| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Apocalipsa tradus in l. romana inseamna Revelatie, oare nu se poate vorbi de faptul ca Apocalipsa bisericii crestine va veni atunci cand fiecare credincios va trai revelatia adevarului, si anume aceea ca religia este o facatura mincinoasa facuta pentru a manipula oamenii, a le insela sperantele, a-i obliga la auto-denunt prin spovada, si a-i spolia = beli material?

8 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Si tu cand o sa ai o Revelatie si-o sa-ti dai seama ca esti penibil si ca-i plictisesti pe toti?

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

In primul rand tu nu esti "toti" si nici nu te-a delegat nici un grup va sa vorbesti in numele lui, asa ca daca e vorba de penibilitate atunci cauta sa vezi penibilul in oglinda ta.
Si 2... iti dai tu seama ce Revelatie vei avea tu cand vei da coltul si vei vedea ca "dumnezeul" caruia i te-ai inchinat toata viata are coarne, coada si copite si ca iti va oferi viata vesnica in imaparatia sa, care este, IADUL!
Aia da Revelatie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Cred ca si el e plictisit asfel n-ar mai posta absurditati :p

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar, mare adevar graiesti, nimic nu mi se pare mai plictisoitor decat sa vad oamenii traitori in era informatiei care au preluat "intelepciune" de la oamenii primitivi si repeta aceleasi ineptiii care le repeta de 2000 de ani cei care nu stiu si astfel sunt nevoiti sa creada!

| alexandruiasi a răspuns:

Biblia este foarte clara la ce Revelatie se refera http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/1/#1
versetul 1 si 2.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Exact asa cum zici, foarte clara, doar problema este ca oamenii ca tine nu prea o inteleg! Desi cel mai important mesaj al ei este foarte clar!
Ma refer la Apoc.18:2 unde este vorba de Marea Curba a Noului Babilon, Noul Babilon fiind orasul Roma, si marea curba care s-a asternut la pat cu regii pamantului fiind biserica crestina. Iar mesajul pentru oameni este clar si anume sa FUGITIIII din biserica marii curbe pina nu e prea tarziu. Si cand colo ce vedem?
Vedem cum crestinii se duc la biserica fara sa constientizeze pericolul divin descris in Apocalipsa ...si anume sa iasa din ea pina nu e prea tarziu!

| alexandruiasi a răspuns (pentru Dorugar):

Pai uni din ei nu stiu asta cum vrei sa pleci din beserica aia daca ei nu stiu adevarul.

| Dorugar explică (pentru alexandruiasi):

Asa este.
Din pacate toti cred in ceva ceea ce nu cere sa gandesti, si isi schimba viata bazati fiind pe NE-stiinta.
Oare cum se cheama asta?