| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini :
1 - de ce nu acceptati existenta zeilor din alte religii?
2 - de ce acceptati existenta zeului din religia voastra?

* ganditi bine inainte sa raspundeti.

65 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei nu traiesc vesnic.
Dumnezeul meu este Creatorul intregului Univers.In Biblie gasesc raspuns la toate intrebarile mele.Nu este nici o Carte asemenea Ei.El ma cunoaste atat de bine si imi cunoaste nevoile.Imi este un prieten adevarat.Este cu mine si la bine si la rau.

| danay72 a răspuns:

Zei exista foarte multi, dar Dumnezeul care a creat totul este doar unul singur si se numeste Iehova.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Deci tu accepti existenta altor zei dar consideri ca al tau este cel mai mare in rang. Daca am inteles eu gresit, atunci incearca sa explici cam ce ai vrut sa zici.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,este singurul care exista din totdeauna si nu a fost creat.Toti ceilalti au fost creati de oameni si au devenit zei pentru ca oamenii s-au inchinat lor.De fapt si Biblia vorbeste despre existenta mai multor zei. 1Corinteni8:5,6.

| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Difera cam mult ce ai zis prima data de acum dar am inteles ce ai vrut sa zici. Tu mergi pe : toti zeii sunt inventii umane cu exceptia zeului meu el fiind real.

Alte motive mai ai? Ofera cat mai multe.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoria,arheologia,confirma ca zeii au fost inventati de oameni,cat despre Dumnezeul Bibliei,Iehova,oamenii care au analizat aceasta carte dar si sursele laice, au observat ca ceea ce s-a profetit in Biblie s-a intamplat intocmai, iar de exemplu, popoarele vecine Israelului aveau o teama de Iehova, pentru ca chiar si ei au vazut ca e real.Dar nu sunt sigura ca am inteles intrebarea ta.

| Duucu a răspuns:

Deoarece New Age este impotriva crestinismului, si de partea celorlalte religii.

| georgiana1316 a răspuns:

1.Pentru ca alte religii au religia lor
2.Nu accept existenta zeului in religia mea.

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor))
Mai bine ai studia si altceva in afara de biblie inainte sa vorbesti (sau cum ziceai tu).
Gandeste-te la asta.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca zeii din alte religii fac minuni sa ne spui; al nostru e DUMNEZEU, ce au facut zeii din alte religii? Ma pune pe ganduri fata ta din poza; au trecut miliarde de ani si n-am vazut o maimuta vorbitoare, adica una care sa evolueze mai mult decat suratele ei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa e ii bagam prea mult in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun... deci tu consideri ca toti zeii sunt inventii umane cu exceptia zeului tau. Vreau sa fac o lista cu diverse "motive" pentru care crestinii resping existenta zeilor altor religii dar accepta existenta zeului lor.

Din moment ce si persoanele altor religii pot si spun exact aceleasi lucruri despre zeul tau, poti sa dovedesti ca zeii lor sunt inventii iar al tau nu? Pe ce te bazezi cand faci o asmenea afirmatie?

| Adrianetc a răspuns:

Iti spun ca Isus bate la poarta inimii tale, si te cheama sa te impaci cu El, te cheama pentru ca te iubeste si vrea sa ai parte de Harul Lui,mantuirea, si daca nu crezi in El,degeaba pui tu intrebari ca sa te "informezi" caci trebuie intai credinta si dupa aceea minune, de ce crezi ca Isus, in mijlocul oamenilor,era pus sa faca minuni si nu facea (in afara de vindecarea oamenilor, pentru ca ei aveau credinta)? Pentru ca oamenii se uita dupa minuni si nu dupa Isus,nu au credinta,au miselie. Nu accept existenta zeilor,pentru ca Tata imi spune ca El este singurul Dumnezeu,si restul sunt zei inventati de catre oamenii care vor ceva material cum ar fi Buda, sau vitelul de aur din pustie. Dumnezeu se uita in inima nostra, si el nu vrea ca omul sa caute ceva fizic,palpabil,vrea dragoste, credinta, supunere. : Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu si celelalte lucruri vi se vor da pe de-asupra. asa spune un verset care se refera la credinta in El, si beneficiera de multe lucruri. Dumnezeu spune legat de zeii inventati ca oamenii se roaga lor, si totusi zeii stau nemiscati, pentru ca nu fac nimic, nu au fiinta. El nu este zeu, este Dumnezeu, si nu datorita numelui schimbat ci datorita unei vieti traite cu El, nu crezi pentru ca nu ai trait asa ceva. Nu, autosugestie nu este, sa ma mint singur? nu fac asta, nu caut ceva care sa imi dea un gand bun, inventat. Dumnezeu spune ca El, este singurul Dumnezeu, Atotcreator, poate te gandesti la versetul in care spune Dumnezeu sa nu ne inchinam altor dumnezei in afara de El.Nu pentru ca exista alti dumnezeu, ci pentru oameni, caci stia ca daca cautam altceva decat Dumnezeu, ne ducem spre ratacire.

| Silviuloan a răspuns:

1- sunt inexistenti avem vreo dovada ca au existat?
2- "Dumnezeu nu exista, el este"

| C0nstantin a răspuns:

laughing "Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke

| Spitz10 a răspuns:

Adica sa credem in zei grecilaughingin carti aia zic ca se mancau intre iei numa intro inghititura si din alea.Zei romani ca naiba.

| Ryuuzuka a răspuns:

Mi s-au intamplat multe lucruri pe care eu nu le cred simple coincidente. Sunt atatea dovezi in legatura cu existenta Lui ...numai ca nu vreti sa le cautati.
*Profa mea a fost la moastele unui sfant recent descoperite iar dupa scurt timp au inceput sa scoata o mireasma placuta.Ce motiv ar avea sa minta?
*Muntii Armeniei.Modul de formare a rocilor sunt dovada.Acolo a fost potopul (s-au inclinat intr-o anumita parte). Daca in Galati pentru jumatate de ora de ploaie in continuu nivelul apei a crescut la 2 m, apoi timp de 40 zile!
*Gigantii.Este scris in Biblie despre ei. Sunt atatea cazuri de gigantism...da-i un search pe net si vezi acolo.Nu ni se mai pare deci atat de imposibil. Goliat a avut 350kg greutate, iar Robert unul din Anglia (vezi pe google image) avea 200 si ceva la 2, 70 m h.
*Daca omul se trage din maimuta atunci maimuta de unde se trage? Am citit un articol ce atesta ca omul se trage din magar laughing. Credeti orbeste
E doar o teorie neadevarata.
*Daniil Proorocul a spus la capitolul doi: În vremea de apoi se va înmulti mintea foarte, si se vor întelepti oamenii si vor zbura prin vazduh si vor înconjura lumea. Toate câte le vezi acum, Biblia le-a spus cu mii de ani înainte. Avioanele...
*Proorocul Isaia, care traieste cu 850 de ani înainte de venirea Domnului, la capitolul 60 întreaba de avioane, ca el le vedea acum 2800 de ani: Doamne, ce sunt acestea care zboara si se întrec cu norii; si zboara ca porumbeii spre porumbarele lor si de huietul aripilor lor se tulbura vazduhul? (Isaia 60, 8).Cu 2800 de ani înainte a spus de avioane. Ce-a zis? "Ca zboara ca porumbeii spre porumbarele lor". Ca ei nu zboara, decât de la un aerodrom la altul, ca sa alimenteze.
*Proorocul Ieremia a vazut masinile astea fara cai, care le vedeti acum ca alearga pe drum. Si întreaba pe Dumnezeu: Doamne, ce sunt acestea, care huruie pe drum si întrec carele oamenilor?
*spune de bomba cu neutroni la Apocalipsa: Iata au iesit de la fata Mielului niste lacuste si acestea aveau putere mare de vatamat în cozile lor. Si am auzit un glas de la tronul Mielului: Nu vatamati iarba pamântului, nici copacii, nici florile, nici toate cerealele lumii, numai pe oameni sa-i vatamati cinci luni de zile. Razboiul neutronic. Bomba cu neutroni îti lasa pomii înfloriti.
Daca lumea s-a creat cu 7 miliarde de ani in urma laughing)) unde sunt oasele oamenilor?
*De ce numai in Japonia unde nu exista crestini s-a produs acel incident?
*Cand duhovnicul meu a facut pelerinaj nu stiu exact in ce loc cred ca Grecia pe la muntele athos era un rau si a pus icoana Mantuitorului timp de cateva minute iar cursul raului s-a schimbat curgand in directia opusa.
Zeii vostri laughing mda... uite in India ce se intampla cu acea tara fara Dumnezeu. Moare cineva pe strada trec oamenii pe langa el.Mai citeste si tu.
Sunt doar niste obiecte lucrate de om laughing, de ce ar trebui sa ma inchin lor sau sa le accept? Iarta-ma daca te-am jignit dar...asta e realitatea.

| RAY a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Moastele alea au fost imbalsamate de aia mirosau, omul nu se trage din maimuta, omul este o maimuta primata nu crezi du-te si fa-ti un test adn sa vezi ca cimpanzeul e ruda noastra cea mai apropiata genetic, nu crezi in testul adn? atunci habar nu ai in ce lume traiesti testul adn ajuta atatea cazuri judecatoresti etc
e doar o teorie da spune-i asta la profa ta de bigologie care e baza biologiei monderne daca nu evolutia, uitate la Romania cum e tot cu dumnezeu, de ce razi acei oamenii necajiti si saraci

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Bun tu te inrudesti cu maimuta.Interesant... Daca si cainele ar avea maini l-ai vedea uitilizand unelte .Ooo...maimuta are degete! Ia poate ne tragem din ea. Cainele are labe si le foloseste asa si cu maimuta i-a dat Dumnezeu degete foloseste-le.Tu de ce te-ai legat doar de lucrul asta? De celelalte ce mai zici?
Imbalsamate :))?
Dupa ce le-a luat din pamant cand le-a sarutat erau uscate iar profa dupa 10 min cand s-a dus din nou le-a vazut moi si trupul scoatea o mireasma dulce.
Biblia are 2000 de ani vechime.Cum sa stie saracii oameni de masini, apoi avioane cu cateva sute de ani in urma?:)))
Lasa maimuta si explica asta.Ok fratele meu, am inteles te inrudesti cu ea.Dar omul de ce nu evolueaza mai departe? Gata s-a oprit? Si numai pot eu de test, daca e apropiata genetic asa s-a intamplat sa fie.Le-au picat astora sa zica asta doar ca sa nege!
Dumnezeu a facut diferenta dintre noi si celelalte animale terestre inca de la inceput.
Uite iti dau un site a carui articol m-a amuzat sincer :)).
http://www.emediabacau.ro/......n-soareci/
Cum comentezi?:)) Totul este o minciuna :maimuta, soarecii TOTUL!
Dumnezeu exista!

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Ceea ce spui tu este complet neadevarat. Teoria evolutioniscmului teist este o erezie.Deci hai sa zicem, da ai dreptate.Dar ia sa analizam putin situatia.
Daca zilele Facerii ar putea fi interpretate alegoric, ca milioane de ani, venind astfel in sprijinul teoriei evolutioniste ce afirma ca omul are un stramos comun cu maimuta (primate), atunci aceasta ar insemna ca:

* Adam a avut ca stramos comun un animal, nefiind cu nimic mai presus de celelalte animale, cel putin intr-un stadiu initial.

* Femeia nu a fost luata neaparat din coasta barbatului ci ar fi putut fi si ea sa fie un "hominid" separat ca si barbatul.
Adică omul este superior fiinţelor neraţionale, dar a evoluat din acestea.Nu te pune putin pe ganduri?

| RAY a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Unde scrie ma de avioane in biblie de ce minti

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

(Isaia 60, 8).

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Isaia 60,8

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Isaia 60,8.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Mi se blocase PC-ul si cred ca am repetat raspunsul thinking

| RAY a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Cine sunt aceia care zboară ca nişte nori, ca nişte porumbei spre porumbarul lor?

unde scrie aici ceva de avioane? poti interpreta in mai multe moduri, desigur in castigul tau sau in al meu, eu nu vad sa scrie avioane si doar ca ceva zboara, putea sa fie porumbei, pasari

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

laughing Totul este insuflat de la Duhul Sfant. Si nu cred ca Domnul nu ar vorbi un nonsens. Tu chiar nu vezi ce spui? De ce ar fi scris acel mare prooroc despre porumbei? Pot fi niste simple pasari zici?laughing Dar daca insusi acel mare prooroc scrie `Cine sunt aceia` si daca scrie ca sunt porumbei oare de ce se mai intreaba >?
Incearca sa nu mai gandesti asemeni unui copil. Gandeste logic nu tot ce iti trece prin minte happy.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Si nu cred ca Domnul ar vorbi un nonsens*

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Deci te-ai lamurit cu maimutele si ai trecut la urmatoare idee?laughing

| RAY a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Cati ani ai?

| Ryuuzuka a răspuns (pentru RAY):

Dar de ce continui sa treci de la un subiect la altul? Deci sa inteleg ca te-am lamurit asupra acelor lucruri.
Craciun fericit! happy

| savvy12 a răspuns:

Pe ceilalti zei cine i-a vazut? Pe Isus lau vazut multi, sunt cronici istorice necrestine care afirma existenta lui si minunile lui, chiar si Talmudul care este impotriva lui Isus, il acuza de magie neagra...

| anonim_4396 explică (pentru savvy12):

Deci tu consideri ca zeul tau a fost vazut. Ba mai mult, DOAR al tau a fost vazut. La fel ca si in cazul lui Jasser, persoanele care apartin altor religii iti pot aduce diverse dovezi si scrieri sfinte care sa ateste ca zeii lor exista sau ca au fost "vazuti". La capitolul acesta nu ai nimic special nici tu.

Asta e motivul pe care il oferi pentru zeul tau si contra altor zei (al tau a fost vazut dar al altora nu)? Mai ai alte "motive"?

* vreau cat mai multe. Nu te limita doar la unul singur.

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Dovedeste cele afirmate sunt curios si eu ca ateu

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Uita-te acolo am dat un link...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Sigur ca m-au convins acele pesudo-articole,alea nu sunt dovezi sunt fantezi,eu cand spun dovezi,ma refer la ceva real nu la basme,normal ca pe acel sit este colectie de minciuna doar e sit crestin, da-mi insotit de dovezi clare, categorice, pana acum nu mi-ai dat nici o dovada clara despre existenta lui dumnezeu, azi spuneau ca daca trebuie sa lasam posibilitatea la orice sa se dovedeasca tu de ce negi 2700 de zeii?

| EmaS a răspuns (pentru gorlan):

Pe Domnul Isus poti sa Il vezi prin ochii credintei.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Care sunt motivele tale pentru 1 si pentru 2? Ofera cat mai multe.

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

N-are sens malaughing, treaba ta, Dumnezeu zice ''Crede in mine'' nu zice ''Fi sigur ca eu exist!'', de aceea oricine poate sa creada, daca tu aia numesti coletie de minciuni, n-ai nici o scuza... de aceea zice si in Biblie ''Nu exista scuza pentru necredinta''
Ti-am dat aia si cu profetiile biblice care sau intamplat si tu ai ziss ''Profetiile or fost scrise dupa incidente'', si apocalipsa o fost scrisa acu 1000 de ani, ba mai mult uitate si cauta ca sau gasit la Marea Moarta carti ale biblie, si aganostici ca tine si-au cu pumnu in gat, cand au vazut ca au aproximativ 100 de ani, chiar nu nici o scuza, dovezi stintifice nu exista, tu nu vrei sa crezi, asa ca. chiar nu avem ce discuta pe aceasta tema.
Si avand aproximativ 100 de ani au vazut ca sunt identice cu acestea de azi, deci profetiile nu aveau cum sa fie scrie dupa incidente, numa prosti debitezi.
Si daca alea care au 100 de ani sunt identice cu astea, inseamna ca si alea vechi sunt la fel, e logic.

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Chiar nu vad ce e asa de ras, e clar ca tot ce cea ce afirmi sunt minciuni, asa zisele profeti, nostradamus e un zeu?

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Manuscris? Ce este un manuscris? Un manuscris este o copie scrisă de mână al unui document vechi, care se făcea înaintea inventării maşinii de imprimat, din anul 1455. Au existat unii oameni (inclusiv mormonii şi musulmanii) care au făcut declaraţii false că Biblia a suferit denaturări dealungul secolelor, fiind copiată şi tradusă. Dar dovezile demonstrează contrariul.
Până în zilele noastre au supravieţuit peste 24.000 de manuscrise, parţiale sau complete, copii scrise de mână ale Noului Testament, ca să nu mai menţionăm sutele de manuscrise ale Vechiului Testament care au supravieţuit până în zilele noastre şi care datează din secolul al treilea î.Cr. Aceste manuscrise scrise de mână au permis cercetătorilor şi criticilor de text ca să meargă în timp şi să confirme că Biblia pe care o avem astăzi este aceiaşi Biblie pe care Biserica Primară a avut-o cu 2.000 de ani în urmă. Puteţi să vedeţi personal aceste manuscrise în locaţii publice ca Muzeul Britanic, Biblioteca Universităţii Cambridge, Institutul Smithsonian, Universitatea Oxford, Biblioteca Naţională din Paris, Muzeul din Israel.
Chiar dacă nu am avea niciun mansucris, tot avem scrierile părinţilor Bisericii. Prin părinţii Bisericii ne referim la acei lideri din Biserica primelor trei secole d.Cr., care au urmat pe primii ucenici ai lui Isus. Oameni ca Iustin Martirul, Eusebie, Tertulian, Policarp, în scrierile lor şi în corespondenţa lor cu alţi credincioşi şi alte biserici, au citat Scripturile din nou şi din nou. De fapt, părinţii Bisericii primare au făcut referinţe la Noul Testament de peste 86.000 de ori. Există îndeajuns de multe citate de la părinţii bisericii, încât chiar dacă nu am avea nici măcar o copie a Bibliei, certătorii ar putea reconstitui 99, 86% din Noul Testament pe care-l avem astăzi.
Deci, ce fel de dovezi pot mormonii sau musulmanii oferi ca să demonstreze că Biblia a fost schimbată sau denaturată dealungul secolelor? Niciuna! Pentru a demonstra sau dovedi că Biblia este coruptă, musulmanii sau mormonii ar trebui să aibă copii antice ale Bibliei şi să spună „Iată ce spunea Biblia odată, şi iată ce spune Biblia acum. A fost schimbată!" Dar acesta este lucrul pe care mormonii sau musulmanii nu pot să-l facă. DE CE? Atunci când iei copiile antice ale Bibliei care încă mai există şi astăzi în muzeele şi bibliotecile de peste tot în lume, ajungi repede la concluzia, la fel ca mulţi cercetători, că textul Bibliei moderne nu a suferit denaturări. Isaia 40:8 spune „Iarba se usucă, iar floarea cade, însă Cuvântul Dumnezeului nostru rămâne pe vecie." Isus a spus în Matei 24:35 "Cerurile şi pământul vor trece, dar Cuvintele Mele nu vor trece nicidecum!"
Ucenicii au murit unul câte unul, suferind şi murind ca martiri pentru credinţa lor fermă şi pentru predicarea învierii lui Isus ca fiind un fapt istoric abslolut! Istorici ca Flavius Iosifus, Eusebiu şi alţii ne spun că Matei a murit junghiat cu sabia într-un oraş din Etiopia. Marcu a murit în Alexandria, în nordul Egiptului, după ce a fost târât cu cruzime pe străzile oraşului. Luca a fost spânzurat de un măslin undeva pe tărâmul Greciei. Iacov a fost decapitat în Ierusalim. Iacov cel Mic (aşa cum este numic în Marcu 15:40) a fost aruncat de pe un loc înalt al Templului. Filip a fost spânzurat de un stâlp la Hieropolis, în provincia Frigia. Bartolomeu a fost jupuit de viu. Andrei a fost legat de o cruce şi lăsat să moară. Iuda a fost omorât cu săgeţi. Matia (apostolul ales în locul lui Iuda) a fost mai întâi bătut cu pietre şi apoi decapitat. Barnaba a fost omorât cu pietre de evreii de la Salonic. Pavel, care a fost la început un duşman al lui Cristos (Fapte 9) după o mulţime de torturi şi persecuţii, a fost în final decapitat în Roma. Petru a fost crucficat (aşa cum Isus i-a spus în Ioan 21) în Roma. Toma, fostul sceptic al învierii lui Isus (Ioan 20:28) a fost înjunghiat cu o lance, la Coromandel, în estul Indiei (Indonezia) datorită predicării evangheliei. Ucenicii au pecetluit mărturia lor că Cristos este viu cu însăşi sângele lor. Ei au coborât în mormintele lor afirmând că evenimentele care la care ei au fost martori, s-au întâmplat de fapt. Îmi este greu să cred că aceşti oameni au minţit. Oamenii poate că sunt gata să moară pentru ceva care ei cred că este adevărat, dar nimeni nu este gata să moară pentru ceva care ştiu că este o minciună! Dacă a ştiut cineva că Isus a fost viu după învierea Sa, aceştia au fost ucenicii Lui. Ei au fost într-o poziţie istorică unică care le-a permis să ştie dacă ce spuneau ei era adevărat sau nu. Ei de fapt au trăit în Israel, în timpul în care Isus a trăit şi a înviat din morţi. Ei au fost acolo!
Deci noi avem aceias Biblie ca cei de acum 2000 de ani, jur esti asa incapatant, macar zi-mi teorg ''Nu vreau sa cred in Dumnezeu, si gata."
Nostradamus a gresit multe, Biblia n-a gresit nimic

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Deci daca avem aceias Biblie ca aia de acu 2000 de ani, deci toate profetiile is adevarate, dar nu vrei sa accepti.( tu vrei o dovada stintificalaughing)

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Fantezi ma minti in fata, vezi ca eu nu ezit mult sa dau ignor, imi pierd timpul cu tine

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Ramai cu fanteziile tale, nu vrei sa accepti ca Dumnezeu exista, uitate pe youtube ''Israel implinind profetiile biblice'', chiar nu ai cum sa fi ateu, aceste profetii dateaza de 2000 de ani, nu vrei sa accepti, nu vrei sa crezi, poti sa-mi dai ignor, eu vreau sa te ajut, tu nu vrei sa crezi, n-am ce sa-ti fac...

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Eu n-am nevoie de ajutorul tau bazat pe fantezi si minciuni grosolane,ajutati crestini care au uitat de iubirea fata de aproapele lui lasane pe noi ateii cu ajutorul tau,demonstrati voi ca sunteti mai buni ca noi prin fapte nu vorbe,daca privesc harta lumii vad clar unde e saracie e si religie unde e cultura,educatie,bogatie e ateism, omul la neoie are nevoie de o speranta religia i ofera acea speranta de aia in lumea saraca religia prospera, s-a vazut si in Romania cei mai multi ateii stau in Bucuresti, cluj, Timisoara cei mai putini in moldova si oltena unde doar 32 % au wc in casa

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

''Eu n-am nevoie de ajutorul tau bazat pe fantezi si minciuni '', omule tu negi dovezi implauzibile, zi macar ''Nu vreau sa cred'', dar dovezi is.''
Scepticul spune: "Poate creştinii au introdus aceste profeţii în Vechiul Testament după ce Isus a trăit."
În nici-un caz! Cum ştim? Astăzi există sute de manuscrise ale Vechiului Testament care sunt dinaintea naşterii lui Isus. Aceste copii străvechi ale Vechiului Testament, care datează din secolul 3 î.Cr., dovedesc că aceste profeţii cu privire la Mesia deja fuseseră făcute. În 1947 un copil cioban care îngrijea de oile tatălui său în Qumram, la nord de Marea Moartă în Israel, a făcut o descoperire uimitoare în timp ce căuta o oaie pierdută. Acolo în Qumram, într-o peşteră care fusese neatinsă timp de aproape 2000 de ani, el a descoperit o colecţie străveche de copii scrise de mână ale Vechiului Testament. Aceste suluri au fost ascunse de Eseeni, o sectă evreiască ce trăia în Qumram, cu 2000 de ani în urmă. Aceste suluri şi scrieri (cunoscute acum sub numele de Sulurile de la Marea Moartă) reprezintă fiecare carte din Vechiul Testament, cu exepţia cărţii Estera, şi sunt considerate una din cea mai mare descoperire ale timpurilor noastre. Dovezile manuscriptice, ca de exemplu sulul cărţii Isaia care datează cu 100 de ani î.Cr., dovedesc fără îndoială că Vechiul Testament, cu multele sale profeţii despre Mesia, a fost terminat cu mult înainte ca Isus să se fi născut.
Scepticul spune: „Cum ştim că Sulurile de Marea Moartă datează dinainte de Cristos?"
Echipe de oameni de ştiinţă au determinat vârsta manuscriselor prin examinarea a 1. Vaselor de lut în care au fost descoperite aceste suluri, 2. Ţesătura şi modelul acestor manuscrise, 3. Forma caracterelor scrise, 4. Ortografia cuvintelor, 5. Monedele descoperite împreună cu aceste manuscrise.
Scepticul spune: „Poate că Isus nu a fost Mesia, ci doar unul care în mod accidental sau chiar intenţionat a fost pus să împlinească aceste profeţii."
În primul rând, este greu să gândim că cineva ar porni să împlineasă nişte profeţii care vor rezulta într-o viaţă scurtă şi o moarte chinuitoare pe o cruce. În al doilea rând, cum poate un om să aleagă intenţionat spiţa neamului în care să se nască, perioada în care să se nască şi oraşul în care să se nască? A fost împlinirea acestor profeţii un accident? Peter Stoner, un matematician şi profesor de ştiinţă emerit la Westmont College, în cartea sa „Ştiinţa vorbeşte" (Moody 1963), a calculat probabilităţile ca un singur om să împlinească doar 8 dintre profeţiile care le-a împlinit Isus şi i-a rezultat o improbabilitate matematică de 1 din 1017. Aceasta este o cifră uriaşă! Una din 10 la puterea 17. Asta înseamnă 1 urmat de 17 zerouri. Dacă am avea 100 de catralioane de plăci de gresie de dimensiunile 2, 5 cm X 3, 8 cm am putea acoperi fiecare centimetru pătrat de uscat al planetei Pâmânt. Faptul că aceste profeţii şi alte sute au fost împlinite chiar dacă ele au fost spuse cu sute şi chiar mii de ani înainte de împlinirea lor, este o dovadă puternică că Dumnezeu, care este atotştiutor şi atotputernic, a orchestrat împlinirea Bibliei.
O carte bună care discută aceste profeţii împlinite este „Toate profeţiile Bibliei" („Every Prophecy of the Bible") scrisă de Dr. John Walvoord. Ea prezintă împlinirea a aproape 1000 de profeţii biblice.
Deci, avem dovada numărul unu: profeţia împlinită, care este o mărturie uimitoare a originii divine şi a credibilităţii Bibliei. Nici o altă scriere religioasă nu este în stare să dovedească afirmaţiile sale de a fi divin inspirate şi dovedite cu astfel de dovezi supranaturale.
Numai Dumnezeul Bibliei cunoaşte sfârşitul de la început: „Eu sunt Dumnezeu şi nu este altul ca Mine! Eu fac cunoscut mai dinainte sfârşitul şi, din vremuri străvechi, descopăr lucrurile care încă nu s-au întâmplat…" (Isaia 46:9-10).5. EXACTITATEA ŞI ANTICIPAŢIA UIMITOARE A BIBLIEI
Chiar dacă Biblia a fost terminată cu 2000 de ani în urmă, cu mult înainte de inventarea microscopului, telescopului, sateliţilor etc, ea nu conţine nicio eroare ştiinţifică. Numai acesta poate fi considerat un miracol în sine. Fără excepţie, fiecare scriere religioasă antică are anumite vederi neştiinţifice de astronomie, medicină, igienă etc. Coranul spune în Sura 18:86 că soarele apune într-un izvor noroios – „şi când a ajuns la locul unde apune soarele, a aflat cã el apune într-un izvor noroios…" Singura excepţie la acest fel de erori, între scrierile vechi, este Biblia.
Nu numai că Biblia nu are erori ştiinţifice, dar într-un mod miraculos, aduce la cunoştinţă numeroase, dar exacte date ştiinţifice despre univers, cu mii de ani înainte ca oamenii de ştiinţă moderni să ajungă să le descopere. Există multe date de acest gen. Datorită spaţiului, o să prezint doar câteva exemple rapide.
A. Soarele
În contrast cu Coranul, Biblia învaţă că soarele are un circuit prin spaţiu. Scriind despre soare în Psalmul 19:6, David spune „răsăritul lui este la un capăt al cerului şi roată-i este drumul (circuitul) până la celălalt capăt al lui." Timp de mulţi ani criticii au luat în râs acest verset, pretinzând că el învaţă că soarele se învârte în jurul pământului. Pe atunci, oamenii de ştiinţă credeau că soarele este staţionar. Cu toate acestea, s-a descoperit în ultimii ani că soarele face de fapt un circuit prin spaţiu, aşa cum spune Biblia.
B. Forma pământului
Când tot restul lumii credea că pământul este plat, Isaia a declarat că lumea este rotundă... Isaia 40:22 spune „El este Cel Ce şade deasupra cercului pământului…" Cuvântul evreiesc acolo pentru cerc este "chuwg" şi literalmente înseamnă "sferă". Când a scris Isaia aceste cuvinte? Între anii 740 şi 680 î.Cr. Aceasta înseamnă că a fost cu cel puţin 300 de ani înainte ca Aristotel să sugereze în cartea sa "În ceruri", că pământul ar putea fi o sferă. Alte versete care spun acelaşi lucru sunt Proverbe 8:27 şi Iov 26:10. Cu peste 2.000 de ani mai târziu, unii oameni încă credeau că Cristofor Columb (1451-1506) avea să navigheze peste marginea planetei plate, anul 1492!
C. Suspendarea pământului
Înainte ca Isaac Newton să descopere legea gravitaţiei, hinduşii credeau că pământul era aşezat pe spatele unui elefant care stătea pe spatele unei ţestoase care înnota pe marea cea mare şi fără de sfâşit. Grecii credeau că zeul mitic Atlas purta pământul pe umerii săi. Ce a spus Biblia? În cea mai veche carte din Biblie, Iov spune în Iov 26:7 „El [Dumnezeu] întinde nordul asupra golului şi atârnă pământul pe nimic." Oamenii de ştiinţă nu au descoperit că pământul atârnă de nimic decât în anul 1650.
D. Stelele
Înainte ca telescopul să fie inventat, omul a putut să numere stelele. Astronomul şi matematicianul grec Hiparcus (190-120 î.Cr.) a afirmat că există exact 1.026 de stele. Astronomul şi matematicianul Ptolemeu a spus că există 1.056 de stele. Astronomul german Iohanes Kepler (1571-1630) a numărat 1.006 de stele. Întreaga idee că stelele sunt nenumărate era contrar ştiinţei moderne, până când a fost inventat telescopul. Când Galileo şi-a îndreptat pentru prima dată telescopul spre ceruri, în 1608, am descoperit că există mul mai multe stele decât şi-a imaginat vreodată cineva, aşa cum Ieremia a spus: "Ca oştirea cerului, care nu se poate număra, şi ca nisipul mării, care nu se poate măsura…"(Ieremia 33:22) Astăzi, cu ajutorul telescoapelor puternice şi a sateliţilor modeni de fotografiere, oamenii de ştiinţă estimează că universul are aproximativ 100 de miliarde de galaxii ce conţin 200 de miliarde de stele fiecare. Carl Sagan (1934-1966), renumitul astronom al lumii, a spus „Numărul total al stelelor din univers este mai mare decât toate boabele de nisip de pe toate plajele planetei Pământ." (Cosmos, pag. 196). Aceasta înseamnă că există îndeajuns de multe stele astfel încât fiecare persoană în viaţă de pe pământ să aibă personal câte 2 triliarde de stele fiecare. Dr. Mark Eastman spune „Dacă am număra stelele cu o rată de 10 stele pe secundă, ne-ar lua peste 100 de trilioane de ani. Cu siguranţă că oştirea stelelor nu poate fi numărată!"
Dacă doriţi să aflaţi mai multe din aceste lucruri ştiinţifice uimitoare, cautaţi la adresele următoare: www.answersingenesis.org sau www.icr.org
Cum au ştiut autorii Bibliei că stelele nu pot fi numărate, că pământul este rotund şi că se ţine de nimic? Au avut noroc la ghicit? Nu cred! Exactitatea lor fără greşeli elimină această posibilitate. Biblia spune în 2 Petru 1:21 că „... oamenii au vorbit de la Dumnezeu, conduşi de Duhul Sfânt." Dumnezeu care cunoaşte tot ce poate fi cunoscut despre universul pe care El l-a creat, a condus scrierea Bibliei ca să fie sigur că ceea a vrut El să fie scris, să fie scris.
http://www.ziare.com/articole/manuscrise+marea+moarta

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Niste manuscrise ca mari dovezi incredibil, da ma o dovada clara ca a existat isus nu vrajeli de astea

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza daca esti ateu sa religios, ce conteaza asta? La noi se fura, la noi religia este folosita pentru bani(in mare parte), ce ai vrea?

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Cauta si tu pe Wikipedia undeva, ca m-am plictisit, existenta lui Isus nici macar atei nu o discuta, ii cum ai zice, nu a existat Stefan cel Mare, nu a existat Tepes, cauta scrie tu daca esti asa interesat, ''Dovezi istorice pentru Isus'', ca oricum tot ce iti dau eu respingi, asa ca nu mai complic...
Ti-am mai dat si ieri, scriitori antici, tu stii ce vrei, eu creca tu vrei sa ti-l aduc pe Isus...

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Am impresia ca tu nici macar nu citesti ce isi scriu, eu am spus sa dovedesti minunile lui,ca poate a existat e posibil,numele isus e popoular in partea acea de lume, desi dovedeste ca a facut din apa vin,a vindecat un orb, paralizat, invieri din morti, mersul pe apa, nastere din fecioara

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Despre orice personaj istoric stau dovezi istoria care le mentioneaza, istorie clara despre acel personaj nu manuscrise, biblie, apoi mai exista si dovada adn daca u esti convins ca a exista acel personaj istoric, despre isus si minunile nu exista dovezi clare nici macar una

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Http://www.youtube.com/watch?v=O39yA29tQuk, ray asta ii ultima chestie pe care ti-o dau, ti-am aratat ca avem aceias Biblie ca aia de acu 2000 de ani si ca aia de acu o mie, uitate la acest video daca vrei, ii interesant oricum ai luao, si daca nici asta nu te face sa crezi, asta e...

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Si hindusi au acelasi carte de 3500 de ani, budisi de 2500, egipteni de 5000 de ani, ce facem credem in cea mai vechie carte?

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Stai ca nu mai impresionat cu iadul vstru copiat integral de la egipteni, greci

| ººShakeªª a răspuns (pentru savvy12):

Dumnezeu asta al tau, loll, e vreo dovada ca a scris el ceea ce ai mentionat tu mai sus? nu exista niciun zeu! totul este inventat! sau nu ai observat ca in istorie, preotul era singura persoana careia i se inchinau regii, conducatorii, absolut toti. era o forma de manipulare a puterii in stat. eu unul nu cred in dunmezeu, nu cred in porunci, si mai ales in sosirea zilei in care toti vom fii judecati de iisus hristos, nici in biblie, nu cred in nimic! dumneeu nu exista si punct! si viata am si mi-o traiesc crezand in altcineva chiar daca exista sa nu? gandeste-te la asta!

| savvy12 a răspuns (pentru ººShakeªª):

Nu trebuie sa-i negi existenta, mai bine fi agnostic, in biblie scrie sa singuru pacat care nu se iarta este negarea Duhului Sfant, daca nu sti daca el exista sau nu, ii cel mai bine, eu cred in el, dar atatstraight face, nu ma complic cu alte chestii...

| anonim_4396 explică (pentru savvy12):

Si de ce ar fi cartea ta mai demna de urmat decat scrierile altor religii? Ce e pacat in religia ta nu e pacat in altele. Din moment ce nu ai dovezi cu adevarat bune, ce o face pe a ta mai importanta (exceptand parerea personala)?

"Nu trebuie sa-i negi existenta, mai bine fi agnostic"... tu esti agnostic in privinta altor zei? Daca nu, de ce trebuie ca altcineva sa fie agnostic in privinta zeului tau?

| ciufuliiciii a răspuns:

Eii din alte religii sunt creati de oameni, insa cu Dumnezeu nu este asa. Nu exista nici un popor care sa-L fi "inventat" pe Dumnezeu. Gandeste-te la asta.

| RAY a răspuns (pentru ciufuliiciii):

Nu toate religiile au avut /au crezut in zeul tau, doar 2 mld de persoane cred in zeul tau iar asta nu-i o dovada clara si hindusi cred in zeul lor ei au o vechime de 3500 de ani si sunt 2 miliarde

| cuib a răspuns:

Primul cimpanzeu, tatal vostru, de unde a aparut?