| anonim_4396 a întrebat:

Pacatele se iarta si daca nu ne spovedim?(cu conditia sa existe pocainta)

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

La ce ai nevoie sa te spovedesti? Nu ai cui sa ii spui viata ta? Spune-mi-o mie. Imi poti trimite mesaj privat, am setat sa primesc mesaje si de la utilizatorii juniori happy. O sa te iert pentru toate pacatele big grin

| F?g?ra? a răspuns:

Pentru a a primi iertarea pacatelor trebuie sa ne spovedim! insa o componenta a Tainei Spovedaniei este si parerea de rau si hotararea de a nu mai gresi. Lolosaurus de ce nu amintesti si de versetul in care Mantuitorul instituie Taina Spovedaniei: " Luati Duh Sfant, carora ve-ti ierta pacatele se vor ierta, si carora le veti tine, tinute vor fi."? Mantuitorul a lasat ca urmasii lui ( episcopii si preotii) sa fie mijlocitori pentru iertarea pacatelor! Prin ei, Dumnezeu daruieste iertare pacatelor! Versetele 5 si 6 se refera la cum trebuie facuta rugaciunea, nu in vazul lumii, ci in ascuns, si nu la iertarea pacatelor. Deci, prin Taina Spovedaniei dobandim iertarea pacatelor si impacarea cu Dumnezeu. Sarbatori fericite si numai bine la toata lumea!

| secrets a răspuns:

Din punctul meu de vedere da.