| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza vorbesc crestinii de pacat, cand notiunea de pacat nu este cunoscuta de Dumnezeu, si nici pomenita in Legea Sa, numita Tanach si intitulata de mincinosi Vechiul Testament?

De unde notiunea de "pacat primordial" cand ceea ce au facut Adam si Eva NU este considerat Pacat in religia originala data de Dumnezeu lui Moise, dar a devenit pacat in religia politica inventata de un Imparat Roman cu scopul de a manipula, amagi, controla si beli material masele, facatura numita crestinism?
In contextul prezentat, ce credeti, exista sau nu "pacate"?

11 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Imagineaza ti ca nu exista crestinism sau pacate
Imi placea nevasta unui vecin, ma duceam il omoram ii violam nevasta si faceam ce voiam, fara sa am constiinta
Cum ar fi fost lumea in contextul asta?

| Dorugar explică (pentru Lothar):

Ar fi fost exact asa cum este si astazi, adica ai fi fost pedepsit de Lege acum si in viata aceasta dupa Legea societatii numita Cod Penal, si nu astepta, sa te pedepseasca Mos Cocosul din ceruri dupa ce ai fi murit.
Oare cat de imatur trebuie sa fie cineva care gandeste atat de aiurea?

| Lothar a răspuns (pentru Dorugar):

Inca din Evul Mediu domnitorul era in stransa legatura cu mitropolia, pe motiv ca aveau origine divina, puteau aplica legea pentru ca erau "credinciosi"
Sunt curios cand a aparut Codul Penal
Constiinta este cea mai mare arma, nu Legea
Foarte imatur, da

| Dorugar explică (pentru Lothar):

1 asta la voi la ortodocsi ca acolo isi imparteau prada obtinuta prin sarlatanie, aici in west clerul era deasupra imparatului care ii era supus Papei
2 Primul cod penal a fost Codul lui Hamurapi si a aparut inaintea Bibliei
3 Constiinta poate fi arma in cazul celor care au asa ceva, bestiile cu aspect uman de aia sunt bestii pentru ca nu au constiinta, pentru astia este Legea
4 Pai maturizeaza-te si incearca sa intelegi realitatea si nu ti orienta viata dupa povestea lui Mos Cocos din ceruri, ca asa ceva nu-ti foloseste la nimic

| Lothar a răspuns (pentru Dorugar):

Tu ar trebui sa intelegi ca lege imorala nu exista, pacate exista dintotdeauna
Cand Cain l a omorat pe Abel nu a fost pacat? Cand omori un om n o fi pacat?
Intr un trib, la unii exista chestia asta "am gresit fata de zeu, ma duc sa mi marturisesc pacatele, ce am gresit
Normal ca tu crezi ceva, eu nu te pot schimba orice ti as spune
Constiinta e mai puternica decat legea, pe mine nu legea ma impiedica sa vin acum sa ti trag una in gura, ci constiinta ca fac ceva rau

| Dorugar explică (pentru Lothar):

Nu ai dreptate! Exista si legi imorale, de ex. Legile religiei crestine, care nu au legatura cu Cain si Abel pentru ca Cain si Abel sunt personajele religiei mozaice! Legile religiei crestine rasplatesc omorul si crima, rasplatesc curvaria si talharia si slavesc minciuna si ticalosia, asta pentru ca un bDiavol care se lauda ca este Christos (cel FALS) a inlocuit Legea lui Dumnezeu ca e veche, co o Lege Noua (Noul Testament) data de Satana si nu de Dumnezeu.
Dovezile, care imi dau mie dreptate le gasesti chiar in Biblie aici:

Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI---

Si unde se sfarseste legea incepe...neleguirea, sau?

Galateni 3:13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii"

Deci avem voie sa facem orice nelegiure pentru ca el s-a "sacrificat" pentru iertarea pacatelor noastre ...sau asta nu stiai?
Mai sunt multe alte exemple in Biblie, dar ti le arat cu alta ocazie.

| alexandruiasi a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/ioan-1/3/#4
Verstul 4.
Si Legea este aceasta adica Cele 10 Porunci
http://www.ebible.ro/biblia/romana/orotdoxa/exod/20/
Termenul de pacat este cunosctul lui Dumnezeu pentru ca Fiul lui a murit pentru pacatele noastre.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/romani/4/#25
In traducerile in engleza cuvantul faradelege este "sin" care inseamna pacat.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Nota 2! Treci la loc ca vorbesti prostii!

Religia crestina nu a inceput cuOrtodoxia, asa ca daca vrei sa cunosti mai bine adevarul, trebuie sa incepi cu inceputul si nu cu sfarsitul povestirii!
Inceputul crestinismului isi are originea in religia mozaica, in care se spune ca Dumnezeu a inspirat textele Legii rabinilor de religie mozaica cu cca 2000 de ani inaintea aparitiei crestinismului. Crestinii daca nu au avut un Dumnezeu al lor sa le inspire o Biblie, au FURAT biblia religiei mozaice si au furat si galeria de personaje mitologice ale acelei religii si iata astazi mint cu nerusinare ca au o Biblie a lor, desi e doar una FURATA de la o alta religie care are un Dumnezeu al ei. Asa ca daca vrei sa cunosti adevarul trebuie sa incepi cu originalul Bibliei si nu cu biblia marsavita de hotii care au furat-o!
Si in Religia NMozaica nici azi nu exista notiunea de pacat tot asa cum nu exista ´nici cu 3000 de ani in urma.
Asa ca linkurile tale nu sunt decat catre o Biblie mincinoasa numita si Biblia Satanei, pentru ca numai Satana te poate indemna sa furi o Biblie si sa zici cac este a ta! Asa ca faradelegea este chiar religia crestina si asta de doua X.
Odata pentru ca este un furt, si a doua oara ca a desfintat legea lui Dumnezeu numita in mod mincinos Vechiul Testament, si a adus o Lege Noua a unui fals Christos= Lucifer, numita Noul Testament!

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Gresit si cu Legea!
Cele 10 porunci NU sunt Legea ci doar o parte din Legi, dar acesta nu sunt valabile pentru crestinism pentru ca crestinii au o Lege Noua numita Noul Testament...si acolo nu se regasesc cele 10 PORUNCI!
Legea se numeste DEUTERONOM si acesta cuprinde si cele 10 porunci,

| alexandruiasi a răspuns (pentru Dorugar):

Daca stii engleza http://mcdonaldroad.org/bible/two-laws.html
Si aici ai un tabel cu Cele 10 Porunci in Noul Testament http://lifehopeandtruth.com/......testament/ dai putin mai jos

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Poti sa-ti dau si eu linkuri a proasta cate vrei, unele care iti arata ca exista reptilieni.
Dartrebuie sa fi incult sa nu stii ca cele 10 PORUNCI sunt porunci si nu Legea lui Dumnezeu care este numita de crestini Deuteronomul in care exista si cele 10 porunci dar si multe altele, pe care crestinii le trateaza ca pe o bucata de hartie igienica folosita si crestinii aleg si culeg ca si gaina doar grauntele din gramada de baliga, uitand ca Deuternomulnu este baliga ci Legea lui Dumnezeu si ca urmare ar trebui sa urmeze toata Legea si nu doar sa aleaga cele 10 porunci, si nici sa urmeze Legea Noua numita Noul Testament pentru ca Legea aia nu vine de la Dumnezeu asa cum este cazul Deuteronomului, ci de la falsul Christos numit si Tatal Minciunii sau Satana