| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeul biblic era mult mai incult decat marii filozofi ai Greciei antice?
Cum se explica ca filozofi ca Platon, Socrate, Aristotel si altii au fost la vremea lor cu un pas inainte, din p de v stiintific, decat Dumnezeului Biblic?
O fi fost Dumnezeul biblic mai redus la bibilica decat acesti mari filozofi ai umanitatii?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Acesti mari filozofi au avut doar o mica parte de cunostinta si intelepciune.Dar Dumnezeu este omnistient, omniprezent, omnipotent.De la El avem intelepciunea si stiinta.Vedem ca Solomon i-a cerut lui Dumnezeu intelepciune, si Dumnezeu i-a dat.La El este toata intelepciunea si puterea.Din mana Lui primim toate lucrurile.

Cel intelept isi cunoaste limitele, intelege adevaratele valori.(prov.19:8)si modul in care sa isi traiasca viata(psalm.90:12).Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu.(Iov 32:9)Nu varsta aduce intelepciune, ci in om lucrarea celui atotputernic da pricepere.Inteligenta o poti obtine prin citire, invatare, studiu.
Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu, pentru ca ea este trasatura lui Dumnezeu.In Hristos, Fiul Sau, sunt ascunse toate comorile intelepciunii şi ale stiintei (Col. 2:3), El Insusi a fost facut intelepciune pentru noi. Dumnezeu este sursa intelepciunii, o primim de la El prin citirea si cunoasterea Scripturilor (2 Tim.3:15), prin recunoasterea lucrarilor dumnezeiesti (Ps. 19:7), prin intermediul rugaciunii. Apostolul Iacov sfătuieste pe cei carora le lipseste intelepciunea să o ceara cu credinta de la Dumnezeu si ea le va fi data (Iacov 1:5).

| Angel0 a răspuns:

Ca tot veni vorba de incultura,ai citit in viata ta mai mult de doua randuri pe o Wikipedia incompleta despre Platon,Socrate sau Aristotel? Pentru ca daca ai fi citit ai fi stiut ca Platon considera ateii niste idioti, a propus chiar o lege in care ii condamna la moarte(dialogul Legile), iar ceilalti erau credinciosi.

| 220V a răspuns (pentru Angel0):

Sti tu, nu tot ce zboara se mananca, asa ca nu tot ce e scris e adevarat, pentru a prostii oamenii din turma, biserica se leaga de orice fir ca sa atraga cat mai multi adepti

| morningstar a răspuns:

Adica tu consideri Creatorul inteligentei si a oricarei stiinte incult si lipsit de inteligenta? Te contrazici. Nu crezi ca ar fi cazul sa ai mai mult respect si teama fata de Dumnezeu? Folosesti niste termeni care denota doar faptul ca atat poate 'bibilica' ta sa gandeasca.

| costis a răspuns:

Iti da si tie cineva parale pentru cat rahat mananci? Sau il mananci din placere (cu placere)?

| cristinacrissss a răspuns:

Bai dar de unde tot scoti intrebarile astea? Cum sa fie Dumnezeu mai incult decat un om? Tu pui niste intrebari care dupa mine le-ar pune unu care azi a auzit de Dumnezeu pentru prima data.
Dragul meu, Dumnezeu este mai presus decat orice om de stiinta. Dumnezeu stie TOTUL. El e atotputernic. Nu ai cum sa spui ca Dumnezeu e incult cand El a facut tot ce Platon, Socrate si Aristotel au studiat.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Esenta Creatorului e necunoscuta si necuantificabila. Deci din start intrebarea ta se descalifica.

| 220V a răspuns:

Da, dumnezeul lor ii incult, simplu fapt e biblia, care zic ei ca e cuvantul lui d-zeu si acolo spune ca pamantul ii plat, prin urmare dumnezeul asta nu are habar pe ce lume traieste, parerea mea

| Angel0 a răspuns (pentru 220V):

S-a trezit 220.Ne spui si noua unde scrie in Biblie ca pamantul este plat?

| DomineRex a răspuns (pentru 220V):

Unde scrie in biblie ca pamantul e plat?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Mizantropul):

"Nu ştiţi? N-aţi auzit? Nu vi s-a făcut cunoscut de la început? Nu v-aţi gândit niciodată la întemeierea pământului? El sade deasupra cercului pământului..." [Isaia 40:21-22].
Prov.8:31,,jucând pe rotocolul pământului Său şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor.,,

| armanu a răspuns:

Din punctul meu de vedere, e cam fara sens intrebarea ta! Intelepciunea de unde vine? Poate daca ai citi Biblia, ai pricepe ceva ( indiferent ca esti ateu sau nu ) desigur nu vei gasi pe TPU raspunsul la aceasta intrebare

| theboss11 a răspuns:

Dumnezeu e incult? Unde ai auzit tu asta? cum poti tu compara creatorul lumii cu niste filozofi? In termeni stiintifici?
Dumnezeu nu e stiinta, e pura... PUTERE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba desteptaciune? cum se poate ca oamenii de stiinta sa caute bosonul lui Higgs? sau particula lui Dumnezeu cum ii mai spun ei? inseamna ca cineva a creat-o? si ei o vor descoperi? de acord.dar de creat o vor putea crea? cand? mai mare ganditor al vremurilor noastre?

| soimos explică (pentru anonim_4396):

Esti credincios adunat gramada!
de unde stii tu ca particula aia este ceaq a lui Yahwe, si nu a adevaratului Dumnezeu pe nume Flying Spaghetty Monster!
Esti mai "credincios" ca tufa! (adica cea care ardea cand a vorbit Moise cu ea)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi? problema te e, cum il numesc eu pe Dumnezeu? sau vrei sa cred in filozofiile cui? a unor cadavre care nu mai sunt nici oale si ulcele? iar filozofiile lor zac unde? si de unde ai scos-o cu credinciosia? ca daca eram nici nu vorbeam cu tine mai teligenta? sunt si eu un bot de huma care bantuie pe aici.tu esti supraom?

| marynaedw a răspuns:

Pai pe Platon, Socrate, Aristotel si altii cine crezi ca i-a inzestrat cu toata stiinta? Dumnezeu, desigur. Deci fii linistit ca nu e Dumnezeu inferior oamenilor