| Wihox a întrebat:

O intrebare simpla, sunteti adeptii teoriei evolutioniste a lui Darwin sau credeti ca suntem creatiile divinitatii?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un proiectant.

| Wihox explică (pentru EmaS):

Simplu si la obiect. Cel mai coerent raspuns. Va multumesc!

53 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cred că sunt și situații în care trebuie să eliminăm extremele, ca provenind din experiențe eronate == asta se referă la prelucrarea datelor experimentale ==!

Întrebarea ar fi dacă tot așa, ar trebuie procedat și acum?

O intrebare simpla, sunteti adeptii teoriei evolutioniste a lui Darwin sau credeti ca suntem creatiile divinitatii?==cred că sunt greșite, amândouă teoriile!

| cristi202 a răspuns:

Chiar crezi ca e simpla intrebarea? Se discuta pe seama ei de vreo doua secole, de cind a aparut teoria evolutiei, si nu s-a ajuns la nici un raspuns concludent pentru ambele tabere, si tu zici ca intrebarea e simpla!happy

| Wihox explică (pentru cristi202):

Voiam sa impart pareri si cu alti. Intrebarea este simpla, argumentarea este complicata!

| KodrutZ a răspuns:

Nici una, nici alta. In cazul problemei de fata, nu se poate discuta doar de alb sau negru. Sint dovezi destule si cum ca am fi "creatia" unei rase superioare.

| Thunderstruck a răspuns:

Prima varianta.

| RAY a răspuns:

Tu esti adeptul teoriei gravitatiei?
cum adica adept dar ce o teorie e un cult,o credinta,pacat de ani petrecuti in scoala in special de biologie,e un fapt teoria evolutiei,cel mai bine se vede in ziua de zi cu zi cei mai buni,puternici,adaptati,frumosi,inteligenti sunt mult mai bine adaptati ca restul exact ca la cimpanzeii,gorile,exact ca la toate mamiferele nu diferim deloc
ne alegem parteneri ca restul mamiferelor primate,socializam ca ele, ne jucam ca ele avem sentimente ca ele, deci unde e acea minciuna ca nu ar fi adevarata?
din lupi au iesit atatea rase in cateva mii de ani dar in milioane, acele rase izolate devin specii in timp evolueaza
uitate la grau, rpsi de ce crezi ca exista plante salbatice si cele selectate de om?
http://www.scribd.com/doc/78050841/EVOL-B
eu unu numi pot explica nimic fara teoria evolutiei

| Wihox explică (pentru RAY):

In primul rand nu sunt adept al teoriei gravitatiei pentru ca e o lege si nu se demonstreaza. In al doilea rand nu se stie sigur daca teoria lui Darwin este adevarata. Profesoara de biologie ne-a predat aceasta teorie ca o posibilitate nu ca un fapt dar este adevarat ca ce ai spus tu este foarte logic. Daca lucurile ar fi fost asa de clare cum le prezinti tu nu as mai fi pus intrebarea dar in lume inca se dezbate aceasta teorie si nu s-a ajuns la un rezultat clar. Cu aceasta intrebare am vrut doar sa aflu alte pareri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wihox):

"Profesoara de biologie ne-a predat aceasta teorie ca o posibilitate nu ca un fapt"... sa-si dea demisia.

| Stefan_Paneci_1989 a răspuns (pentru RAY):

Nu te-a pus nimeni sa scrii un roman omule, trebuia decat sa spui ce teorie consideri tu ca este adevarata.

| Mădă0611 a răspuns:

Evolutie, descoperirea nefiind doar a lui Darwin, si oricum, lucrurile care exista, mai devreme sau mai tarziu o sa fie descoperite, ca de exemplu penicilina, existenta altor "sori", s.a.m.d.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Mi-ai adus aminte de o faza din clasa a 5-a la ora de romana... In prima saptamana am fost pusi sa scriem despre ce vrem noi, sa ne imaginam ceva iar eu am scris despre viata pe o planeta cu 2 sori. Am luat 6 motiv ca "nu exista alt soare decat al nostru, restul sunt stele".

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

:)) bine ca n-a fost la religie.

http://i.imgur.com/qJZHXXq.jpg

| PedoBarbie a răspuns:

Teoriei evoluţioniste.

| fuzzer a răspuns:

Creatiile divinitatii, nu tot ce exista in acest univers poate fi explicat cu stiinta, mintea omului este finita, si e destul de greu sa-ti depasesti limitele in acest context.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Întrucât timdem să ne întrebăm care este scopul vieţii este clar că am fost creaţi pentru un scop de Creator. Un lucru ieşit la întâmplare nu poate avea un scop pentru care există.

| Inferno a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Întrucât timdem să ne întrebăm care este scopul vieţii este clar că am fost creaţi pentru un scop de Creator."
Cum e sa gandesti cu maduva spinarii?

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca scopul vietii voastre este dumnezeu de ce pacatuiti?

| Ninussu a răspuns (pentru RAY):

Ca sa se mire niste prosti. te-ai prins? Romanule, suntem oameni, iar daca ai cunoaste Biblia ai sti de ce ne sta in fire sa pacatuim. Din cauza oamenilor ca tine pacatuim si a tampeniilor din societatea actuala. Nu te deranja sa-mi raspunzi, ti-am dedus opinia din comentariul de mai sus.

| Zenit313 a răspuns:

Viata se adapteaza in functie de mediu,timp si conditii!
Daca Dumnezeu exista, acesta a creat viata, punct!
Daca Il iubesti pe Dumnezeu, ii iubesti si creatia, indiferent de "originile" sale!

Nu inteleg ce problema au crestinii cu evolutia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

"Nu inteleg ce problema au crestinii cu evolutia"... pai e simplu : daca evolutia e corecta, atunci povestea cu adam si eva e falsa iar daca acea poveste e falsa, atunci crestinismul e distrus. Crestinismul are nevoie de adam si eva iar acea poveste este gen "puf si gata, iote omul". Crestinii trebuie sa respinga evolutia pentru a-si salva religia.

| Accero a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica? Eu nu cred in nimic (ma refer la dumnezeu aici) si totusi nu inteleg nici aceasta teorie a (ne)evolutiei, avand in vedere ca si citez"Omul a evoluat din maimuta si are creier superior si abilitati superioare" nu e deloc corecta. Poate omul a evoluat din maimuta dar 90% din populatia tarii se poarta ca nuste maimute, si abilitatile sunt mult mai slabe. Adica uitati-va la Romania, daca era un OM care sa o conduca pe calea dreapta eram bine, dar cand sunt numai maimute e logic sa noi sa mergem tot in joc... iar crestinismul? la naiba daca acest dumnezeu ar exista nu ar fi atat de mare rata de crime, violuri, furturi etc. Deci ambele teorii par false, atunci... Noi de unde venim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Accero):

Omul NU a evoluat din maimuta. Cineva care cunoaste acea teorie NU iti va spune asa ceva niciodata.

O sa incerc sa-ti explic. Imagineaza-ti litera Y. Acolo jos este stramosul omului, in dreapta sunt maimutele iar in stanga sunt oamenii. Intelegi? Practic, treaba e mai complicata dar nu cu mult in sensul ca de fapt sunt mai multe crengi. Eu am folosit o varianta "hiper mega extra giga" simplificata. Intelegi? Nu cred ca e prea complicat.

"Noi de unde venim? "... asta-i alt subiect si nu are legatura cu evolutia. De aparitia vietii se ocupa abiogeneza (spre exemplu). Mai mult ca sigur nu stii multe (spre deloc) despre ea.

Macar esti sincer si recunosti ca nu intelegi. Cu evolutia ai inteles cat de cat? Mai simplu de atat nu prea cred ca ti se poate explica. In chestii complexe nu stiu daca are rost sa ma bag mai ales ca nu am material in limba romana ( si mi-e lene sa traduc, e prea mult).

Cat despre abilitatile omului, da, din pdv intelectual el este superior altor animale DAR... din pdv fizic el este inferior lor. Sigur, tu esti inteligent dar cat de tare poti sa fugi in comparatie cu un urs? Cat de bine auzi in comparatie cu un caine? Cat de bine vezi in comparatie cu o pisica? Intelegi?

Ti-am explicat folosind litera Y cum e cu evolutia, mai crezi ca omul se trage din maimuta?

| Accero a răspuns (pentru anonim_4396):

1) ai dreptate in din punctul tau de vedere dar 90% din esenta teoriei lui darwin, este ca omul se trage din maimuta. Bine am formulat si eu putin gresit cu intrebarea "de unde venim?" pentru ca mi-am cautat putin in memorie si mi-am dat seama ca sunt detul de multe teorii, de la crestinism la extraterestri si etc. Abiogeneza? Nu pot sa zic ca sunt expert dar stiu ce inseamna -si stiu"cu ce se mananca" nu sunt atat de paralel.Dar nu inteleg de ce exista atat de multe teorii despre evolutia umana si aparitia rasei umane, si nici una nu este sigura, practic noi nu ne stim radaciniile. Adica uitandu'ma la intrebare imi dau seama ca teoria lui darwin si teoria crestinismului sunt asemanatoare, adica daca adam si eva dispar din peisaj teoria pica, la fel cum daca omul pesterii care a descoperit focul si a invventat roata dispare, teoria darwin cade.Da sunt eu confuz si probabil nu inteleg prea bine esenta acestei intrebari thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Accero):

Tocmai ti-am explicat ca omul NU se trage din maimuta si ca acea teorie NU spune asa ceva. Vad ca pana si varianta astra extrem de simplificata e prea complicata pentru tine.
Despre evolutia umana exista doar o teorie. Despre aparitia vietii, abiogeneza este cea mai buna.
"si nici una nu este sigura"... din moment ce nu esti capabil sa intelegi nici macar explicatia cu Y, nu are rost sa incep iar sa explic. Evolutia este sigura si sunt exagerat de multe dovezi care sa o sustina dar problema cu unii e ca nu vor sa se documenteze.

Diferenta dintre povestea cu adam si eva si evolutie este ca pentru evolutie chiar exista dovezi.

Recent ti-am explicat ca omul NU se trage din maimute si ca evolutia NU zice asa ceva iar tu o arzi iar cu "omul se trage din maimuta".

| M25M a răspuns (pentru Accero):

Ai dreptate in din punctul tau de vedere dar 90% din esenta teoriei lui darwin, este ca omul se trage din maimuta.----
Uite un fapt simplu de retinut: Omul si maimuta au un stramos comun, nu s-a tras omul din maimuta si nici invers.

| victoreanu a răspuns (pentru anonim_4396):

"In chestii complexe nu stiu daca are rost sa ma bag mai ales ca nu am material in limba romana"
Am inteles tot.
Daca nu te bagi in chestii complexe, te descurci macar cu tabla înmulțirii?

| Accero a răspuns (pentru M25M):

Ma bucur ca tu ai observat ca am zis :"DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE nu am zis ca sigur e ca mine sau alte din astea, e parerea mea, poate sunt eu mai prost, dar asta e, cine stie, pana la urma daca stam sa gandim, nimeni nu poate afla sigur de unde vine omul, oricate dovezi ar exista, am avea nevoie de o masina a timpului, si nu vom descoperii prea curand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai lamureste-ma; santeti? ori santem? ca nu prisep di loc.tu esti extracterist?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci eu accept a doua varianta.

| Mikhtarian a răspuns:

Darwin n-a acceptat propria idee, ci doar era o sugestie, si cred ca suntem creatiile divinitatii, caci natura, si toate cele nu putea stiinta sa faca.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Asta e o minciuna, ca aia cu elevul Einstein oh go on
"caci natura, si toate cele nu putea stiinta sa faca", ai o logica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mikhtarian):

GRESIT... Darwin NU a respins propria teorie. De ce faci afirmatii fara sa te documentezi? Nu vrei sau nu poti? E mai usor sa accepti ceva ce coincide cu punctul tau de vedere decat sa te documentezi cu adevarat nu? Nu mai conteaza daca informatia primita este una gresita atata timp cat ea coincide cu ce vrei tu sa auzi nu?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Teoria evolutionista e o explicatie mai buna decat sa cred ca am fost creat din pamant.Crestini habar nau de aceasta teorie.Ei cred ca am fost maimute si doar atat nici macar nau habar de aceasta teorie.

| ciotori a răspuns:

Suntem creatiile divinitatii!

| Rockefeller a răspuns:

Poate ca suntem creatii a divinitatii, ne-a creat ca maimuta(sau cum e teoria lui Darwin) si am evoluat

| Ninussu a răspuns:

Prima lege a dinamicii: orice corp isi pastreaza starea de repaus relativ sau de miscare rectilinie uniforma atat timp cat influenta altor corpuri nu-il obliga sa-si schimbe aceasta stare. Sa zicem ca e adevarata faza cu Big-Bang-ul, punem legea in aplicare si ne intrebam: ce sau cine a creat aceasta explozie prin care s-a format universul?
De aici ai raspunsul meu: Dumnezeu ne-a creat si ne-a dat ratiune si libertate ca sa-i intelegem puterea, dar oamenii sunt prea plini de sine ca sa poata realiza ca exista cineva mai presus decat ei si prea comozi ca sa renunte la vicii si sa se intoarca la credinta.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ninussu):

Cine-a zis ceva de Big-Bang?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ninussu):

Tipule, ai o problema grava la mansarda. Cine a zis ceva de Big Bang? Stii ca evolutia si Big Bang-ul sunt 2 subiecte DIFERITE nu? Sigur ca nu. Observ ca esti suficient de tupeist incat sa iti dai cu parerea zicand "x ie naspa" cand tu la categoria cosmologie esti mai varza decat varza. Si la fel de varza esti si cand vine vorba de evolutie.

In loc sa o arzi inteligent (cand e clar ca nu esti) si sa zici "x si y ie naspa" iar drept argument sa aduci aceleasi idiotenii luate cu copy-paste de pe net (si acum probabil o vei arde cu "nu sunt copiate, sunt ideile mele"), mai bine pune mana pe o carte si citeste. Sau daca iti e frica de carti, nea guagal te ajuta (asta daca stii cum sa il folosesti [ si se pare ca tu nu stii]). Documenteaza-te cu adevarat inainte sa iti dai cu parerea despre X si/sau Y. Asigura-te ca stii macar chestiile elementare.

Esti penibil (si asta se aplica tuturor care faceti asa [si zau ca sunteti multi]). Am vazut multi crestini care incurca big bang-ul cu evolutia si invers dar care isi permit sa spuna "ele ie naspa".

| Inferno a răspuns (pentru Ninussu):

Ti-a inundat sangele cutia craniana?

| Ninussu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat doar un exemplu, motivul pentru care sunt de acord cu Creationismul, mai penibil esti tu ca nu stii limba romana, tu ai de citit, dragule, esti mai in urma decat mine din cate vad.

| Ninussu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu.

| smarttie a răspuns (pentru Ninussu):

Ca sa ajungem la o concluzie stiintifica, asa cum ti-ai inceput comentariul, Big-Bang-ul a fost declansat cand materia concentrata a ajuns la masa critica.
In lecatura cu a doua parte sunt de parere ca exista un Dumnezeu, nu stiu exact cum vrei sa numesti aceasta forta divina, dar nu am convingerea ca acea forta divina a intervenit direct asupra Big-Bang-ului.
Ca sa raspund si on topic, cred in teoria evolutionista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ninussu):

Iti permiti sa imi zici mie ca nu stiu limba romana cand tu nu esti capabil sa folosesti punctul si virgula corect. Destul de amuzant.

Tipic din partea celor ca tine care nu au cum sa atace argumentele, sa atace persoanele. Sunteti penibili ba.

In cazul in care esti prea prost (si se pare ca esti) ai inceput cu Big Bang-ul (chiar daca subiectul era evolutia) si ai terminat prin facerea vietii. Inteligenta nu te ajuta sa intelegi ca aparitia universului si aparitia vietii sunt 2 subiecte DIFERITE.

Persoana care a pus intrebarea principala a zis "evolutie sau creationism crestin" iar tu ai zis (mai pe ocolite) : evolutia ie naspa deoarece big bang bla bla bla, legea dinamicii bla bla bla deci in concluzie creationismul crestin ie miezul din fanta. Persoana care a pus intrebarea principala nu a zis nimic de aparitia universului. Discutia era despre viata si atat.

Stiu ca inteligenta ta este mult prea mica pentru a intelege asta.

Deci bai militecticus, data viitoare cand vrei sa o mai arzi inteligent, asigura-te ca stii despre ce vorbesti. Dupa cum am mai zis, la capitolul cosmologie esti mai varza decat varza iar argumentele tale sunt luate cu copy-paste de pe net. Ignoranta, tupeismul, favoritismul si nesimtirea voastra ma uimesc. Cum iti permiti sa o arzi cu "X ie naspa" cand tu habar nu ai despre ce vorbesti? Cum iti permiti sa prezinti argumente idioate cand tu nu ai avut macar bunul simt sa vezi daca sunt argumente bune sau proaste? In incercarea voastra de a demonstra ca stiinta e gresita, voi aruncati afirmatii in stanga si in dreapta, prezentati argumente, aduceti "dovezi" (idioate) si nu are importanta daca sunt gresite atata timp cat ele coincid cu punctul vostru de vedere. Nici macar nu va obositi sa va documentati. Nici lucrurile elementare nu le stii legate de big bang sau evolutie dar iti permiti sa zici "ele ie naspa". Penibil.

| Ninussu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi acasa, draga! ti-e rau! Si invata si verbul "a fi" daca ai timp, printre atatea comentarii "inteligente"!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ninussu):

Ai demonstrat (iar) ca esti incapabil sa-mi ataci argumentele, felicitari.

Ti-am comentat aberatiile iar tu in loc sa recunosti ca ai gresit ai inceput cu "ha ha, nu stii sa scrii". Esti PENIBIL. Tipic din partea celor incompetenti ca tine sa atace persoana in locul argumentelor atunci cand stiu ca au pierdut.

Dupa cum ti-am zis in comentariul trecut, inainte sa imi zici mie cum sa scriu asigura-te ca tu stii sa o faci. Invata cand si unde se pun semnele de punctuatie si incepe cu litera mare atunci cand trebuie.

"Dumnezeu ne-a creat si ne-a dat ratiune"... in cazul tau nu sunt chiar atat de sigur.

| Ninussu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu, nu ti-am dat suficiente argumente pentru ca stiu ca vorbesc la pereti. Si daca ti-am zis sa inveti sa scrii, nu am facut-o ca sa evit subiectul, ci pentru ca doar din punctul asta de vedere mi-ai atras atentia. Ca tot vorbim de argumente. Singurele pe care le-ai adus au fost acelea ca sunt o persoana incompetenta, penibila si lipsita de ratiune. Si asta numai din cauza faptului ca nu avem aceleasi opinii. Am sa mai repet o singura data: daca am recurs la principiul I al mecanicii si la teoria conform careia s-a format Universul, am facut-o pentru a motiva de ce sustin teoria Creationismului. Daca tie nu-ti convine asta, mergi mai departe, nu te lega de oameni degeaba. Cat despre greselile mele de punctuatie, te provoc sa cauti pe google si sa-mi dovedesti ca nu stiu sa scriu. oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ninussu):

Bai boule (ca sa fiu direct)... userul care a pus intrebarea NU s-a referit la univer ci la VIATA. Intelegi diferenta? Sigur ca nu. E mult prea complicat pentru tine, nu te ajuta inteligenta.

El a zis "evolutie sau oamenii sunt creati de un zeu"... ATAT. NU A ZIS NIMIC DE UNIVERS. Intelegi? Sigur ca nu, pentru ca e a 4-a (?) oara in care iti repet exact acelasi lucru.

Dupa cum am mai zis, data viitoare cand o arzi inteligent, asigura-te ca vorbesti despre ce trebuie si cel mai important, asigura-te ca stii despre ce vorbesti. Argumentul tau idiot impotriva Big Bang-ului a fost dezbatut de mult. Stiinta a distrus acel argument idiot acum mult timp dar se pare ca tu ai ramas in urma. Nici macar nu stii despre ce vorbesti. Ai luat un argument idiot de pe net fara sa te obosesti macar sa vezi daca acel argument este corect. Esti penibil ba.

"te provoc sa cauti pe google si sa-mi dovedesti ca nu stiu sa scriu"... sa caut pe guagal greselile tale? Bai manceacas, citeste-ti comentariile si o sa vezi ca in multe ai scris cu litera mica iar in cateva fie nu ai pus corect semnele de punctuatie fie nu le-ai folosit DELOC (cu exceptia virgulei de care vad ca abuzezi).

Deci draga ba boule sau draga fa vaca, data viitoare asigura-te ca ai dreptate, asigura-te ca stii despre ce vorbesti si asigura-te ca raspunsul tau nu este off topic. Intelegi? Sigur ca nu, IQ-ul nu te ajuta.

Trebuie sa repet iar ca raspunsul tau s-a referit la Big Bang iar userul care a pus intrebarea s-a referit la evolutie vs OAMENII creati de un zeu? Facerea universului si facerea oamenilor sunt 2 chestii DIFERITE la fel cum Big Bang-ul si evolutia sunt 2 chestii DIFERITE.

| Ninussu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la un medic, daca la mine coeficientul de inteligenta nu ma ajuta, la tine clar te ajuta prea mult incat dai pe afara! happy

| JustSmile13 a răspuns:

Dupa parerea mea ambele sunt corecte.
Dumnezeu a creeat omul dar el a evoluat in functie de conditii.