| roksyk a întrebat:

As dori sa aflu parerea voastra : Care este cea mai buna religie? Este aceasta religia voastra? Va rog sa raspundeti scurt si la obiect, si sa nu jigniti oameni de alte religii. Va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

E greu sa raspunzi scurt si la obiect pe o asemenea tema. Mie mi se pare o intrebare foarte buna (alle, ce e asa nasol la faptul ca cineva vrea sa se documenteze? mai bine pe viitor, sa nu mai dai tu astfel de raspunsuri). Nu cred ca o religie e mai buna sau mai rea decat alta. Daca ai niste filtre, poti cerceta mai multe religii si sa vezi ca ele se completeaza, nu se contrazic. Am mai dat un exemplu mai demult pe site (sa ma ierte cei care il revad, dar mi se pare relevant). S-a facut mai demult un experiment cu grupa de copii 4-7 ani; la varsta asta copiilor le e greu sa priceapa ca exista si alte pareri sau preferinte decat a lor. Si ei cred ca toata lumea gandeste la fel cum gandesc ei. Asa, experimentul. Pe o masa se puneau niste munti de carton, iar copilul se plimba in jur, sa vada toate perspectivele. Dupa care, era asezat pe o latura. Pe latura opusa cercetatorul punea o papusa, apoi arata copilului o serie de poze ale muntilor, din diverse colturi si il ruga sa aleaga ce crede el ca vede papusa. Mereu, copilul alegea ce vedea el, crezand ca si papusa vede aceeasi chestiehappy. Asta e normal pana in 7 ani. Dar devine cel putin trist cand in loc de munti asezam divinitatea, iar masa are sute de laturi si pe fiecare sta un om de alta religie. Daca avem peste 7 ani (mental), putem discuta cu ceilalti, sa vedem ei cum vad divinitatea din coltul lor de masa, ce parere au despre viata, despre univers, despre oameni. Asa ne imbogatim spiritual, cunoscand, nu preluand doar niste teorii religioase. Daca nu avem peste 7 ani mental, ne agitam, dam din picioare si pornim razboaie ca "perspectiva mea e singura adevarata". Dar intr-o lume cu atatea dimensiuni, perspectiva completa nu poate veni nicidecum dintr-un singur colt al mesei. Ca sa rezum (iarta-ma ca nu am raspuns scurt si la obiect), nu exista o religie adevarata si o religie falsa. Toate sunt "bune" daca stii sa surfezi printre informatii si traditii, catre esential si sa iei din fiecare ce ti se potriveste.

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand am fost botezata, nu m-a intrebat nimeni ce religie as prefera. Deci, in momentul in care am putut sa gandesc cu propriul cap, am ales sa fiu atee. Asta nu inseamna ca nu accept orice religie ar avea cineva. Fiecare e liber sa creada in ce doreste si sa ii fie respectata optiunea.
Cand ma uit la toate conflictele iscate de intoleranta religioasa de-a lungul istoriei, mai-mai ca-mi vine sa afirm ca nicio religie nu prea da doi bani pe propriile precepte.

| SweetCandy a răspuns:

Eu sunt ortodoxa, nu stiu daca e cea mai buna...straight faceinsa ai cerut scurt si la obiect si ti-am raspunshappy

| BUBULINA a răspuns:

Mai bine taceai

| Parintele a răspuns:

Toate religiile sunt nocive. Nu exista una mai buna decat alta..toate au acelasi scop, anume sa incorseteze libertatea omului si sa-i bage mana in buzunar, iar d-zeu si altii sunt fiinte fictive demne de ras.

| ing. a răspuns:

Bunakiss. Nu este o religie mai buna decat alta religie.Toate se refera la acelasi Dumnezeu, numai ca oamenii se roaga altfel.Deci,toate relegiile sunt foarte bune.
kiss

| YepIsSuspended a răspuns:

Buna!

Toate religiile inseamna acelasi lucru.

| alle_1861 a răspuns:

Alta intrebare cu care nu sunt de acord. Este de preferat sa nu se publice astfel de intrebari.winking

P. S. pe viitor nu mai pune astfel de intrebari.winking

| DoomNEzeu a răspuns:

Parerea mea este ca, chiar daca crezi in alta religie, tot la acelasi dumnezeu ne rugam cu toti

| Viuvi a răspuns:

Fiecare va zice ca religia lui e cea mai buna, pur si simplu celelalte religii ni se par aberante pentru ca noi suntem obisnuiti cu religia noastra...

| Timishan a răspuns:

Religea mea de pe la 12 ani este "Nesimtit", si vorbesc serios.De ce Nesimtit (desi, sunt botezat Ortodox)?, pentru ca, eu nu cred in Biblie, in religii (fiind discordii demult, demuuult, intre oameni, si nu dau semne sa ne lase in pace, caci oamenii le "cer" ca fiind necesare :-big grin< wave

| roksyk explică:

@doomnezeu: asa credea si Papini si multi altii.
@bubulina: vroiam doar sa aflu si parerile altor oameni.

| sabina59 a răspuns:

Este cea unde te regasesti pe tine insuti.

| Roxata a răspuns:

Care Dumnezeu? Al meu sau Alah?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un munte are multe poteci.si toate duc spre varf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna religie este Islamul. Probabil acum va ganditi oo teroristi aia... total GRESIT, in traducere cuvantul Islam inseamna PACE. Daca veti citi Coranul veti vedea ca intr-adevar Islamul este adevarata religie, si daca ati citit macar odata Biblia ati vazut ca in Ea se vorbeste si despre profetul Muhhamed(pacea fie asupra lui).