| retrogrobian a întrebat:

Ce credeti despre eliminarea teoriei evolutioniste din cartile de biologie?

Răspuns Câştigător
| jedi_7867 a răspuns:

Mai intai cateva clarificari: DEX zice: "TEORÍE, teorii, s. f. 1. Formă superioară a cunoaşterii ştiinţifice care mijloceşte reflectarea realităţii. 2. Ansamblu sistematic de idei, de ipoteze, de legi şi concepte care descriu şi explică fapte sau evenimente privind anumite domenii sau categorii de fenomene."

In teoria evolutiei nu este descrisa existenta evolutiei, ci modul in care aceasta se intampla. Evolutia in sine este ceva la fel de evident precum este si gravitatia. Ii vedem rezultatele clar la fel cu si Newton a vazut efectele asupra marului.winking Teoria evolutiei prin selectie naturala este explicatia cea mai clara a mecanismului prin care se intampla evolutia, nu este o justificare a validitatii evolutiei.

Scoaterea teoriei evolutioniste in cartile de biologie e doar un alt pas spre tribalism, spre izolare, spre xenofobie. Ce urmeaza? Scoaterea microbiologiei din programa universitatilor de medicina?

12 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

E o aberatie, dupa parerea mea... O sa ajungem ca si in Evul Mediu, cand daca spunea cineva ca Pamantul e sferic, rotund. se considera ca fiind o erezie... Asa si cu aceasta teorie, daca se va renunta la ea, ar insemna o cenzura! Si din cate stiu eu, traim intr-o societate democratica, unde libertatea de expresie, de opinie este garantata, asta ar inseamna ca cenzura e interzisa! Cam acest lucru ar insemna si scoaterea teoriei evolutioniste din cartile de biologie. Fiecare om trebuie sa aiba optiunea de a alege intre mai multe teorii... Nu alti idioti din Ministerul Educatiei sa faca ei legea. Fac pariu ca un pusti de clasa a 7-a stie mai multe decat un "Cadavru Viu" din Ministerul Educatiei (Cadavru viu e o opera culturala -> pentru cei care nu stiu).

| fabiola a răspuns:

La haosul din invatamant nu stiu unde se va ajunge! Dar eliminarea ei din invatamant nu inseamna negarea teoriei.Pana la negare mai avem de cercetat!

| Ben. a răspuns:

Cand am invatat eu istorie, comunistii au ras toata istoria interbelica.in afara de vasile roaita care a murit cu mana pe manivela, nu mai ramasese nimic.probabil ca se merge pe acelasi concept.traiasca popimea!

| Shery a răspuns:

Eu sunt de acord. cum sunt de acord si cu scoaterea religiei ca disciplina obligatorie. pana la urma ne obliga sa fim ortodocsi/sa credem in evolutionism. eu cred ca aceste materii ar trebui sa existe, dar ca optionale si fiecare copil sa isi aleaga numai una dintre ele.

| Shery a răspuns:

Pt. jedi: avand in vedere a Darwin insusi si-a negat teoria pana la urma, eu nu sunt de acord cu tine. pana la urma newton nu a negat niciodata gravitatia dupa ce a descoperit-o...

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Se pare ca sunt cazuri izolate unde anumiti profesori folosesc manuale fara sens. In cazul asta, nu am nici o parere. Dar daca se va scoate din programa scolara complet, atunci putem sa inchidem becurile si sa parasim tara.

| jedi_7867 a răspuns:

@shery: avand in vedere ca atat negarea teoriei cat si conversia lui Darwin la credinta pe patul de moarte sunt legende urbane a caror falsitate este destul de bine documentata, imi pastrez parerea.

http://www.religioustolerance.org/chr_cul4.htm

Poti crede in continuare ce vrei, nu incerc sa schimb parerea ta ci doar sa-ti prezint anumite aspecte. Sa crezi in ce crezi in cunostinta de cauza.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Sincer. e o porcarie.biologia cu evolutia.religia cu adam si eva.sa stea fiecare la locul lui!

| greg a răspuns:

Cred ca au facut bine.Omul nu evolueaza in organism ci involueaza.Plus de asta cum sa cred ca ma trag din maimuta? Maimuta e maimuta.

| powergirl a răspuns:

Au scos-o doar ca cineva din conducerea tarii nu au avuit ce face si acum si-au gasit ocupatie sa nebuneasca lumea si copii de cap in ziua de azi nu mai poti sa inveti nimic concret ca tot schimba pe ele si la scoala manualele de iti vine sa te iei de cap. in rest nu am ce sa zic. copii sunt cei mai aiuriti si nebuniti doar pentru ca cineva din conducerea tarii nu are ce face. in loc sa se ocupe de buna starea tarii ca e un haos ei nu stiu cum sa nebuneasca copii de cap. in concluzie niste idioti.:@

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faca?! nu cred ca e o teorie, e un fapt real si irefutabil...ar trebui sa inchidem ochii in fata osemintelor de dinozauri din muzee..."teoria evolutionista"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da..