| anonim_4396 a întrebat:

Pentru crestini,cum ati citit, inteles si respectiv studiat(mai ales)Biblia mai usor? Vreau sa incep sa citesc si sa studiez Biblia.Ce sfaturi mi-ati da? Voi ce instrumente ati mai folosit pentru a studia-o mai usor?

14 răspunsuri:
| William a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu mai stai pe TPU si sa te apuci de citit.

| costis a răspuns:

Instrumente pentru ce? Eu am citit-o in felul urmator : o tineam in maini si dadeam cate o fila.
Cate 2-3-4 pagini pe zi, chiar daca mi-a luat mai mult.

| danay72 a răspuns:

Biblia poate fi inteleasa usor daca o studiezi pe subiecte.Multi oameni o analizeaza cu ajutorul cartii,, Ce invata Biblia?,,. Poti gasi mai multe informatii pe jw.org si chiar poti solicita un studiu biblic gratuit, sau doar cartea.

| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, dar acestea nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de grupari rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi necesară citirea zilnică a cuvântului Scripturii.

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| milan9 a răspuns:

Spuneam mai sus ca multe secte invită la studii biblice, dar acestea nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu ai ce studia, cand te rogi ii vorbesti tu lui Dumnezeu, iar cand citesti din Biblie atunci iti vorbeste tie Dumnezeu; ferice de tine daca vei avea un astfel de dialog

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Pe mulţi oameni i-a ajutat auxiliarul "Ce ne învaţă în realitate Biblia?". Îl poţi găsi aici: http://www.jw.org/ro/publicatii/carti/Ce-%C3%AEnva%C5%A3%C4%83-Biblia/

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intai te rogi,pentu a-ti da Dumnezeu rabdare, si mai ales putere de intelegere a cuvantului. apoi, dupa ce ai citit biblia, vei cauta carti care talmacesc, versetele biblice.pe langa ce vei afla din biblie,si impreuna cu talmacirile si indreptarile citite din alte carti, vei intra in pacea Domnului si vei deveni destul de intelept, pentru a merge inainte spre desavarsirea ta ca OM. poti discuta si cu preotul, duhovnicul tau, pentru lamuriri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand sa incepi cu Noul Testament.
De inteles este mai dificil la inceput, dar daca citesti cu umilinta vei descoperi si sensurile ascunse.

| Silviuloan a răspuns:

Instrumentul este INIMA.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Sfatul meu e sa o citesti. Dar sa o intelegi tu, prin ratiunea ta, fara sa mai cauti alte carti care explica(de multe ori eronat, dar voit) ceea ce e scris acolo. Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti suficient de matur si suficient de inteligent o sa iti dai seama ca Biblia nu e ce pare. Nu spun ce, sa nu fiu acuzat ca te influentez.

| bittersweetgirl a răspuns:

Intai trebuie sa mergi la biserica, sa inveti tot ce iti zice la religie la scoala si chestii de-astea. Daca nu faci asta si citesti biblia fara a avea pareri preconcepute ai mari sanse sa devi ateu.

| New16 a răspuns:

Este foarte grea... Mai ales inceputul, insa eu zic sa incepi totusi cu inceputul. Studiaza cu mare atentie ca sa poti intelege!