| soimos a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca desi biserica ortodoxa produce cisterne de "apa sfintita tamaduitoare sau facatoare de minuni" totusi prea fericitul Mitropolit al Clujului, Bartolomeu "Onania" cand s-a imbolnavit si isi simtea moartea pe aproape, a renuntat sa se tamaduiasca cu "apa sfintita facatoare de minuni" si sa trimita rugaciuni si cantece de slava catre Dumnezeu, si a dat o fuga rapida la spitalul AHK din Viena ca sa fie salvat de "bucuria intalnirii cu Domnul"?

Oare acest gest de mare tradare finala nu le da de gandit credinciosilor care cred ca ii ajuta Dumnezeu atunci cand te imbolnavesti?
Ce dovada mai clara decat asta doriti ca sa va dati seama ca religia, biserica, popii sau Biblia sunt total inutile, si ca orice om normal prefera sa fie salvat de specialisti in spitale moderne decat prin rugaciuni inutile la biserica?

29 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Bartolomeu "Onania"
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bartolomeu_Anania
Bartolomeu Anania, pe numele de mirean Valeriu Anania (n. 18 martie 1921, comuna Glăvile, județul Vâlcea; d. 31 ianuarie 2011, Cluj-Napoca), a fost un scriitor și cleric ortodox român.
În anul 1958 a fost din nou arestat, sub acuzatia de activitate legionară înainte de 23 august 1944. A fost condamnat de către Tribunalul Militar Ploiești la 25 de ani de muncă silnică pentru "uneltire contra ordinii sociale". Și-a ispășit pedeapsa în Închisoarea Aiud, la secția "politici", unde a făcut parte dintr-un comitet de reeducare.[2]

În timpul detenției i-a murit mama, iar el a fost înștiințat de acest fapt de către fratele lui, închis și el în aceeași închisoare. În 1964 a fost eliberat, împreună cu alți deținuți politici, în urma unui decret dat de autorități de desființare a detenției politice.
Ăsta a trăit 90 de ani asta după ce a fost zice-se deținut politic.
Dacă ar fi avut o viață grea, ca deținut politic, nu apuca să trăiască nici 80 de ani, și nu 90.

Poți să te întrebi din a cui bani a fost dus de la spitalul din Cluj la spitalul AHK din Viena!

| MMihai a răspuns:

Dacă ai fi ceva mai inteligent decât ești, nici nu te-ar interesa ex-onanistul Bartolomeu Anania, ci Apa sfințită și efectele ei benefice reale.
Nu efectele benefice imaginare ci cele reale.
Apa este ceva cu memorie și în funcție de melodiile pe care le ascultă sau de sunetele de care are parte, cristalizează diferit ca și cum ar fi o ființă, care răspunde diferit la niște stimuli externi.
Asta a fost constatat științific, și nu fac mișto, de tine.
Că poți „descânta" o cantitate mică de apă, aflată mai mult timp într-un recipient din argint cred, dar același descântec nu cred că ar putea avea exact același efect și la zeci de tone de apă în recipienți din lemn sau plastic.

| soimos explică (pentru MMihai):

Aha, deci recunosti ca nu e vorba de o sfintire prin Duhuri, ci prin muzica?
Poi atunci nu ti se pare o idiotenie sa vezi cum lumea se calca in picioare pentru "apa sfintita" de niste sarlatani, cand acasa o poti sfinti mult mai bine prin muzica de inalta calitate?

| Allrc24 a răspuns:

Esti dereglat mintal ateule. orice ai face nu ne vei sterge credinta.

| soimos explică (pentru Allrc24):

Nici nu vreau sa sterg credinta, doar ca ma cred cocosu care a cantat dimineata vestind sfarsitul lui Isus

| harciog a răspuns:

Miracolul poate fi in stiinta, adeca explicat, precum si neexplicat care faza ne cam da de gindit.Asa ca alege fiecare ce vrea numai sa se intimple miracolul.

| mihaibrasov a răspuns:

Rugaciunea nu e ceva inutil. Dar, e o diferenta intre credinta si dovezi palpabile. Sunt de acord ca acesti capi ai bisericii ortodoxe urmaresc doar avutiile pamantesti si ca nu mai sunt de multa vreme oamenii onorabili si cu adevarat credinciosi in care credeam. Dar, fiecare om are dreptul sa mearga sau sa nu mearga la biserica. Sa se roage singur acasa, la biserica, sau sa nu se roage deloc. Cat popii inca mai au sute de mii de enoriasi care cotizeaza ba la moaste, ba la bucati din crucea lui Isus sau braul Maicii Domnului (de necrezut asa ceva), banii vin.

| eucumine010 a răspuns:

Iti bati gura pe degeaba. Tu nu vezi ca sunt orbi. Mai sunt si agresivi, verbal/fizic.

| FantasyAngel a răspuns:

Uhm... de ce amesteci biblia cu preotii si practicile inventate ale preotilor? si uhm da orice om normal prefera sa fie salvat de specialisti in spitale moderne poate ca o rugaciune ca dumnezeu sa te ajute sa ajungi la spital ar fi mult mai de folos decat rugaciunea in speranta vindecarii miraculoase just sayin...

| soimos explică (pentru FantasyAngel):

>de ce amesteci biblia cu preotii si practicile inventate ale preotilor<
Ptr ca se numesc religie, si multi oameni isi randuiesc viata dupa tampeniile astea.
Chiar si Biblia este o facatura sarlataneasca a clerului ahtiat dupa bani.

| FantasyAngel a răspuns (pentru soimos):

Probabil ca daca ai studia biblia fara sa fii influentat de nici un fel de religie ai vedea ca e impotriva preotilor si plus ca ce fac preotii nu e bazat pe biblie e bazat pe traditii si pe practici "voodoo" cum le numesc eu lol.

| soimos explică (pentru FantasyAngel):

Daca ai studia tu Biblia ai intelege CLAR ca Isus era mereu impotriva unei religii institutionalizate, si ca ii bestelea pe preoti oricand ii prindea si ii sapunea.
La fel ar fi daca studiind Bibliati-ai da seama ca N nu este decat o sarlatanie infaptuita de un UCIGAS ca falsul ap. Pavel, care a stiut sa traga foloase din moarte rabinului carismatic care era sus, si fara sa-l cunoasca sau auda ce propovaduia Isus, a dezvoltat o sarlatanie numita crestinism, care sa ii legitimeze crimele infaptuite si sa prosteasca si alti hoti, derbedei, criminali si tarfe sa se alipeasca acestei religii, cu intentia asta:

Faptele apostolilor 4. 34 Şi nimeni între ei nu era lipsit, pentru că toţi câţi aveau ţarini sau case le vindeau şi aduceau preţul celor vândute.

Asa ca nu-mi spune tu sa studiez Biblia pentru ca o cunosc mai bine ca oricare preot si tocmai din cauza asta vezi ca eu combat crestinismul mai ales cu versete biblice

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Naspa de tine esti bolnav rau... du-te la un spital cu boli mintale...

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Dper cand o sa te imblnavesti sa nu calci prin spitale ci prin biserici, in felul asta mai scapam si noi de...

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

U habar nai despre ce vb noi laughing) laughing) da te bagi in seama du-te uitete la desene

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Religia cu Medicina is 2 cuv diferite...
in primul rand te rogi ca dumnezeu sa-ti dea puterea sa treci peste acel obstacol, incaz ca ai o boala mai avansata si necesita operatie te rogi lui dumnezeu ca acea operatie sa fie una reusita si nu una esuata(sa te trezesti intre 4 scanduri)
in al-2-lea rand este nevoie si de spitale ca sati tratezi bolile, ranile si etc.
aaa si inca ceva bolile tot de om or fost create... spre cultura ta generala si a lui soimos

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Pai daca sunt lucruri diferite, atunci de ce in Bor exista Icoane facatoare de Minuni si apa sfintita tamaduitoare?
Degeaba te rogi lui Dumnezeu pentru ca Dumnezeu te ajuta exact atata cat te ajuta orice pitic de gradina, asa ca intotdeauna ramai cu atat cu cat te poti ajuta singur.
Cu spitalele este exact asa cum zici, in fiecare zi se petrec acolo milioane de minuni, si nu doar o minune la 2000 de ani atat cat a putut face sarlatanul haimana care a fost Isus!
Asa ca voi religiosii ati gresit "adresa" adevaratului mantuitor si decat sa va faceti cruci a proasta cand treceti pe langa biserica, mai bine ati deschide larg gura si ati spune Aaaaa cand treceti pe langa un spital!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

U sti care-i diferenta dintr-un Baptist si u Ortodox...

bine hai am incheiat discutia...

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Este adevart ca baptistii nu se inchina la icoane, doar ca au transformat ritualul bisericesc in spectacol de cabaret, dar asta nu ii face nici mai buni si nici mai destepti!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Si inca ceva daca voi nu credeti in Dumnezeu si in Sfanta Scriptura tineti-o pentru voi

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Ce e aia Sfanta Scriptura?
Un text cronica istorica scris si asumat de rabinii altei religii, furat de la o alta religie, devine cumva sfant datorita FURTULUI?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg vehementa cu care lupti.Tu nu poti face difernta pentru ca nu te-ai lovit de nici un miracol.Crezi ca poti lua omului speranta?
Si ce crezi sau ce ai vrut sa spui anuntind sfirsitul lui Iisus?
Dumnezeu sa te ierte, am impresia ca nu-ti dai seama ce faci.

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Dragutule, eu am fost in coma 5 zile, si miracolul vietii mi l-a redat sfanta Medicina si nu killerul a zeci de milioane de oameni numit Christos, adica Lucifer = Diavolul = stapanul cheilor Mortii si ale Iadului!
Omul trebuie sa isi gaseasca speranta nu in minciuna ci in taria "Dumnezeului din Sine", iar pe mine acest "Dumnezeu" m-a salvat, pentru ca am avut vointa sa lupt pentru a traii!
Am vrut sa spun ca vestesc sfarsitul apropiat al Bisericii sale cea murdarita si pangarita de sangele milioanelor de oameni nevinovati pe care i-a ucis doar pentru faptul ca gandeau altfel!
Eu STIU ce fac, asa ca mai bine sa te ierte pe tine ca nu constientizezi raul pe care il face religia, si chiar tu ca religios propovaduind prostii periculoase

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Numai prosti debitezi v-ai sa dai in cancer, leucemie, sau o boala mai urata care nu se pot vindeca in spitale apai atunci sa vezi cum o sa incepi sa te rogi si sa meri prin biserici laughing... ( oricum doamne fereste sa se intample asta)

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Religia si Iisus nu fac nici un rau.Omul este vinovat pentru inconstienta lui sau poate pentru refuzul de a gindi si intelege anumite lucruri.Esti liber sa crezi si sa gindesti ce doresti.Dar nu inteleg de ce incerci sa crezi ca tu detii adevarul? in fond, va certati pe niste idei.Nimic mai mult.

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Eventual voi merge prin biserici sa scuip crucea pentru "binecuvantarea" pe care mi-o va da "dumnezeul crestin cu coada " pentru ca spun Adevarul despre sarlatania numita crestinism!

| soimos explică (pentru anonim_4396):

>Religia si Iisus nu fac nici un rau<
Cum poti sa crezi asa ceva?
Nu vezi ca religia le ia unora mintile si ii transforma din oameni normali in indivizi asociali?
Toata Romania se zbate in mizerie, saracie si promiscuitate tocmai datorita faptului ca oamenii sunt ortodocsi. Ar fi multe de adaugat la tema asta, dar acum nu am timp!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Tocmai de aceea spun ca nu religia, indiferent care, nu Iisus sau biblia sint de vina.Ci niste "destepti" care au interpretat totul asa cum au vrut ei si i-au adus pe oameni pe cai gresite.
Acesti "destepti" care se credeau atotstiutori si care la un moment dat au profitat de naivitatea umana, nici macar nu au stiut sa interpreteze ce pretind ca au citit.Am mai spus ca biblia nu este o carte obisnuita,ba mai mult,nu mai este nici ca biblia veche.
Ne zbatem in saracie,pentru ca ne lasam condusi prost,pentru ca multora le place sa gindeasca altii in locul lor,dar nu aceia sint de vina ci noi,ca le permitem asta.
Iti dau un exemplu, dar nu vreau sa interpretezi gresit ci sa intelegi ce vreau sa spun:daca eu iti spun ca esti nebun si miine vei muri, tu azi incepi sa-i omori pe ceilalti?