| Dorugar a întrebat:

Oare crestinii stiu ce inseamna un Mesiah?
Intrebarea este legitima pentru ca acel Messiah prorocit in VT este de fapt un REGE cu atributiuni clare, asa cum romanii l-au avut pe Carol I ...si in niciun caz fiul facut de Dumnezeu cu vecina soldatului roman Caius Abdes Pandira (presupusul tata natural al lui Isus)?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Dorugar explică (pentru doctorandus):

Ce faci? Iti dai tie insuti dovezi ca bati campii?
Unde ai vazut in linkul tau ca Mesia = Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru Dorugar):

He, he, he, eu nu sunt crestin. Eu am dat linkul pentru citatul din Ehrman dat acolo, ca a spune ca Isus era Mesia era egal pe vremea aia cu a spune azi ca David Koresh este Hristosul.

| martzian a răspuns:

Aceeasi eroare au facut-o si evreii. Spre surprinderea lor, Isus era mai mult decat un simplu rege pamantesc.

| Dorugar explică (pentru martzian):

Spre surprinderea ta, Isus nici macar nu a fost rege asta desi a vrut sa intre ca rege in Ierusalim!
Isus ca si personaj istoric nu a fost decat un rabin nenorocit care a murit pe cruce dupa ce a fost Aresta, Judecat si Condamnat si Executat, ca borfas ul care a fost si el rastignit pe cruce ca si Isus!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Eu nu am nici o surprindere. Tu pui intrebarile... happy