| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul real, ca Biblia crestinilor este total identica cu Biblia religiei mozaice numite Tanach, cu mentiunea ca Tanachul a aparut cu cca 2000 de ani inaintea Bibliei crestinilor, va intreb:

1 Nu vi se pare ca aici e vorba de un FURT intelectual?

2 Credeti ca daca parintii bisericii crestine au FURAT biblia religiei mozaice, oare l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Daca nu, atunci din ce cauza va inchinati Dumnezeului acelei religii, fara sa respectati LEGAMANTUL cerut de El oamenilor care vor sa-L adopte ca Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei ca sa nu dureze, nu ai decat sa faci experienta de a te casatori cu un personaj de alta religie. Dar eu vin si te intreb, De ce sa nu ma insor cu o capra? Ma iubeste, si eu pe ea?
Parerea mea este ca acte sexuale se pot face cu orice are dimensiuni fizice ca si tine. Dar cu o rama sigur nu o poti face decat daca esti fata.
Dar casatoria este ărin insasi definitia ei o institutie religioasa, cu reguli stricte, cu speranta infinita de viata (pana la moarte). Daca nu respecti legaminte, ce folos este sa simulezi casatoria? Fa-o fizic, iti trec caldurile, apoi treci la alt concept! Nu te inhina la nimeni, nici la capra nici la negri nici la miliardari(e) sau interese meschine! Fii tu insuti! Si capra e buna, nu apar diferente mari, nici religioase!

| MskDesign a răspuns:

Nu este nici o diferenta! Planeta noastra a luat viata inainte ca super omul sa existe si sa inventeze religii.

| Dorugar explică (pentru MskDesign):

Nu planeta, ci oamenii primitivi.
Pe unii din ei ii mai vedem si astazi mai ales prin biserici

| ubox7007 a răspuns:

Evrei... Asta a fost si Isus si cei care au copiat ceea ce au copiat straight face. Ceea ce noi numim astazi "crestinism" nu este nimic altceva decat iudaism cu modificari (gen varianta pentru toata lumea) na... Oricum eu ma consider crestin ortodox si nu vad cum ar trebui sa imi influenteze asta viata si sunt mandru de ceea ce sunt si nu am nici o treaba cu alti pe tema asta

| Dorugar explică (pentru ubox7007):

Nu te-a intrebat nimeni de sanatate, Era suficient sa raspunzi la intrebare!
Si anume crezi ca daca crestinii au furat Biblia evreilor, oare l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Cine este Dumnezeul tau ca si crestin ortodox si cum a ajuns voi crestinii ortodocsi sa aveti un Dumnezeu?
Nu cumva il aveti ca Dumnezeu pe Dumnezeul religiei de la care ati furat Biblia?
Pai crezi ca daca furi o carte il furi si pe autorul ei mai ales daca e in ceruri?