| Filip23 a întrebat:

Pentru atei sunt valabile procentele : homosexuali- toleranta 100%, crestini- toleranta 0?

Eu cam asa deduc de pe TPU.

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Pe ce planeta traiesti?

Pe TPU s-au pus postari (inclusiv de subsemnatul) cu diferiti crestini ce accepta homosexualii.

Deci sa probabil exista:
- atei: toleranta aproape 100%
- crestini: toleranta 40-50%
- crestini fanatici: toleranta 0

Vad ca tu tragi concluziile evidente din deductii!

Ah, si nu am nevoie de funda!

46 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

1. Nu mi-ai răspuns la întrebare.

2. De ce?

| Doub a răspuns (pentru Gizăz):

1. Ba da. Ti-am raspuns. Si inainte de a fi crestina aveam aceeasi parere despre homosexuali si nu a fost nevoie sa mi-o schimb dupa.

2. De ce? Pentru ca e ceva anormal. In fine, atata timp cat oamenii isi vad de treaba lor, nu-mi pasa. Ma deranjeaza cand cer sa adopte un copil. Asta mi se pare oribil. Am ajuns sa promovam toate anomaliile.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Păi şi după ale cui standarde e "anormal" şi o "anomalie"? Te joci cu nişte chestii extrem de subiective. Fiecare are dreptul la viaţă, dreptul să fie liber atâta timp cât nu încalcă libertăţile altora. Spui că "e treaba lor", dar în acelaşi timp îi consideri "anormali".

| Doub a răspuns (pentru Gizăz):

Hmm. E ca si cum ai spune: "Dupa ale cui standarde e anormal sa fii pedofil, sa omori oameni.". Sunt perfect de acord ca fiecare are dreptul la viata, sa fie liber... Ti-am spus, nu am ceva cu ei atata timp cat isi vad de treaba lor si nu incearca sa influenteze pe altii. Nu sunt de acord cu ceea ce fac, dar le respect decizia. Nu-mi pasa ce fac ei, atata timp cat nu afecteaza pe cei din jurul lor. Cum spuneam, nu sunt de acord ca ei sa adopte un copil. E pur si simplu parerea mea.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Ştiu foarte bine că e părerea ta. Nu asta e problema. Ci modul în care o raţionezi. Ai o convingere adânc înfiptă, bazată pe nimic real, palpabil şi-ncerci s-o întăreşti dând argumente false. Dacă asta crezi, ok. Dar nu îţi apăra crezul cu lucruri false. Iar faptul că asociezi homosexualitea cu omuciderea sau cu pedofilia arată doar ce compas moral distorsionat ai.

| Filip23 explică (pentru KhludCiprian):

Toleranta a ateilor fata de...; pentru asta erau procentele

| Filip23 explică (pentru Fatamuntilor):

E vorba de toleranta a ateilor fata de...; asa merg procentele?

| Filip23 explică (pentru CinevaNou):

Multumesc pentru expertiza ta.

| mODIN a răspuns:

Ce motiv am avea sa nu toleram homosexualii?

Răspuns utilizator avertizat
| 1DeadMemories a răspuns:

Ti-ai gasit de unde sa tragi concluzia privind toleranta ateilor, pe TPU happy

Doub spune ca nu agreaza nici macar ideea de homosexual, numindu-i anomalii ale naturii. Atunci cum ramane cu ce scrie prin evanghelii?

"Iar multimile, ascultandu-L, erau uimite de invatatura Lui. Si auzind fariseii ca a inchis gura saducheilor, s-au adunat laolalta. Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat: Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege? El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii."

Deci, daca cea mai mare porunca a Legii presupune iubirea neconditionata fata de toti cei din jurul nostru, cu atat mai mult toleranta religioasa presupune respectul, acceptul si ingaduinta noastra.

Material copy paste de pe crestinortodox.ro

Cu alte cuvinte,noi, ateii de ne aratati cu degetul, avem mai multa toleranta decat un crestin.Ma intreb, oare 'mnezeul vostru nu e invidios ca o mana de oameni, care nu-l slujesc, sunt ceea ce el a vrut sa obtina pe pamant?

| KodrutZ a răspuns:

Deduci foarte prost.

| Gizăz a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Ca să înţelegi "cum trebuie" religia aia cam trebuie să te ducă mecla şi să fii un om educat şi responsabil. Lucruri care, ironic, le lipsesc.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Greu au mai inteles unii ce-ai vrut sa spui. Adica ateii tolereaza homosexualii si nu tolereaza crestinii.

Eu sunt ateu si accept pe toata lumea daca are bun simt si nu e fanatica.

In rest orice discutie e sincer inutila ca oricum repede vine cate-un fanatic sa-ti dea in cap. Indiferent ce fel de fanatic e.

| KhludCiprian a răspuns:

Multumesc de funda! Esti un boss!