| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru atei!
Tinand cont de faptul ca noi oamenii ratioanali din ziua de azi facem parte din: regnul Animalia, clasa mamiferelor, familia Hominidelor, specia Homo sapiens sapiens, adica din categoria oamenilor rationali, care au capacitatea de a intelege relatii universale, sensul acestora si pot actiona conform acestora, lucruri pe care nu le au oamenii religiosi care nu vor sa fie nici rationali si nici sa accepte sau sa inteleaga realitatea, ba chiar refuza sa accepte Stiintele si tot ceea ce tine de Cunoasterea Rationala.
Pun intrebarea: daca aceste finte umanoide fac oare si ele parte din specia Homo Sapiens? Daca nu din care?
Pentru ca Sapiens inseamna A STII dar ei nu vor sa stie nimic ci doar sa creada totul asa a proasta, ba chiar refuza sa fie rationali, desi prima conditie a lui Homo Sapiens este rationalitatea?

Credeti ca o tara populata majoritar de asemenea humanoizi irationali, care nu accepta stiinta si nici cunoasterea rationala, are sanse sa supravietuiasca intr-o lume in plin avant stiintific, lume in care ei nu pot fi decat condamnati la a fi sclavi sau animale de povara in fosta lor tara, devenita colonie pentru muncile cu sclavi.

Cum apreciati aceasta politica dusa de statul roman in colaborare cu Biserica, de a distruge Romania prin prostire religioasa a romanilor?

Răspuns Câştigător
| ShockWaver a răspuns:

Nu vă puneți Mintea cu Credincioșii.Ei au fost îndocrinați de mici de către părinți/rude și așa s-a format Modul lor de Gândire.Suntem Specii tinere, mai avem multe de învățat.

| CatelusaCuParulCret a răspuns (pentru ShockWaver):

Credincios e doar un titlu. Nu indica inteligenta omului sau comportarea lui. Exista copii ce au fost crescuti bine, doar ca au fost botezati.
Eu vad ca tu inainte sa raspunzi nu te prea documentezi. Este doar parerea mea.

| Moisie explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Credincios este un titlu atribuit oamenilor care NU stiu, ci doar CRED!
Un om care nu stie nimic dar crede foarte multe, dovedeste ca nu are inteligenta, daca avea inteligenta, asa cum ai tu, ar stii cate ceva si ar crede putin.
Faptul ca un copil a fost scaldat in biserica, nici pe departe nu inseamna ca a fost botezat, si asta pentru ca Isus spune ca Botezul se face prin invatatura, deci nu prin scaldarea in ligheane a bebelusilor.
Din pacate pentru tine, eu raspund FOARTE documentat, dar cum nici tu nu stii multe, inseamna ca nu ai capacitatea de a face o apreciere competenta, ci una asa a proasta, cum de fapt ai fost obisnuita in religia ta, unde credinta a proasta este fundamentul pe care s-a cladit acest templu/biserica in care Diavolul este slavit ca dumnezeu!
Decat sa bati campii, mai bine nu-ti mai da parerea ca uite, te faci de ras!

| CatelusaCuParulCret a răspuns (pentru Moisie):

1. Eu cred ca te referi la sloganul "Crede si nu cerceta". Pai eu nu cred si stiu pentru ca am cercetat si experimentat multe chestii si de aceea nu bat campii happy. Cand am spus ca nu te documentezi m-am referit la raspunsul ce a primit titlul de raspuns castigator si de aceea se vede de parca as fi raspuns normal. Daca esti crestin nu inseamna ca ai alt mod de gandire. Deci mi-am dat cu parerea in fata lui ca ce spui tu ai dreptate.

2. Preotii bisericii romanesti nici nu stiu de Lucifer, deoarece nu li se fac o teorie exacta. Deci nu fac ceva rau si de aceea nici noi nu facem ceva 100% rau.

Fara comentarii 100% negative happy

| Moisie explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Faptul ca preotii din Romania nu stiu de Lucifer desi slujesc la Inviere noaptea sau dimineata pe intuneric si desi in Biblie Isus Christos recunoaste ca el este Lucifer/Luceafarul, asa ca indiferent ca ei stiu sau nu, ei tot pe Lucifer il slavesc ca Dumnezeu, rau este ca va prosteste si pe voi sa-l slaviti pe Lucifer ca Dumnezeu pentru ca adevaratul Dumnezeu Creatorul, nu va va felicita de loc pentru ca il slaviti pe Christos si nu pe El

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu esti rational?

| Moisie explică (pentru EmaS):

Din moment ce traiesc ancorat in realitate si nu cu capul in ceruri, categoric sunt rational, si dupa cum vezi sunt atat de rational incat nimeni nu imi poate desfinta tot rational argumentele. De ex eu spun aici pe forum de cca 1 an ca biserica crestina il slaveste pe Lucifer, si iata in linkul acesta se confirma ca am fost rational si nu am batut campii.
Nu te intreb pe tine pentru daca esti, pentru ca stiu ca esti sincera si vreau sa te scutesc de autoblamarea pe care ai faceo de dragul iubirii de adevar si dreptate!
Iata linkul care arata clar ca biserica crestina se inchina lui Lucifer!

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Eu am ajuns la aceeasi concluzie citind Biblia, am fost rational?
Sau am inteles gresit, adica ca tine?

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Http://stirileprotv.ro/......raiul.html
Psihiatrii spun ca majoritatea pacientilor care intra in moarte clinica si apoi isi revin, declara ca in timpul "calatoriei de dincolo" incearca o senzatie de pace, de liniste, se intilnesc cu persoane apropiate, moarte de ceva timp, cu care comunica.
Ce se intampla cu creierul in timpul comei?
Moartea clinica incepe odata cu stopul cardiac, care determina si oprirea circulatiei cerebrale. Insa moartea clinica este un proces reversibil si victima poate reveni complet la o viata normala daca i se acorda primul ajutor in timp util. Daca insa, in 3-4 minute nu se intervine, din cauza lipsei de oxigen in creier, se instaleaza moartea biologica, adica la moartea definitiva, spun neurochirurgii.
Etapele mortii clinice
Doctorul american Raymond Moody, a descris fazele mortii clinice in lucrarea sa "Viata de dupa viata". Medicul a stabilit etapele pe baza descrierilor a cel putin 150 de pacienti care au trecut prin moarte clinica.
1. Greutatea de exprimare. Persoanelor trecute printr-o asemenea experienta le este foarte greu sa redea exact ceea ce tocmai au simtit.
2. Verdictul propriei morti. Pacientul in aceasta stare intelege si vede perfect medicii, anuntind propriul verdict de moarte, aflindu-se totusi in imposibilitatea de a resimti exact ceea ce se petrece. Au existat cazuri in care pacientul a putut repeta medicilor cuvint cu cuvint conversatia lor si le-a descris diferite faze ale operatiei.
3. Starea de pace. Marturiile celor ce au experimentat moartea clinica contin cuvinte precum: calm, pace, bunastare, disparitia emotiilor si a fricii, senzatie de frumusete, perfectiune.
4. Fenomenul sonor. Inaintea intrarii in zona intunecata, apare un fenomen sonor asemanator cu timbrul unei sonerii, unui vuiet, unei muzici armonioase sau chiar clopot, iar alteori "era foarte liniste".
5. Zona obscura (tunelul). Pacientul realizeaza intrarea intr-o zona intunecata, insotita de o stare de pace profunda. Pentru a trece de la un nivel la celalalt, este nevoie sa depaseasca o frontiera denumita bariera de lumina. Aceasta este frontiera universului cunoscut.
Inger
6. Decorporalizarea. Reprezinta parasirea corpului, care este insotita de o modificare a sensului perceptiei de catre simturi, a intelegerii timpului si a spatiului.
7. Intilnirea cu alte fiinte. Se realizeaza cu persoane care au parasit planul fizic inainte. Aceste persoane pot fi cunoscute sau necunoscute.
8. Intrarea in lumina. Lumina este intensa si se manifesta ca o prezenta calduroasa si tonica. Aici persoana care are o astfel de experienta poate sa intalneasca fiintele de lumina, ingerii.
9. Viziunea asupra vietii. Nu sunt atat imagini cat mai ales forme ale gandirii. Deseori persoanele respective au relatat ca si-au perceput intreaga viata derulandu-se precum un film.
10. Limita de netrecut si reintoarcerea in corpul fizic. Exista o limita pe care subiectii nu o pot depasi astfel incat se reintorc la viata si se reintegreaza in propriul corp. Reintoarcerea este deseori instantanee si violenta.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Saracu om, iti dai seama ca in coma nimeni nu este lucid, si asta o spun eu care am stat in coma 7 zile, asa ca trebuie sa privim cu multa ingaduita faptul ca a aberat!
De exemplu eu vad Raiul in fiecare zi, mai ales cand deschid fereastra si ma uit la gradinuta mea cu gazon si multe flori colorate dar mai ales cand ies pe strada si vad ca si vecinii mei locuiesc intr-un adevarat rai, si asta nu este de mirare pentru ca singurul Rai este aici pe pamant si nu in ceruri, acesta este motivul pentru care Dumnezeu cand i-a alungat din Rai pe Adam si Eva, nu i-a expediat cu nave cosmice care sa-i aduca pe pamant dupa o calatorie ce a durat mulöti ani lumina, ci le-a dat traistuta in mana si le-a spus sa paraseasca ei singuri Raiul care era aici pe pamant.
Si faptul ca acesta este adevarul vedem in faptul ca niciodata Dumnezeu si nici Isus nu pomenesc niciodata niciunde de un alt Rai, decat eventual de acesta pe care il putem avea pe pamant.
Asa ca trebuie sa privim cu multa gaduinta declaratiile cuiva care dupa coma nu si-a devenit total, si bate campii povestind de ceva ce nici Dumnezeu nu spune ca exista!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Tu nu esti lucid niciodata.

| Moisie explică (pentru EmaS):

Ti-ai propus sa ma jignesti?
Pai daca tu esti logica, din ce cauza nu raspunzi logic la intrebarea din enunt?

| KhludCiprian a răspuns:

"Pun intrebarea: daca aceste finte umanoide fac oare si ele parte din specia Homo Sapiens? Daca nu din care?"
Bineinteles ca toti oamenii sunt rationali. Multi pleaca de la premize gresite. Dar tot rationali raman!

Sclavia a fost rationalizata cu Biblia si bineinteles ca oamenii ce au colaborat cu statul au fost oameni rationali: s-au gandit intr-o balanta ce ar insemna sa nu o faca!

Deci:
"Credeti ca o tara populata majoritar de asemenea humanoizi irationali, care nu accepta stiinta si nici cunoasterea rationala, are sanse sa supravietuiasca intr-o lume in plin avant stiintific"
- gresesti, cand papa nu o sa aiba papamobil anti-glont
- oamenii n-au sa mai ia medicamente
- au sa se roage sa se miste muntii dar n-as sapa groapa ca sa faca fundatia la casa
... atunci ar fi irationali. Dar multumita stiintei, preotii au sa tot spuna minciunile lor pana cand toate au sa fie falsificate in mod public!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Cum sa fie rationali daca refuza sa accepte realitatea si nu actioneaza conform definitiei rationalitatii ci exact inverul acesteia!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Te dai pe tine ca exemplu? Nu tu ziceai ca cineva precum Constantin a creat crestinismul? Bineinteles fara dovezi si un ratinament logic?

Exista cursuri de filosofie ce iti explica argumentarea. Totusi daca ai premize gresite de plecare si nu interactionezi cu alte carti ce iti pot arata probleme in logica ta, poti fi rational, dar cadrul de referinta doar sa fie gresit.

Inscriete-te cand poti la acest curs:
https://class.coursera.org/thinkagain-003

Oamenii ce credeau ca pamantul e plat nu erau irationali, era bazat pe ce dovezi aveau la indemana!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Nu crestinismul, pentru ca la inceput crestinismul era o SECTA a religiei mozaice, ci a inventat religia crestina.
Dovezi ai cate vrei totul este sa le cauti.
Numai acei oameni care credeau ca pamantul este erau irationali care ion ciuda dovezilor ca pamantul este rotund, nu acceptau aceasta realitate, ceva asemanator cu crestinii care nu accepta valorile Stiintei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea am chef sa comentez asa ca las aceste videoclipuri sa-ti raspunda intrebarilor:
http://www.youtube.com/watch?v=6R9wjwg-m_s
http://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ
=))
Si asta NU E TOT!-uita-te ce raspund romanii nostri la intrebarea;''Pe ce planeta traim?''
Primul e belea :)) =))!
http://www.youtube.com/watch?v=eJ1l7CN6tdw

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

1. Sa stii ca nu toti religiosii sunt irationali. Majoritatea crestinilor romani nici nu stiu adevarul, iar restul il stiu dar nu au posibilitatea sau nu cred ce spun ateii.

2. Cand Dumnezeu a creat omul nu existau religii, ci s-au inventat pe parcurs. Deci toti oamenii sunt oameni dar au diferite titluri. Titlurile acestea se numesc religii. Religiile sunt bune, dar oamenii care fac regulile religiilor nu sunt prea ok.

Sper ca ai inteles si sper ca nu vei mai trata crestinii ca pe niste alte specii de om. Cu totii suntem oameni indiferent de religie, sex, nationalitate.

Stiu ca ai mentionat ca intrebarea e pentru atei, dar trebuia sa o spun. Cred ca am fost destul de rationala in tot ce am scris aici si sper sa nu devii tu irational prin comentarii. O zi buna happy

| Moisie explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Pentru mine aceia care nu accepta un adevar demonstrat, ca de ex. Evolutia, este irational, cu atat mai mz#ult cu cat nu vrea sa constientizeze ce el nu se inchina lui Dumnezeu ci lui Lucifer
2 Dumnezeu dupa potop a facut Legamantul sau cu Avraam, si de atunci poporului lui Dumnezeu are religia convenita cu Avraam si intregite cu legile date de Dumnezeu lui Moise, evident ca pe parcurs s-au inventat facaturi religioase pentru prostit fraierii, asa cum s-a intamplat si cu religia crestina.
3 Atatav vreme cat diferenta intre Om si animal o face existenta Constiintei, nu voi considera ca fiind oameni acele finte umanoide care nu au constiinta

| CatelusaCuParulCret a răspuns (pentru Moisie):

1. Eu sunt crestin desi accept evolutia happy. Daca unii nu accepta unele chestii gen evolutia asta este. De aceea exista reincarnare, pentru a evolua si crestinii si ateii si toti. Si despre ce ai zis de Lucifer ai dreptate, dar biserca este doar un loc si eu ma pot ruga oriunde (am facut-o si in tramvai happy ) deoarece Dumnezeu este oriunde. Pana sa pui intrebari si link-uri d-astea nu stiam de Lucifer, dar nu pot renunta chiar acum la religia crestina deoarece si tu ai dreptate dar preotii nostri nici nu stiu ce fac si atata timp cat nici ei nici noi nu stim nu prea facem ceva 100% rau ci 50% rau.

2. Ai dreptate cu ce ai spus legat de Avraam, dar crestinismul nu ne-a prostit atata vreme cat nu dam bani multi acolo si stam sa privim cum canta copii de acolo si sa spunem o rugaciune ( inventata de noi nu de ei )

3. Ai dreptatate da si nu. Exista crestini care sunt de parere ca mai bine se roaga acasa sau in locul unde se simt cel mai bine decat la biserica, deci stiu unde e Dumnezeu real, deci au constiinta.

4. Stiintific toti suntem oameni indiferent ce facem si ce spunem. Dupa cum vezi eu sunt foarte rationala desi sunt crestina. Nu toti crestinii se inchina lui Lucifer. Crestinismul e doar un titlu. Nu lua in serios totul happy

Sa stii ca iti dau dreptate dar recunaste ca si eu am avut dreptatewinking

| KhludCiprian a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

"1. Eu sunt crestin desi accept evolutia "
Te felicit!
"4. Stiintific toti suntem oameni indiferent ce facem si ce spunem. "
Asa e. Doar ca filosofic (substituient pentru "a crede") pentru unii oameni este o jignire a fi numit animal sau maimuta!

Oricum, dat fiind punctul 1 sper sa lucrezi cu crestinii in a rezolva punctul 4.

| Moisie explică (pentru CatelusaCuParulCret):

Da si tu ai dreptate in multe din cele pe care le spui, dar nu pot sa-ti dau dreptate cand spui ca nu toti crestinii i se inchina lui Lucifer. Dupa cum ai auzit in acea slujba dela Vaticanm Lucifer este numit si Christosul, si absolut toti crestinii cred in Christos adica in Lucifer