| RalucaSahnada a întrebat:

De ce cei cu religia ADVENTISTA nu mananca carne de porc?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Pentru ca in Vechiul Testament, este scris sa nu se manance animal cu copita despicata (porc, cal, vaca) iar in Noul Testament a zis Isus sa se manace tot ce e pe piata.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Isus în ce animale a trimis "dracii"?
Pa, pa.

| EmanuelDuta a răspuns (pentru Legiuitoarea):

In porci

| Legiuitoarea a răspuns (pentru EmanuelDuta):

Bună.
Corect. Și de aceea ei nu consumă carne de porc, deși creștinii ortodoxi consumă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In religia lor este considerat "animal spurcat". De ce? Nu mai stiu.

| andrei182 a răspuns:

Pentru ca bietul porc e un animal sacru pentru ei!

| EmanuelDuta a răspuns (pentru andrei182):

Salut. Nu este un animal sacru. In Deuteronom 14>8 scrie ca nu e voie sa se manance porcul.

| lmny a răspuns:

"Să nu mâncaţi porcul, care are copita despicată, dar nu rumegă: să-l priviţi ca necurat. Să nu mâncaţi din carnea lor şi să nu vă atingeţi de trupurile lor moarte. -" Deuteronomul 14:8
citat din biblie

| lmny a răspuns:

In primul rand nu doar la adventisti in Biblie e scrisa clar* chestia asta.
Ar fi cazul sa-ti verifici si Biblia ta daca tot esti crestin. (eu nu sunt asz, oricum)
In al doilea rand, e chiar invers fata de cum ai scris tu. Sunt interzise cele care Nu rumega si cele care Nu au copita despicata.

Faptul de a nu consuma carne de porc, este respectarea acelei legi din Biblie (deoarece porcul nu rumega).

| Mika123 a răspuns:

-ei nu au voie sa manance animal cu copita despicata.dar eu am intalnit uinii adventisti care mancau carne de porc... sper ca te'am ajutat:funda!