| WhatheWow a întrebat:

Daca deviza Crestinismului e : " Cine nu-i cu noi e impotriva noastra " sau Pentru a nu fi ispitit de Diavol, ispiteste-l tu sa se pocaiasca, cum se poate sa dispara acest " razboi " dintre atei si crestini? Falsul respect manifestat de crestini fata de alte religii si chiar intre cultele crestine e doar o toleranta impusa de lege. Acestea fiind spuse, puteti trage concluzii!

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vorbesti in necunostinta de cauza. Daca tu ai trece printr-o experienta si ai vedea ca este adevarat exista rai si iad, ai avea o viata noua schimbata in bine ai dori ca toti sa fie salvati. Dar nu ai cum sa intelegi.Sa zicem ca la locul de munca ai vedea ca la locul de munca exista un pericol de moarte, te-ai multumi sa te scapi numai pe tine, sau i-ai avertiza pe toti?!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Am trecut prin multe experinte, nici nu-ti imaginezi dar nu m-a apuc de mintit ca un ordinar. Cit despre avertizat, nu esti tu sau altii Mesia!

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Ce te face sa crezi ca cei care spun ca au vazut Iadul nu sint niste mincinosi ordinari care vor putina atentie?

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Dar nu trebuie sa minti, doar sa spui adevarul!

| shadovv a răspuns:

Dar cine tolereaza? E prostesc sa tolerezi! Si de unde ai scos o paia cu "Cine nu-i cu noi e impotriva noastra "? Falsul respect? Pe ce baza e acest respect fals? Dar respectul nu e o chestiune colectiva ci una personala si subiectiva deci pe ce baza generalizezi?

| WhatheWow explică (pentru shadovv):

Urmareste si tu putin categoria Religie, dar fa-o mai atent si poate ca o sa intelegi postarea mea!

| shadovv a răspuns (pentru WhatheWow):

Stiu ca sunt multi prosti... dar sunt multi prosti crestini si multi prosti atei! Nu mai generaliza stupid. Ideea e ca toti suntem prosti!

| WhatheWow explică (pentru shadovv):

Nu generalizam in sensul pe care poate l-ai inteles si nu poti nici sa punctezi subiectul in cauza caci e totusi vorba de-un " razboi ".

NOname
| NOname a răspuns:

Am tras.

| sabin89 a răspuns:

Eu nu consider ca este un razboi intre atei si crestini. Este un schimb de idei. Fiecare spune cum intelege el lucrurile.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Deviza adevăraţilor creştini este: "Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel". (Matei 7:12)

| WhatheWow explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Or fi mai importante decit invataturile lui Isus; forte fain!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru WhatheWow):

Astea sunt cuvintele lui Isus...

| WhatheWow explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Atunci e bine!

Răspuns utilizator avertizat