| Moisie a întrebat:

Pentru crestini:
Credeti ca daca parintii bisericii au FURAT scripturile religiei mozaice, au putut prin aceasta sa-L fure si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Daca nu, cum se explica faptul ca aveti convingerea ca religia voastra are un Dumnezeu?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un Dumnezeu exista. Ca-i zicem asa sau Allah sau Buda, nu conteaza. Din nimic nu poate iesi ceva. Atunci noi de unde am iesit?

| Moisie explică (pentru Salontanul):

Exista chiar peste 1000 de Dumnezei si nu numai unul, chiar in Biblie este scos ion evidenta acest lucru aici:
Psalmii 82/1. (Un psalm al lui Asaf.in care vedem ca Dumnezeu sta in adunarea lui de Dumnezei; si El judeca in mijlocul dumnezeilor. http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/82/1/#1

Fiecare a iesit din mamicuta lui, ca doar nu crezi ca te-a adus barza?

| Salontanul a răspuns (pentru Moisie):

Esti cam limitat in gandire. Cand am zis "noi"m-am gandit la noi, omenirea nu numai la tine si la mine. Cum a aparut primul om? Ai idee? Daca o sa-mi spui ideea darwinista ca ne-am nascut din maimuta o sa te intreb: si pe maimuta cine a nascut-o? Si tot asa. Cineva a creat lumea si universul Acea forta este una si nu 1000. Ca are 1000 de nume este altceva. Eu zic Dumnezeu si aceluias rusii ii zic Boje. Asta e altceva. Evreii au chiar mai multi dumnezei. Ei zic Iahve (YHWH), Eloha sau Elohim, etc. Mai trebuie sa citesti. Ei nu l-au numit nici cand Dumnezeu. Dumnezeu i-am spus noi si vine de la doua cuvinte Domnu' si Zeu. De altfel, majoritatea popoarelor latine au ceva asemanator: Dios, Deus, etc.

| Moisie explică:

Cine este limitat in gandire se vede din intrebarile stupide pe care le pui!
Primul om a fost adus de barza, si a venit exact din burta ma-si!
Daca nu ai fi fost limitat stiai ca fiecare fiinta vie se naste din partea masculina si parte feminina, si tot asa mai departe, nu exista nicio dovada ca i-a nascut Dumnezeu si cu atat mai putib ca Dumnezeu a fecundat femeile oamenilor.
- Universul nostru a fost creat la Big Bangul de acum 13.5 milairde de ani, dar asta nu inseamna ca alte universuri dintre miliardele care exista, nu s-au nascut din alte explozii ba chiar astronomii au putut vedea/constata o asemenea explozie

| Kalla a răspuns:

Este doar un Dumnezeu.Noi nu suntem mai presus ca Dumnezeu si putem sa-l furam.Si daca o persoana din alta religie se roaga la Dumnezeu sau cum zici tu "il fura", ce rau face? Ii face numai bine daca incepe sa se roage la EL.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Pentru tine exista unu, pentru altul exista mai multi, de ex, Krishna si Vishnu, pentru mine exista cateva sute de milioane, iar pentru altii nu exista niciunul.
Deci unde este adevarul? ...si de ce nu raspunzi la intrebare?

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Am raspuns.Nu a furat nimeni nimic. Daca cineva vrea sa se roage la un anumit zeu nu are voie? Nu are voie sa schimbe religie?

| Moisie explică (pentru Kalla):

Pui gresit problema!
Evident ca esti liber sa te rogi si la sfantul cioclod atarnat in cui de langa groapa din gradina, dar asta nici pe departe nu are legatura cu faptul ca s-a FURAT scriptura religiei mozaice si i s-a schimbat in mod mincinos interpretarea si mesajul.

| Ben00 a răspuns:

Ideile spirituale sau regulile de viata n-au fost niciodata patentate. Altfel ar trebui sa spui ca Marx a furat de la Nietzche, Lenin de la Marx, Heidegger de la Hegel, budismul tibetan de la cel indian, dreptul civil a fost furat din dreptul roman, sau daca suntem corecti furam obiceiuri de la germani. Iar tu ai putea fi acuzat ca le furi painea satanistilor. Fireste daca nu iei niste eurocenti murdari pentru asta.

| dorelmarc a răspuns:

De.la.ce.vine.numele.MOISIE?

| Moisie explică (pentru dorelmarc):

De la cioclod!