| anonim_4396 a întrebat:

Ce sau cine face ca agheasma sa nu se strice?
Nu cumva cuvintele si slujba popii?
Cum explicati asta ateilor?

24 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Hai sa fim seriosi un smoc de busuioc cit legatura de patrunjel sa sterilizeze apa din butoiul de 100 l rolling on the floor Eu zic sa mergeti pe la tara sa vedeti ce este cu Sf Aghiazma, apa este luata din fintina nu are nici pic de clor sau alte minuni.Nu se pune busuioc in butoi cu furcoiul rolling on the floor sa macereze la rece ca ar ajunge rea la gust si nu ar mai pune lumea gura pe Agheazma. Pina si pastilele moderne de sterilizat apa folosite de armata nato au efect 3-4 ore apoi ciuciu.Eu zic ca era mai practic fiecare soldat american sa aiba smocul de busuioc si o Cruce de argint si costa mai putin ca le exportam noi busuiocul ieftin pe post de consumabil si scoteam Romania din criza cu busuiocul rolling on the floor

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ionii de argint not worthy

| Allrc24 a răspuns:

Cand preotul oficiaza slujba de sfintire a apei Sfantul Duh se pogoara peste ea si o sfinteste.practic din momentul ala apa respectiva se transforma in agheasma pentru ca are in ea pe Sfantul Duh, adica pe Insusi Dumnezeu? cum s-ar putea strica?! Dumnezeu este sfant si nestricacios.

| Arthur a răspuns:

Încercaţi şi voi acasă, înainte de a comenta, şi daţi-mi de ştire când reuşiţi. Sunt foarte curios. Eu sincer am încercat şi nu mi-a reuşit. Sunt invidios pentru aghiasma de la bunica care e pusă pe categorii. Are şi de nouă ani. Am gustat şi e bună, eu nu am reuşit să o fac să supravieţuiască decât câteva săptămâni. Am pus şi un ban de argint şi busuioc.

| Arthur a răspuns:

Butoaiele alea uriaşe or fi din argint?

| Arthur a răspuns:

Te asigur că moneda e de colecţie şi sunt sigur că nu ai atins-o niciodată. Din fericire.

| Arthur a răspuns:

Mă refeream la chestia cu jegul prin contact. Normal că eşti plin de ştinţă, dar dă pe dinafară şi rămâne restul, în caz contrar ai fi ştiut că o monedă de argint într-un recipient mic de apă ( de mărimea unei căni ) purifică apa distrugând germenii patogeni din acel vas în numai 6 min.
Am observat că la tine e greu şi cu rock-ul şi cu ştiinţa pe care o le amintesti mereu, dar fără a le cunoaşte.
Argintul este mult mai eficace decât antibioticul în unele cazuri.

| Dumnezău a răspuns:

Ciudat,aghiasma de la mine de acasa se strica dupa nici o saptamana.Eh,banuiesc ca e de vina legiunea de Satane ce salasluieste in mine si intineaza puritatea casei si a sfintei ape.Ii felicit!

| DrunkenRat a răspuns:

Faza este ca apa a fost tinuta in recipiente de argint. Se stie ca ionii de argint au efect bactericid. Apa de argint este deci un dezinfectant.

| Urzi23 a răspuns (pentru DrunkenRat):

Alooo da fuga la tine la Biserica si sa faci o poza cu butoaiele de argint rolling on the floor sa o vedem si noi Noi in parohie suntem mai amariti si Sf Aghiazma o face Parintele in butoaie de plastic din comert si nu se strica peste an apa este luata de la conducta La bunica la tara o fac la fel dar apa o aduc oamenii cu caldarea de la fintina iar prin fintinile oamenilor nu curge apa cu ioni de argint

| KodrutZ a răspuns:

Hahahaha, de proprietatile argintului ai auzit ceva? Cred ca nu va preda asta la scoala de talibani...

| PinkPanther a răspuns:

rolling on the floor asta e buna cuvintele popii, care de obicei e cel mai mare betiv, curvar si numai de ce predica nu se tine, da cu siguranta ala poate sasfinteasca ceva laughing
Busuiocul si argintul fac toata treaba, mai deschideti o carte de chimie, sau macat tv-ul de discovery, cititi ceva si documentati-va inainte sa vorbiti tampenii. Treaba cu crede si nu cerceta e o tampenie.

Răspuns utilizator avertizat
| geop a răspuns:

Chimia e raspunsul. Popii n-au treaba.

| emmyl a răspuns:

Sunteți cam ignoranți. Dacă ai ascultat vreodată slujba de sfințire a apei ai auzit că la un moment dat, după câteva rugăciuni, preotul cere "să se pogoare Duhul Sfânt peste apa aceasta". Preotul cere, dar Dumnezeu (Duhul Sfânt) sfințește. E una dintre minunile incontestabile ale ortodoxiei. Și se petrece destul de des. Mai aflați că nu busuiocul, căci dacă rămâne busuioc în aghiasmă, aceata se strică. Dacă tot vă interesează, mergeți de Bobotează la biserică, de preferat acolo unde aflați că este un preot mai căutat, și ascultați cu atenție măreția slujbei de sfințire a apei, pentru a deveni Aghiasmă Mare. Nu plecați decât după ce preotul spune predica, chiar la sfârșit.
Doamne ajută!

| master77 a răspuns:

Ionii de argint, daca nu stiai, ce treaba are popa?

| crynys a răspuns (pentru master77):

Si cine pune ioni din astia in agheasma ca vreau si eu sa pun in apa plata de unde se procura

| cristiana99 a răspuns:

Agheasma, dupa cum stiu eu, e apa sfintita(sfanta ar trebui sa fiu dupa cat am baut-o in copilarie). Apa nu se strica asa usor. E data cu parfum de busuioc ca sa nu se simta mirosul de sulf daca si cand s-ar strica. Plus ca e tinuta in cazane de argint, argintul e antibacterian. Popa, aici n-are nicio treaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Totul are o explicatie rationala, E vorba de uleiurile volatile continute de planta la care noi ii spunem busuioc si care au puternice proprietati antiseptice. aaroman, tu trebuia sa stii ca argintul nu emite ioni in orice conditii. Microorganismele mor la CONTACTUL cu argintul, care este inevitabil intr-un vas de argint. Iar referitor la popii care "sfintesc" apa continuta de acele butoaie de plastic (argintul e de mult vandut sau furat) cu o amarata de cruce de argint batuta cu niste pietricele colorate si pe care o scufunda pentru foarte putin timp in apa din butoaiele de plastic, permiteti-mi sa ma indoiesc ca acest procedeu elibereaza ioni de argint (at all) suficienti incat sa omoare sutele de mii de bacterii pe care nu a reusit apanova sa le omoare.

Concluzie: Suntem norocosi ca am descoperit busuiocul.
http://forum.computergames.ro/......au-nu.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BUSUIOCUL

Planta magica a romanilor

http://www.formula-as.ro/2009/879/medicina-naturii-44/busuiocul-11406

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In concluzie incercati si acasa luati o sticla si bagati busuioc in ea sa vedeti rezultatul, luati si de la biserica si atunci sa vedem care e adevarul, dovezi nu argmente copilaresti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sensation? vezi ca e un filmulet cu niste cercetatori care au experimentat ceva in legatura cu apa.cum isi schimba structura moleculara in functie de multi factori printre care si daca o injuri, sau daca faci o cruce deasupra ei inainte de a o bea. daca reusesti sa-l vezi da linkul tuturor sa-l vada si sa inteleaga ca apa din care santem facuti 90% e vie si se comporta ca atare.ionii de argint intr-adevar o curata,dar slujba si cuvintele isi au rolul lor. intr-adevar chimia este cheia dar la nivel molecular atomic, sau subatomic, pana unde nu poate patrunde mintea omului si posibilitatile deocamdata ramane puterea si stiinta celui care a creat-o sub toate cele 4 stari de agregare.vad ca unii au hotarat si vor sa-i credem ca pe niste messia care au cuvinte litera de lege.afrim.mari oameni de stiinta pe TPU.ei stiu tot. distepti oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conservantii.

| smilexD93 a răspuns:

Cuvintele si slujba? rolling on the floor fii serios.