| Moisie a întrebat:

Pentru cei cu mintea ascutita:

Oare din ce cauza Dumnezeu Creatorul, NU are de oferit nici un Iad si nici un RAI in oferta SA data de EL catre aceia care cred in EL, si il urmeaza Legea?
Cum va explicati faptul ca Diavolul la fel ca si Iadul au aparut doar odata cu NT, adica odata cu nasterea Domnului Isus Christos?
Sa fie oare asta "Vestea Buna" (Evanghelia) pe care Isus Christos a adus-o oamenilor?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toate sufletele sunt VESNICE si Scriptura o confirma!
Nu ar trebui oare ca acest lucru sa ne bucure?

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

"Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

| Moisie explică (pentru milan9):

Scriptura ta NU este autoritate stiintifica ca sa confirme ceva din p de v stiintific!
De trebuit ar trebui sa ne bucuram numai daca STIINTA si nu de CREDINTA a proasta, adica credinta bazata pe fantezii si Irationalitate ar confirma acest lucru!

| milan9 a răspuns:

Si cerul este rezervat vietii vesnice a oamenilor, nu numai pamantul.
Cum este în cer? Scriptura nu ne dă foarte multe detalii, dar totuşi ni se confirmă existenţa acestui "cer". El se poate referi chiar la un spaţiu, nelimitat, armonios, lipsit de monotonie, cu mult peste farmecul care există în existenţa actuală!

"Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, înceruri." II Corinteni 5, 1

"Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă "ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu. Isi schimba doar modul de existenta.

Dar iată că SUFLETELE DIN CER pot răspunde: "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1

"Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

"Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

"Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6 etc..., etc.
"Şi am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiţi cei morţi, cei ce acum mor întru Domnul! Da, grăieşte Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei," Apoc 14, 13

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11 (sufletele care deja se aflau în cer!)

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

| Moisie explică:

Exact asa cum zici, doar ca se pare ca nu STII ca tocmai Isus Christos se autodenumeste cu numele de Lucifer, si culmea coincidentei, se mai si lauda ca este stapanul cheilor IADULUI!
Esti sigur ca Lucifer este Dumnezeul tau?

| Moisie explică:

Isus a fost toata viata lui un amarat de dulgher, si dulgherii la fel ca si gunoierii nu pot fi Dumnezei. Cel care detine cheile Iadului este Christosul, adica cel UNS de Dumnezeu in functia de Sef al Iadului. Dulgherul Isus nu a fost niciodata UNS in nicio functie ci eventual s-a uns singur cand i s-au umplut pampersii de ceva maroniu ce mirosea a "Duh Sfant"

| Moisie explică:

Domn este si Domnul Parpanghel fiul Regelui Cioaba!

| Johndoe2023 a răspuns:

Este foarte interestant sa descoperi ca in Biblie sunt mai multe versete care vorbesc despre iad, decat despre cer. In Vechiul Testament sunt cateva versete despre iad: Daniel 12:2 proclama: "Multi din cei ce dorm in tarana pamantului se vor scula: unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine vesnica". Iadul este descris aici ca fiind vesnic. Isaia 66:24 declara: "Si cand vor iesi, vor vedea trupurile moarte ale oamenilor care s-au razvratit impotriva Mea; caci vermele lor nu va muri, si focul lor nu se va stinge; si vor fi o pricina de groaza pentru orice faptura". In acest verset iadul este descris ca un loc unde focul nu se va stinge. Deuteronom 32:22 prezinta imaginea iadului ca un loc unde Dumnezeu Isi varsa mania: "Caci focul maniei Mele s-a aprins, si va arde pana in fundul locuintei mortilor, va nimici pamantul si roadele lui, va arde temeliile muntilor." Psalmul 55:15 ilustreaza iadul ca locul celor rai: "Sa vina moartea peste ei, si sa se pogoare de vii in locuinta mortilor! Caci rautatea este in locuinta lor, in inima lor".

Demonii şi numirile diavolului în Vechiul Testament

Pe lângâ Satan, în Vechiul Testament mai apar şi alte spirite rele, cât şi alte numiri ale diavolului, după cum vom vedea în cele ce urmează.

Unul dintre aceste duhuri ale răutăţii este şi Azazel, termen de etimologie ebraică, şi care s-ar traduce prin cuvâtul "capră"[17](az) sau expresia "a duce departe"(azal). Azazel este menţionat în două pasaje din Levitic, (capitolul 16 versetele 8-10 şi 26). Acestea relatează despre cei doi ţapi care se aduceau la templu în Ziua Împăcării (Iom hachipurim)[18] unul pentru Yahveh şi altul pentru Azazel: "după aceea să ia Aaron ţapul asupra căruia a căzut sorţul Domnului, şi să-l aducă jertfă pentru păcat, iar ţapul asupra căruia a căzut sorţul pentru Azazel să-l pună viu înaintea Domnului…să-i dea drumul în pustie pentru ispăşire, ca să ducă acela cu sine nelegiuirile lor în pământ neumblat"(Lev. 16, 9-10).

Prin numele Azazel nu putem înţelege pe altcineva decât pe Satan sau un alt duh rău. Cât priveşte acest demon, numit Azazal sau Azazel există mai multe păreri, pe care Athanase Negoiţă le expune în capitolul despre demonologia vechi-testamentară[19]: prima afirmă că Azazel este însuşi ţapul, căruia după ceremonie i se dă acest nume. Într-adevăr numele acestui demon înseamnnă şi capră, însă trebuie făcută o distincţie clară între ţap şi Azazel, pentru că ţapul se trimitea lui Azazel, căci dacă acesta ar fi identic cu ţapul, atunci cui ar fi trimis în pustie acest ţap?! Astfel apare a doua părere care spune că Azazel trebuie să indice un munte, sau un loc în pustie[20], dar aceasta e foarte puţin probabil, pentru că în Vechiul Testament, nicăieri nu se pomeneşte despre vreun loc, munte, ţinut etc ce poartă numele Azazel. În atreia părere se pleacă de la verbul azal-"a îndepărta", şi consideră că Azazel ar fi un nume abstract, dar această părere contrazice textul Lev. (c. 16, v.8) unde dacă l-am considera pe Azazel ceva abtract atunci ar trebui să traducem acest text în felul următor: Aaron trase un sorţ pentr Yahveh şi altul pentru "depărtarea completă", ceea ce e un nonsens. Aşadar părerea care se apropie cel mai mult de adevăr e aceea că Azazel este o fiinţă pesonală[21], un demon sau un spirit rău. Starea de opoziţie dintre cei doi şi faptul că în timpul ceremoniei de curăţire cei doi stau oarecum faţă în faţă arată clar Dumnezeu este bun şi Azazel o fiinţă personală, rea, malefică etc.

În afară de Satan şi Azazel, în cărţile Vechiului Testament mai găsim şi alte duhuri rele, sau mai bine zis alte denumiri ale aceluiaşi Satan. În III Regi (22, 21-23) găsim pe ruah şeker sau "duhul mincinos", care îşi descoperă în faţa Domnului identitatea sa "atunci a ieşit un duh şi a stat înaintea feţei Domnului…şi a zis: «mă duc şi mă fac duh mincinos în gura tuturor prorocilor lui»(Ahab)".

La Ieşire (12, 23), evreii îl numesc pe diavol pierzătorul, duhul rău care a trecut pe lângă uşa evreilor din Egipt, uşa unsă cu sângele mielului sacrificat, dar pe care Dumnezeu "nu l-a lăsat să se atingă de casele evreilor".

de unde te documentezi moisie? din cartea de chimie?

| Moisie explică (pentru Johndoe2023):

Nu te supara, dar versetul tau din Daniel nu vorbeste despre niciun Iad, si tot asa nici in Isaia nu se vorbeste de un anume loc in care ard sufletele mortilor, si nicidecum nu se pomeneste despre Iad decat daca ai dori sa interpretezi fortat ceva ce nu exista in acel verset. In versetul din Deuteronom avem de-a face cu o deturnare mincinoasa tipic crestina a intelesului acelui text, din cauza ca in Casa Mortilor nu exista oase, ci doar suflete, dar nici acelea nu traiesc, deci nu pot fi chinuite prin foc, pentru ca sufletele oamenilor doar LOCUIESC ca niste umbre, si umbrele nu ard si nici nu sufera nici in cazane! In ceea ce priveste oasele mortilor, acestea sunt in cimitire, in concluzie, nici aici nu putem vorbi de Iad.
In psalmul 55 nu exista versetul 15 pentru ca se termina cu versetul 12! vezi: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=55!
Concluzia este ca tu interpretezi Biblia evreilor nu in intelesul pe care rabinii "inspirati de Dumnezeu" l-au dat textului sub atenta supravegere a Duhului Sfant, ci conform celor care au FURAT aceste texte si le-au interpretat asa cum le convenea lor, adica crestinilor! Prin urmare in religia originala, numita in mod mincinos VT, Satan NU este un personaj negativ ci ingerul cel mai de incredere a lui Dumnezeu, cam asemenator stau lucrurile si in cazul lui Azazel care in scrierile apocrife era ingerul civilizator care i-a invatat pe oameni metalurgia, dar cum crestinismul s-a dovedit a fi din start o dusmana declarata a Stiintelor si a rationalitatii, evident ca ce era pozitiv in Tanach a devenit negativ in crestinism, asa si in cazul Sarpelui, simbolul intelepciunii, care a dat oamenilor Constiinta diferentierii binelui de rau, acest "Prometeu" a devenit in crestinism Diavol, asta ca sa acopere cu o perdea mincinoasa de fum, faptul ca Diavolul nascut din Treime, prin metode diabolice, este "dumnezeul" religiei crestine numit si Dumnezeul veacului acesta, adica Dracu!

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu stiu de ce te zbati tu asa de tare. urasti tare religia crestina. din ce motive?

eu sunt ateu, iubita mea este crestina. avem discutii tot timpul depre existenta sau inexistenta lui dumnezeu.

ca sa stii si tu ca marea majoritate a credinciosilor cred in dumnezeu, nu in biserica sau in religie ca si concept.

unii pentru viata vesnica, si altii pentru ocara si rusine vesnica (ocara si rusinea vesnica nu inseamna iadul? sau pentru tine iadul trebuie sa fie pui de michiduta cu cazane de smoala?)

si sa te lamuresc din nou... biblia ortodoxa ce vechime are? biblia catolica ce vechime are?

biblia, inclusiv pentru tine ar trebui sa aiba o MARE valoare istorica, pentru ca a fost unealta controlului in masa si arma uciderilor in masa.

invata sa nu mai ai atata ura in tine. nu tine de religie ci de pacea interioara si moralitate. nu trebuie sa crezi in fiinte supranaturale sa fii o persoana mai buna si sa respecti opiniile altora.

pentru mine biblia contine si evangheliile dupa iuda, si cartea lui enoh, si alte scrieri apocrife.
tot ceea ce conteaza este sa asimilezi lucrurile care le crezi tu de mai mare importanta pentru tu alegi si fiecare alege ce anume sa creada.
oricum adevarul va fi intotdeauna dezvaluit doar partial si inconjurat de o multitudine de minciuni.
daca ne-am uita in directia cealalta am gasi foarte multe asemanari intre bazele crestinismului si astrologie, lucru care am vazut ca nu este dezbatut pe acest site.

nu trebuie sa te superi pe mine, marea majoritate a timpului incerc sa fiu neutru si sa nu ofensez pe nimeni cu raspunsurile mele.

in ciuda a ceea ce ar zice multi, mie imi face placere sa port discutii de genul cu oricine atata timp cat poate sa aduca argumente in favoarea lui, cum o fac si eu.

| Moisie explică (pentru Johndoe2023):

Dar tu de ce urasti nazismul si pe mantuitorul ei pe nume Hitler, care la fel ca si Isus mantuia lumea prin moarte?
3 Cum poti sa spui ca-L iubesti pe Dumnezeu daca in rugaciune spui sa se faca voia sa, si in realitate faci lipsa mare pe voia SA?
4 Fi linistit, ca apreciez corect "valoarea" Bibliei pentru ca nu-i asa "pomul se cunoaste dupa roade", motiv pentru care militez sa fie interzisa ca Mein Kampful, care fie vorba intre noi, are o "valoare" mult mai mica si este interzisa (in lumea civilizata)
4 Tu daca ai constientiza ca in jurul tau sunt numai nazisti si ss-sisti, asa cum sunt crestini care distrug si astazi minti si caractere, ai simti iubire pentru acesti hitleristi daca ai sti cat de criminale sint organizatiile lor?
Eh, vezi eu nu urasc pe nimeni din credinciosii care isi traiesc credinta in familiile lor, dar ii combat pe cei care fac prozelitism pe un spatiu public ca sa distruga prin santaj si insuflare de frica sufletele si caracterele unor tineri prea cruzi ca sa inteleaga acest pericol care le poate distruge viata!

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Moisie):

Cine a zis ca eu urasc nazismul?
eu nu urasc nimic si pe nimeni.

| Moisie explică (pentru Johndoe2023):

Chiar asa?
Oare cum de nu ii poti uri pe toti cei care aduc un rau imens?
Sau nu stii ca si URA poate fi sfanta, daca este indreptata impotriva unor personificari ai raului absolut?
uite un mic aperitiv:
http://www.youtube.com/watch?v=PRnBKWFZ25Q

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Moisie):

Nu iti pot raspunde la intrebarea de ce nu ii urasc pe nazisti pentru ca as incalca legilewinking
din pacate inca nu avem libertatea de exprimare.

| Moisie explică (pentru Johndoe2023):

Inteleg ce spui si iti inteleg si motivul, si anume ca nazismul, pe numele lui intreg National Socialismul, era pina nu de mult, in Ro politica de stat recunoscuta chiar de Adrian Nastase, asa ca iti inteleg atitudinea.
Dar nu trebuie sa-i urasti in mod special pe nationali-socialisti, dar trebuie sa intelegi ca si ura poate fi sfanta, atunci cand urasti diavolii cu chip de om care se cred dumnezei desi sunt personificari ale raului care prin inconstienta lor diabolica, distrug vietile a milioane de oameni dar mai ales vietile unor copii nevinovati!

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Moisie):

Din pacate in situatia in care a ajuns societatea in ziua de astazi nu mai este solutie decat un mare mare mare razboi civil si vom ajunge ca in mad max laughing
cica avem libertate de opinie si libertatea de a alege. nu avem nimic. si nu numai datorita religiei.
suntem controlati intr-o masura in care ne este imposibil sa mai iesim la suprafata.
am mai zis eu intr-un comentariu pe la o intrebare sa se destepte lumea.
traim intr-o INCHISOARE fara garduri. ne bucuram de libertate in sclavie. televiziunile dau numai tabloide si can can-uri pentru indobitocirea populatiei. cand faci ceva sa iesi din acest cerc, statul te doboara si nu te mai lasa sa faci nimic.
si lucrurile vor merge in mai rau.
de ceva vreme de cand am inceput sa ma trezesc si eu din cascare am ramas uimit cati oameni sunt multumiti in conditia lor mizera si mediocra, cum si-au lasat oamenii visele si idealurile in favoarea unui trai josnic dar oarecum sigur, cum se monitorizeaza activitatea fiecaruia care vrea sa iasa din acest sistem si cum se recurge la reintegrarea in sistem.
discutam dezbatem si degeaba. nimeni nu face nimic. ramane doar pentru cei care s-au desteptat sa caute o solutie si sa "supravietuiasca" pana se va putea schimba ceva

| Moisie explică (pentru Johndoe2023):

De schimbat nu se va schimba nimic in bine, piramida de pe bancnota de 1 Dollar, care reprezinta simbolic Democratia, nu este terminata, tot asa nici democratia si in varful piramidei neterminate, in locul democratiei sta ochiul care le vede pe toate, adica supravegherea totala!
In concluzie democratia este ceva ce li se vinde fraierilor ca fiind o valoare, in timp ce sistemul "democratic" este un sistem mult mai periculos pentru oameni si omenire decat era sistemul comunist in care dictatura era pe fata.
Saracu ceasca, stia el ce stia, ca uite se adeveresc previziunile sale, si romanii vor ramane in curand fara tara, pentru cadupa ce si-au autodistrus economia, vand resurdele naturale din subsolul tarii, si in curand isi vor vinde si campiile manoase, si astfel vor ajunge sclavi in propria lor FOSTA tara condusa de niste securisti care vor sta cu lupa pe ei sa-i poata controla mai bine, si in acest plan intra si acea parte a sistemului de manipulare si informatii bisericesc, care lucreaza prin autodelatiunea prin spovada si manipulare prin indoctrinare!

| sempreinvolo30 a răspuns:

Oare din ce cauza Dumnezeu Creatorul, NU are de oferit nici un Iad si nici un RAI in oferta SA data de EL catre aceia care cred in EL, si il urmeaza Legea?

Raiul pe care il ofera Dumnezeu oamenilor este PE PAMANT nu in cer:
Pretutindeni va exista pace şi siguranţă, deoarece Dumnezeu promite că va pune capăt tuturor războaielor (Psalmul 46:9).
Razboaiele sant pe pamant acum nu in cerul spiritual
Va fi hrană din abundenţă pentru toţi (Psalmul 72:16
Biblia nu zice nimc de faptul ca s-wr manaca in cerhappy
Îngrijirea sănătăţii nu va mai fi o problemă, întrucât „niciun locuitor nu va spune: «Sunt bolnav»" (Isaia 33:24).
Ingerii in cer nu se imbolnavesc de ci nu poate fii vorba de raiul ceresc
Nimeni nu va mai plânge pierderea celor dragi, deoarece „moartea nu va mai fi" (Revelaţia 21:4).
Dumnezeu promite că închinătorii săi îşi vor construi case, vor trăi în siguranţă şi ‘se vor bucura pentru totdeauna’ (Isaia 65:17–24).
Lupul va sta uneori cu mielul, leopardul se va culca cu iedul, iar viţelul, leul puternic şi animalul bine hrănit vor fi toate împreună şi le va mâna un băieţel. Vaca şi ursoaica vor paşte, puii lor se vor culca împreună. Chiar şi leul va mânca paie ca taurul. Sugarul se va juca deasupra găurii cobrei şi copilul înţărcat îşi va pune mâna deasupra vizuinii şarpelui veninos". Ce perspectivă minunată! (Isaia 11:6–8)
Ioan 5:28, 29: „Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său [al Regelui Cristos] şi vor ieşi afară".