| Duhovnicul a întrebat:

Pentru cei care considera ca libertatea de exprimare se opreste in numele religiei :

Am luat aceste texte din Coran :
Sura IV, versetele 38-39: "Bărbaţii să fie înaintea femeilor, pentru că şi Dumnezeu i-a pus pe aceia înaintea acestora şi ei le ţin averile lor. Femeile cele cinstite să fie ascultătoare şi să păzească tainele ca să le păzească şi Dumnezeu. Acele femei însă, de care vă temeţi că vă vor oţărî prin purtarea lor, proboziţi-le, LEGATILE IN CAMARI SI LE BATETI, iar dacă ascultă de voi, atunci nu căutaţi pricină împotriva lor, căci Dumnezeu este înalt, măreţ.

Si acum intrebarile :
Nu pot sa am libertatea sa spun ca un asemenea tratament aplicat femeilor ma dezgusta si ca e inuman, ca sa nu mai vorbim ca e contradictoriu cu valorile democratice? Inseamna ca le jignesc religia? Asta inseamna multiculturalism la voi? Toleranti cu violenta?

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Eu nu inteleg cum poti fi un om norml venerand zei psihopati.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

| Duhovnicul explică (pentru NOname):

Islamofobie = frica irationala de a fi decapitat
Tare asta happy

| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

Aha. laughing

| sabin89 a răspuns:

Hai sa facem putin abstractie de esenta intrebarii si sa analizam calitatea textului.
1. - "...pentru că şi Dumnezeu i-a pus pe aceia înaintea acestora şi ei le ţin averile lor." - Care aceia, si care acestora, si care averi? Fraza nu are sens.
2. - "...şi să păzească tainele ca să le păzească şi Dumnezeu." - Sa pazeasca si Dumnezeu tainele? Sau ce? Poti sa intelegi si asa.
3. - "Acele femei însă, de care vă temeţi că vă vor oţărî prin purtarea lor...". Inteleg sa pedepsesti pe cineva care te oțărăște, dar nu pe cineva de care te temi ca te-ar putea oțărî.
4. - Ce cuvinte sunt astea: a oțărî, a probozi? - vechi si depasite. Nu putea traducatorul sa aleaga cuvinte pe inteles?

| danay72 a răspuns:

E diferit de ceea ce cere Dumnezeu in Biblie, pentru ca indeamna la iubire, respect.

| RAY a răspuns:

Nu comentez

| Duhovnicul explică (pentru RAY):

Deja ai facut-o, Ray! happy
Si chiar si tacerea e un raspuns

| RAY a răspuns (pentru Duhovnicul):

Ca sa inteleg ca am raspuns misto, deci pot fi judecat daca tac?

| RAY a răspuns:

Libertate inseamna sasi bati joc de religia cuiva minunat ce sa spun, tu vb de aia care faceau romanii tigani, hoti, violatori etc de unde atata mila pentru niste gunoaie umane, eu as arunca franta in aer, pacat ca hitler nu a bombardato

| 1DeadMemories a răspuns (pentru RAY):

Putem sa-ti punem arma-n mana, ca ne-ai razbuna. BRAVO!

| RAY a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Daca ar fi pentru binele germaniei as arunca franta in aer dar momentan avem nevoie de bolovani mai prostim europa ca ne impacat, asa i-am prostit pe englezi, al patrulea reich e aici e ue

| 1DeadMemories a răspuns (pentru RAY):

Mesajul meu era ironic, dar mna ...acum fac legatura de la avatarul tau cu ce spui acolo.Nu ma pronunt vis a vis de Reich ca-mi iau ban.

| RAY a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Logic ca iei ban, un senator englez tia pierdut functia pentru ca a spus asta,ue asta s-a facut la dorinta lui hitler,citeste cartea lui sa te convingi,aceste atentate au ca scop venirea la putere a partidelor neonaziste,deja sunt in franta, Anglia, Italia, Grecia etc si presedintele nostru face parte din plan, cum de s-a retras antonescu asa brusc sa fim seriosi, suprematia germaniei vine in curand

| 1DeadMemories a răspuns (pentru RAY):

Dar esti fanatic rau laughing)))

| RAY a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Da logic vreau sa prind si eu o functie in noua germanie ce naiba

| 1DeadMemories a răspuns (pentru RAY):

Uneori e bine sa ti anumite lucruri doar pentru tine, e mai safe.Iti spune un om de bine, cu varsta de 3 ori cat a ta si un sturmabteilung tatuat pe mana.Nu-ti zic " Sieg Heil!" ca ne ia lumea la ochi. laughing)

Seara buna!

| RAY a răspuns (pentru 1DeadMemories):

Vad ca ceva nazism ai in tine, te bag in lista mea de potentiali soldati pentru Germania mare nu de aia dar soldati nostri sunt acuma teroristi inventati, Gute Nacht liebe Kameraden

| Mayar a răspuns:

Poate asa a fost de la bun inceput coranul, sau poate ca acum cine stie cati ani sau sute de ani s-au gandt sa schimbe asa coranul, astfel incat sa le inchida gurile la femei. Nu avem de unde sti, cine a scris asta.

Insa in momentul de fata, mi se par destul de extremisti...

| Alcyon a răspuns:

Religia nu e decat un pretext, care ascunde in spate niste nemultumiri extrem de profunde, legate de conditiile de trai, discriminarea la care sunt supusi musulmanii, situatia imigrantilor etc. Libertate? Valori democratice? Ma faci sa rad. Nu-s decat niste abureli ale unor foste imperii coloniale, care au supt tot de la tarile mai amarate. Hai sa fim seriosi, doar nu mai suntem copii sa inghitim toate gogosile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU TREBUIE SA LE ACCEPTAM RELIGIA TUTUROR.Musulmanii se folosesc de religie pentru a le controla pe femei ceea ce nu e doar impotriva valorilor democratice ci si a valorilor morale.Aia nu-i religie, e sclavie.Da, le jignesc religia. Daca as fi fost in tara lor, acum as fi fost moarta. Spre marele meu noroc, traiesc intr-o tara democrata si pot sa spun ca MUSULMANII SUNT NISTE ANIMALE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno e un tip inteligent. Daca esti de partea stiintei nu inseamna ca esti prostanac.