nici agheasma nu se degradeaza ca orice alte sticla cu apa? Sah mat ateilorlaughing)))

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu este nici o "minune" in ceea ce spui tu dar sa o luam pe rand:
1) aghiasma, Inca de pe vremea faraonilor se stia ca apa devine CURATA (fara microorganisme) daca este tinuta intr-un vas de ARGINT. Eu folosesc din copilarie un pahar de argint daca consum apa daca nu am o sursa curata de apa. Busuiocul are calitati asemanatoare. De aceia apa nu se degradeaza DAR AGHIAZMA ESTE un pericol din cauza vaselor si a manipularii care RECONTAMINEAZA apa asa ca nu este recomandata pentru consum decat daca "esti tare" in stomac.
2) Sfintii. Popi stiu foarte bine din cunostiintele acumulate in sute de ani ca un CORP uman NU PUTREZESTE (devine un gen de mumie) DACA este ingropat intr-o livada de PRUNI. Daca nu sti devi un fanatic ce crede in tot felul de sfinti, daca stii, studiezi Biblia CACI NUMAI Dumnezeu este SFANT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici faraonii nu au putrezit

stii ca argintul conserva apa, la fel si busuiocul? Si ca idee, o apa fara prea multe impuritati nu se strica.

Da e ok ca tu iti bazezi credinta pe niste apa care se impute sau nu

| T0T a răspuns:

E mai ușor să cauți răspunsuri raționale la întrebări. Cine caută poate găsi, cine e sigur că a găsit fără să caute s-a pierdut.

| Steregoi a răspuns:

Incearca sa macerezi busuioc.

Daca nu putrezesc si ii bagi in priza incep sa umble?

| Octavian199 a răspuns:

Ai auzit de 'conservare'?

| Octavian199 a răspuns:

Apa nu se strica niciodata, doar prinde miros si culoare de la impuritati.Plus ca argintul si busuiocul cam elimina niste impuritati.(Crucea de argint si busuiocul).Mai e sah mat?

| Mircea08 a răspuns:

Nu sunt ateu
Da te rog un singur verset din Evanghelie in care scrie ca un sfant nu putrezeste sau ca exista apa sfintita sau aghiasma. Daca Dumnezeu nu spune nimic despre aceste lucruri de unde sunt ele stiute?

| RaulAlmășan a răspuns:

Ce spui tu e rătăcirea unor religii.
Un om când moare are loc o despartire a sufletului de corpul pământesc, urmând ca in rai sa i se dea un nou corp.
Dacă acel corp nu mai are duhul de la Dumnezeu, ce putere mai are?
Si in plus închinarea la sfinti e un păcat de idolatrie.
Ortodoxii neagă acest lucru, spunând că sfintii sunt mijlocitori între oameni si Dumnezeu.
Dar Domnul Iisus a spus clar că el este SINGURUL mijlocitor între oameni si Dumnezeu.
Iar religia ortodoxă sare peste versetul ăsta.
Si peste multe altele.

| Angelindeed a răspuns:

Mananca mcdonalds un an si sinucide-te si te scoatem peste 7 ani si iti trimitem poze in rai sa vezi ce viu o sa arati de la atatea chimicale