| ms3y a întrebat:

O intrebare pentru atei.Sunt curios ce credeti.
Dupa moarte ce credeti ca se intampla.Chiar credeti ca sufletul nu ajunge undeva? Atunci pentru ce mai traim? Dar nu uitati, informatia nu se pierde.

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Sufletul e gandul, creierul, cum vrei sa-i zici. Odata mort, e gata. Tot ce exista e in mintea ta. (Demonstratie: incearca sa iti imaginezi cum ar arata plantele de pe alte planete, tot ce poti face e sa combini imagini pe care le ai in minte, imagini vazute in natura).

"Pentru ce traim?" Râul de ce curge?
Materia nu se pierde, informatia de care zici tu, da.

Fiecare cu credintele si cunostintele lui, moarte o sa lamureasca treaba.

| CannbalCorpse a răspuns:

Dupa moarte o sa ajungi intr'un sicriu dupa intro groapa, o sa iti faca pomana si pachete dupa 7 ani o sa isi aduca aminte de tine si o sa dea un pachet pentru sufletu au, iar dupa 2 de ani cineva iti va lua oasele si iti va vinde mormantu, asta cred eu ca se intampla dupa moarte...

| 1libercugetator1 a răspuns:

Dupa moarte ce credeti ca se intampla

dupa moarte e ca inainte sa te nasti

Chiar credeti ca sufletul nu ajunge undeva?
eu unu nu cred ca exista suflete,spirite,zeii,fantome,ingeri,alba ca zapada,mos craciun,unicornul roz

Atunci pentru ce mai traim?
exista multe motive pentru care traim,de ce sa nu traim? viata e unicata o singura data o traiesti,sunt miliarde de miliarde de miliarde de motive pentru care sa traiesti,trebuie doar sa gasesti acele motive, scopuri care te mentin in viata

informatia nu se pierde,noi nu suntem informatie noi suntem ceva fizic =gandim,rationalizam existenta noastra, o data morti tot cea ce am fost se pierde definitiv,constinta,memoria totul se pierde, e practic imposibil sa renvi din morti cu memoria intancta de aia mortile clinice sunt doar come atata tot, un soc asa mare cum e moartea ar opri creierul din functionare cea ce ar sterge totul definitv, degeaba renvi numai esti tu e alta persoana, memoria, cea ce esti tu dispare, e cand isi pierzi memoria

| GRs a răspuns:

Nu avem suflet.Sufletul nu exista.Totul vine de la creier.
In Biblie se zice ca animalele nu au suflet, iar singura diferenta dintre noi si ele este capacitatea creierului de memorare si gandirea mai avansata.
Scopul pentru care traim este acelasi ca si cel al animalelor, ne nastem, traim, ne inmultim, murim.

| Bogdan_9316 a răspuns:

DE CE MOR OAMENII
9 Atunci, de ce mor oamenii? Pentru a afla răspunsul, trebuie să vedem ce s-a întâmplat când pe pământ existau doar un bărbat şi o femeie. Biblia ne spune: "DOMNUL Dumnezeu a făcut să crească din pământ tot felul de pomi, plăcuţi la vedere şi buni de mâncare" (Geneza 2:9). Exista totuşi o restricţie. Iehova i-a zis lui Adam: "Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină; dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit" (Geneza 2:16, 17). Această poruncă nu era greu de respectat. Existau o mulţime de pomi din care Adam şi Eva puteau să mănânce. Dar acum li se oferea prilejul să-şi demonstreze recunoştinţa faţă de Cel care le dăduse totul, inclusiv viaţa perfectă. Ascultând, ei ar fi arătat, de asemenea, că respectă autoritatea Tatălui lor ceresc şi că doresc îndrumarea lui iubitoare.

Morţii nu văd, nu aud şi nu gândesc. — Eclesiastul 9:5.
Morţii se odihnesc, nu suferă. — Ioan 11:11.
Murim din cauza păcatului moştenit de la Adam. — Romani 5:12.

Deci citeste din biblie acele versete sa te lamuresti acolo gasesti raspunsuri!

| Qinz a răspuns:

In biblie scrie ca omu nu-i constient de el cand moarte, pana la inviere

| yanira4u a răspuns:

Tocmai de asta am inventat un zeu nemuritor si o viata dupa moarte.sa credem ca existaun scop pentru tot, ca nu suntem aici pentru nimic, ca suntem speciali. fara dumenzeu omul e un animal rational si ganditor care vine de nicaieri si se indreapta spre nicaieri.iti trebuie o iluzie ceva in care sa crezi ca viata asta nu a fost tot, nu se poate sa fii fost tot.suntem atat de speriati ca suntem singuri incat am creat iluzia unui suflet nemuritor pentru a avea speranta. daca esti bun s.ar putea ca pe lumea cealalta sa primesti tot ce acum nu ai dar ai vrea sa ai.dar nu exist nimic dupa si asta e adevarul.nu putem sa fim atat de egocentristi incat sa credem ca universul, toate planetele galaxiile exista doar pentru noi.iar dumnezeu in care crezi tu acum atat de tare putea sa fie oricare altul. daca ar fi fost zeus ai fii crezut la fel in el, daca ar fi fost allah sau oricare altul la fel..asa ca nu, sufletul nu ajunge nicaieri, ai doar o sansa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru yanira4u):

Mi-a placut modul tau de gandire, insa cred ca te-ai oprit cu rationamentul la mijloc. Legile evolutionismului ne arata ca au supravetuit si evoluat acele insusiri (prin indivizii care le posedau) care au permis viului o adaptare mai buna la mediu.Creierul,la fel ca si alte organe a aparut si evoluat pana la stadiul cunoscut, din aceleasi considerente. Faptul ca aceasta evolutie ne-a permis sa ne punem intrebarea daca moartea sterge tot ce existenta nostra simtita a realizat, sau poate nu sterge, este un indiciu al evolutiei? Imagineaza-ti ca nu am putea face acest lucru (in mod sigur nu ar mai exista nici motive pentru credinte religioase), crezi ca evolutiv am fi inferiori stadiului actual? In acest caz ne-am mai pune intrebari privind scopul vietii?

| ms3y explică:

Sa stiti ca nu dau funda.Eu cred mai mult de 100% in Dumnezeu si nu-mi voi schimba niciodata parerea.Doar voiam sa vad ce credeti. Oricum mi se pare absurd sa traiesti, sa ai in tine sentimente, cunostinte, etc. si dupa moarte sa dispara totul.Ca asa ca se te inmultesti ce rost mai are merge viata asa degeaba, numai sa fie oameni pe Pamant.

| Ja_Rule a răspuns:

Am citit undeva ca unii oameni credeau ca viata este doar un vis si ca cand murim ne trezim la realitate

| haos1234 a răspuns:

Probabil pare caraghioasa parerea mea...Eu cred ca dupa moarte vom incepe o viata noua... Funda? big grin