| 13157 a întrebat:

O sa o pun pe scurt
bunica mea este adventista eu si familia mea nefiind asa.
problema este ca in religia lor nu se inchina spunand ca Iisus a purtat destul crucea si imi dau seama ca asa ar fi corect.
PS:in religia lor totul se face de pe Biblie eu neauzind de spovedire sau impartasanie in Biblie

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Da, conform Bibliei puterea de a ierta pacatele le-a fost data apostolilor, nu preotilor. Impartasania este descrisa in Biblie, la Cina cea de Taina (si adventistii se impartasesc). Spovedania nu e mentionata de Biblie, iar adventistii isi marturisesc pacatele lui Dumnezeu, in numele lui Isus Hristos, cerand sa fie iertati. Pentru pacate grave se reboteaza. Adventistii nu au preoti, ci pastori (adica predicatori), considerand ca numai Isus Hristos poate media intre om si Dumnezeu. Niciun personaj din Biblie nu si-a facut semnul crucii si nici nu se afirma acolo ca crestinii ar trebui sa-si faca semnul crucii.

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca studiezi Biblia vei vedea ca multe lucruri, nu numai cele amintite, sunt diferite.

| Mădă0611 a răspuns:

A fost o perioada in care cei care credeau ca Iisus e fiul lui dumnezeu erau nevoiti sa isi ascunda credinta, asa ca au inventat tot felul de simboluri si ritualuri, pentru a o tine vie, si se pare ca au reusit, fara toate acele lucruri, probabil nu mai existau crestini, deci nici advertisti, care acum "se intorc la originile crestinismului", mai exact prin anii 300, cand niste oameni au scris biblia dupa bunul plac.

| milan9 a răspuns:

Asta chiar si este una dintre marile probleme ale cultului adventist: o serie intreaga de cerinte ale Bibliei nu sunt indeplinite. Spovedania sau impartasanie sunt doar doua dintre ele. Si mai sunt multe altele, puternic explicate in Scriptura:
- transmiterea concreta a harului prin intermediul preoţiei crestine, treptele ierarhice ale preotiei crestine confirmate de Hristos în Biserică, lucrările sacramentale ("sfintele taine"), Predania - ca al doilea izvor al Revelaţiei divine (-spaţiul în care a apărut biblia), etc...

| milan9 a răspuns:

Biserica primelor secole a lasat Biblia, DAR SIMULTAN acea Biserica a lasat si literatura episcopilor ce i-au cunoscut pe apostoli, episcopi ce au explicat sensul Scripturii si moduil in care primele comunitati crestine au trait crestinismul.

Adventistii insa ce au facut? Au inlocuit scrierile episcopilor lasati de apostoli, au inlocuit primele secole ale Bisericii (ce ne-a lasat si Biblia) cu traditiile si scrierile unor autori adventisti din secolul 20, Ellen White si altii... thinking

| milan9 a răspuns:

Iata cata CINSTE se ofera SIMBOLULUI CRESTINATATII (de ce oare manipularea unei grupari sectante stinge aceasta cinste?):

Referirile la "CRUCE" în Noul Testament sunt referiri ca la un anumit SEMN DISTINCT, de CINSTE, numit şi "SEMNUL FIULUI OMULUI":

1). "Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu."- I Corinteni 1, 18;
2). -Matei 24, 30:,, Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă."
3). -Fapte 15, 23:,, Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! ".
4). -Filipeni 3.18:,,Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos."
5). -I Corinteni 1, 17:,, Căci Hristos... m-a trimis să binevestesc, dar nu cu inţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos."
6). -Efeseni 2, 16:,, Şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia."
7). -Coloseni 2, 14:,, ştergând zapisul ce era asupra noastra, care ne era potrivnic cu randuielile lui şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce."
8). -Galateni 6, 12:,, Câţi vor să placă în trup aceia vă silesc să vă tăiaţi împrejur, numai ca să nu fie prigoniţi pentru crucea luiHristos."
9). -Galateni 6, 14:,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!"
10). -Coloseni 1.20:,,Şi printr-Însul toate cu Sine să le împace, fie cele de pe pământ, fie cele din ceruri, făcând pace prin El, prin sângele crucii Sale.",
11). -Coloseni 2, 15:,, Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce."
12). -Marcu 8, 34:,, Si chemând la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si să-Mi urmeze Mie."(Sf. Cruce)
13). -Apocalipsa 9, 4:,, Şi li s-a poruncit să nu vatăme iarba pământului şi nici o verdeaţă şi nici un
copac, fără numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe frunţile lor." (,, tau" - semnul Sf. Cruce- acelaşi întâlnit şi în Vechiul Testament);
14). "Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie"- Luca 9, 23;
15). "Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14, 27;
Etc...

| milan9 a răspuns:

Harul Duhului Sfant a fost dat apostolilor iar de catre acestia a fost dat mai departe preotilor si episcopilor.

Iata versete care prezinta lucrarea speciala a HARULUI in cazul acestor categorii special lasate:

- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
-Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
- Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
-I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
-Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
-I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
– Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

| milan9 a răspuns:

- NOUL TESTAMENT despre episcopi :
-Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."

| Moisie a răspuns:

Pai din punctele enumerate de tine, se pare ca ce spun ei este mult mai normal decat ceea ce spui tu.
Religia lor este primitiva, dar a ta este un instrument politic foarte periculos, zic asta pentru ca preotii preseteaza servii de tip securist, adica culeg date despre persoane prin spovada, si ii pune sa se inchine obiectului pe care a fost batjocorit Isus, dar din alte puncte de vedere, adventistii sunt mult mai periculosi pentru societate ca ortodocsi pentru ca ei transforma oamenii in niste ZOMBI, adica niste morti vii care nu au alta preocupare mai importanta decat aceea sa se pregatesc sa moara definitv.
Eu zic sa le dai naibii de religii... ca nu sunt bune la nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in biblie ai auzit ca apostolilor li s-a dat putere de a ierta pacatele ori de a le tine? si mai ales; numiti preoti, episcopi si alte functii din astea transmitand harul prin punerea mainii? ai auzit? ori nu ai citit biblia si crezi ceti spune bunicata? si atunci cum poate ierta cineva niste pacate daca acestea nu sant marturisite? apoi stiai ca preotii crestini sant doctori de suflete? aia adventisti ce sant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Ma rog e treaba lor si nu ma intereseaza, ar trebui sa incepem acum sa gogaim sa vedem care detine adevarul? aveti timp? hai sa incepem dar de un lucru sant sigur; ca tot ortodox voi fi si dupa ce terminam.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru anonim_4396):

Apostolii vindecau bolile, predau Evanghelia si scoteau afara dracii.
Cati preoti/episcopi/patriarhi pot sa faca ce faceau apostolii?
Nici Evanghelia nu stiu sa o predea dar mite sa vindece orbii.

| doctorandus a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Bag-o p-aia cu ce pot sa faca credinciosii crestini in conformitate cu sfarsitul Evangheliei dupa Marcu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Rexule? eu sant otelar ma.si sant crestin ortodox. daca respectivii nu pot, inseamna ca nu au credinta.ori nu au suficienta; stii doar ce este scris; cine are credinta cat un bob de mustar va muta muntii.dar in credinta cat inseamna un bob de mustar?

| RexCuParuCret a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu atat mai mult pot ei sa-mi ierte mie pacatele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Rexule? daca ei le iarta, duhul sfant le sterge din catastifele iadului, cu puterea lui.iar la judecata nu vei putea fi acuzat.deasemeni un mare duhovnic spunea asa; cand noi ne amintim pacatele noastre; Dumnezeu le uita.asta e de bine pentru noi pacatosii.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun si daca eu ma duc la un om obisnuit sa ma ierte care ar mai fi diferenta daca ei si asa nu au har.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Ba problema ta e ca nu te duci niciunde.deci ce rost are? despre ce discutam? duhovnicul ti-l alegi numai din punct de vedere spiritual.ti-l alegi personal.este o relatie speciala.nu te duci la orice popa daca ai o impresie proasta despre el.sant care se duc la duhovnic in creierii muntilor, fiindca acolo au gasit unul.sa stii ca si sfantul maslu, ori moliftele sfantului vasile cel mare; pot fi slujite ori citite de catre cel putin trei preoti cu mare indrazneala in fata lui Dumnezeu.deci vezi tu si in tagma asta, sant oameni credinciosi si mai putin credinciosi.mergi si alege.

| Marian001 a răspuns (pentru doctorandus):

Indraznesc sa te contrazic cu cateva dintre raspunsurile tale.
1.Intr-adevar puterea de a ierta pacatele le-a fost data apostolilor.Dar noi stim ca urmatorii apostolilor sunt Episcopii, Preotii, Diaconii.Inca din Vechiul Testament vedem ca Moise si Aaron la porcunca lui Dumnezeu construiesc asa numitul cort al marturiei in care aseaza Sf.Masa,se pune un perete despartitor intre Sf Masa si celalalt loc din cort (cum era atunci), altarul tamaierii, sfinte vase.Ii spune sa faca vesminte preotesti din cele mai bune matateriale..sa aseze chivotul legi pe Sf Masa.si multe altele.Toate acestea sunt acum la noi:Biserica, Altarul, peretele despartior se numeste Iconostas, sau Catapesteasma, vesmintele sunt tot aceleasi cum mici diferente.Si Adventisii sau sectele voaste nu au asa ceva deci nu respecta ce a poruncit Dumnezeu.Si la Taina Sfantului Maslu,un verset din Bibile spune urmatoarelebig grinomane,arma impotriva Diavolului, Crucea ta ai dat noua, ca se ingrozeste si se cutremura nesuferind a cauta spre puterea ei, ca mortii a sculat si moartea o a surpat, pentru aceasta ne inchinam ingroparii tale si invierii.
Semnul Crucii, cu care ne însemnăm zilnic, este un gest liturgic, dar şi o rugăciune. Mărturisim, prin însemnarea cu Sfânta Cruce, că suntem fiii Tatălui, Fiului şi Sfântului Duh.

| doctorandus a răspuns (pentru Marian001):

Te inseli, nu exista niciun verset din Biblie cu "Crucea ta ai dat noua".

| Marian001 a răspuns (pentru doctorandus):

Cinstirea lemnului Crucii e un dar dat de Dumnezeu, precum se arata in una din cantarile slujbei Sfintei Cruci:,, Mare esti, Doamne, si mult milostiv! Caci ne-ai dat sa ne inchinam acum facatoarei de viata Crucii Tale, pe care s-au pironit mainile si picioarele Tale, pe care s-a varsat sangele din preacurata coasta Ta, izvorandu-ne noua viata". Crucea inseamna pentru noi si lupta cu pacatul si raul sub toate formele lui de manifestare, de aceea si spunem: „Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvanteaza mostenirea Ta; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Ta" (Troparul la Inaltarea Sfintei Cruci). In acest sens, Parintele Dumitru Staniloae ne spune: „Fiecare trebuie sa-si ia crucea si cu ea sa porneasca pe urmele lui Hristos, pentru a se face tot mai asemenea Lui"..Deducem noi asta

| doctorandus a răspuns (pentru Marian001):

"Sa-si ia crucea" e o metafora, nu scrie nicaieri in Biblie ca trebuie sa porti cruce la gat sau sa pupi crucea.

| Marian001 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevarat,este ceva simbolic.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, conform Bibliei puterea de a ierta pacatele le-a fost data apostolilor, nu preotilor. Impartasania este descrisa in Biblie, la Cina cea de Taina (si adventistii se impartasesc). Spovedania nu e mentionata de Biblie, iar adventistii isi marturisesc pacatele lui Dumnezeu, in numele lui Isus Hristos, cerand sa fie iertati. Pentru pacate grave se reboteaza. Adventistii nu au preoti, ci pastori (adica predicatori), considerand ca numai Isus Hristos poate media intre om si Dumnezeu. Niciun personaj din Biblie nu si-a facut semnul crucii si nici nu se afirma acolo ca crestinii ar trebui sa-si faca semnul crucii.

| ElenaRomann a răspuns:

Taina iertarii pavatelor prin transmitere concreta de har a fost lasata doar unei singure Biserici, doar preotiei crestine.

| secretdiscret00 a răspuns:

Religia adventista si altele, sunt niste religii "noi" facute dupa placul oamenilor iar cea mai veche religie a fos religia catolica care sa impartit aparand asa religia ortodoxa. Sfatul meu pentru tine este sa il primesti pe Domnul Iisus Histos inima ta pentru a trai o viata placuta lui Dumnezeu

| secretdiscret00 a răspuns:

Si preotul nu iti iarta el pacatele fiindca el nu e Dumnezeu dar se roaga pentru iertarea pacatelor tale