| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii nu il recunosc ca Christos pe adevaratul Christos, dar il recunosc ca Christos pe unu care nu a fost UNS ca sa devina Christos?
Adevaratul Christos cel profetit de proroci ca fiind asteptatul Messiah, nu a fost Isus, ci Simon Bar Kochba, care a fost UNS ca Rege al Iudeilor si a fost recunoscut ca Messiah.
Din ce cauza crestinii nu i-l recunosc ca Christos pe adevaratul Messiah, dar il slavesc ca Christos pe cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer, si Stapanul Iadului?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu fie ca recunosti tu, fie ca nu recunosti. Te vei convinge de Dumnezeirea Lui cand vei fi fata in fata cu El la Judecata!

| Moisie explică (pentru EmaS):

Da draga Ema, asta am auzit de mult, dar nimeni nu a reusit sa-mi explice unde in Biblie putem vedea ca dulgherul Isus a fost UNS in functia de rege al iudeilor, astfel ca sa poata fi numit UNSUL, adica Christosul?
Iar daca Nu a fost UNS, din ce cauza sa fie numit UNSUL?

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

El este Fiul lui Dumnezeu si a venit din cer ca sa mantuiasca pe cei pierduti. Cum sa nu aiba ungere daca El insusi este parte din Dumnezeire?

| Moisie explică (pentru EmaS):

Pai in Biblie, nici Isus nu se recunoaste ca fiind Dumnezeu si nici Fiu de Dumnezeu, iar contemporanii cei care i-l cunosc, nu spun ca este Dumnezeu sau fiul lui Dumnezeu, ci "fiul teslarului si al Mariei", acum pe cine sa cred, sa te cred pe tine sau sa cred ce scrie in Biblie?

Si daca ar fi sa fie asa cum spui tu, din ce cauza sa i se spuna UNSUL daca nu a fost UNS, ce nu puteau sa-i spuna altfel, de ex. Divinul sau Dumnezeu Jr?
Sau Dumnezeu juniorul a scapat ceva unsuros in pampersi si s-a uns, si de aia ii zic UNSUL, ca fara ungere din aceia nu exista Duh... bineinteles Sfant?

Cum sa-i zica UNS daca nu a fost UNS si ce rost ar avea sa-l numeasca UNS daca el este Dumnezeul, si de ce sa aiba ungere ca Dumnezeu ca nici Tatal sau cresc nu a fost UNS ca Dumnezeu, sau crezi ca Dumnezeu are nevoie de ungere ca altfel i se gripeaza motorul?
Vezi ce picioare scurte are minciuna, si ca oricum ai iontoarce-o...tot a minciuna Duh...neste!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Dumnezeu Fiul:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

| Moisie explică (pentru EmaS):

Daca ar fi asa cum spui tu, nu mai puneai tu paranteze, ci era asa cum voiai tu sa fie.
De pus paranteze poate pune oricine mincinos, chiar si eu, dar nu si Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru Moisie):

De ce nu recunosti ca Isus este Fiul lui Dumnezeu?

| Moisie explică (pentru EmaS):

Pentru ca nu ma lasa adevarul si constiinta sa mint!
Mai ales ca STIU ca in religia lui Isus, adica cea Mozaica sunt numiti cu titlul de Fii ai lui Dumnezeu, toti regii Israelului si toti liderii acestei religii, si cum Isus era si el liderul SECTEI sale, este foarte normal sa fie numit de apostolii lui ca Fiul lui Dumnezeu, dar asta nici pe departe nu inseamna ca Yahwe cu treimea Sa au postit-o pe Maria si saraca a ramas gravida!

| ElenaRomann a răspuns:

Ce religie pagana ai tu? Nu respecti pentru ca nu cunosti valoarea crestinismului.

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Religia crestina NU are nicio valoare pentru ca nu purcede de la Dumnezeu Creatorul, ci de la "dumnezeul" veacului acesta, care cred ca stii cine este, nu?

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Pagani sunt crestinii ca ei nu au niciun Dumnezeu, si biserica lor l-a slavit ca Dumnezeu timp de peste 1000 de ani pe cel care singur se recunoastea ca fiind LUCIFER!

| Zamolxe777 a răspuns:

Se recunoaste singur ca fiind Lucifer si stapanul iadului? Unde zice asta?

| Mistic21 a răspuns:

Cine este acest Simon Bar kochba? ce ecou are el in eternitate si in istoria religioasa a lumii?
Era un simplu om, care a condus o revolta militara impotriva romanilor si a murit pe campul de lupta.Ridicat in slavi de catre evrei s-a autointitulat Mesia.
Acest Simon corespundea mitului evreiesc al eliberatorului care infrange dusmanul cu sabia in mana.
Evreii au avut o idee gresita despre Mesia,ei asteptau un Mesia politic,razboinic care sa-i elibereze de sub ocupatia romana,dar Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu Celui Viu, a venit ca Mesia religios, care ofera eliberare din sclavia pacatelor. Un Mesia al iubirii.El fiind pe cruce, pana in ultima clipa s-a rugat Tatalui sa-i ierte, i-a iubit pe cei care L-au ucis, pana la ultima suflare.Cine poate asa ceva?

| Moisie explică (pentru Mistic21):

Hahahah... adica evreii au avut o perceptie gresita despre Unsul profetit de proroci, iar crestinii au avut o perceptie corecta ca l-au acceptat ca UNS pe unul care nu a fost uns decat la f...nd dar si acolo cu ciocolata si nu uns in functia de Rege asa cum a fost uns Simon Bar Kochba!
Nu ti se pare ca este culmea tupeului si a nerusinarii ca niste crestini care nu respecta Legea lui Dumnezeu si nici nu au vreun legamant cu Dumnezeu sa hotareasca cine este Messia religiei mozaice?

| NI_KA_IC_XC_1993 a răspuns:

FA-ti un control la psihiatrie!

| Moisie explică (pentru NI_KA_IC_XC_1993):

Si crezi ca asta te-ar ajuta?