| User5441 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, daca am terminat de citit Biblia și nu am inteles-o bine, să incep să o citesc din nou si cum sa o citesc pentru a o intelege mai bine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e sa începi cu Noul Testament de data aceasta, Vechiul Testament e puțin mai greoi și are niște legi care nu se mai aplica acum deoarece noi suntem mântuiți prin Domnul Isus Hristos. În Noul Testament ti se prezintă viata Domnului Isus, faptele Lui pe pământ, învățăturile Lui (în primele 4 Evanghelii). În Faptele apostolilor este scris ceea ce făceau ucenicii, Biserica primară și noi trebuie sa luăm exemplu de la ei. De la Romani încep sa fie scrise epistolele (scrisorile) unuia din apostoli (sau mai mulți) către o biserica sau către un ucenic. De acolo încep sfaturi, porunci, insemnuri, mustrări care se aplica și în ziua de azi pentru noi, nu numai pentru bisericile de atunci. E destul de ușor de înțeles (nu chiar tot, dar în mare parte) în afara de Apocalipsa, ultima carte, ea are multe taine și nici eu n am înțeles o pe toată. Când citești un verset și nu îl înțelegi poți sa cauți la trimiterile lui (sub versete (nu chiar sub toate) sunt scrise mic alte versete, acelea sunt trimiterile, sunt niște versete care au legătură cu ceea ce ai citit tu și te ajuta sa înțelegi mai bine versetul pe care nu l ai înțeles (pe mine ma ajută). După ce ai înțeles Noul Testament (măcar în mare parte) poți sa te apuci și de Vechiul Testament și sa înțelegi că Legea mozaică (dată prin Moise) nu se mai aplica în ziua de azi ptc ea nu ne poate face nici neprihăniți, nici desăvârșiți (este scris în Noul Testament), mântuirea o avem PRIN HAR, PRIN CREDINȚĂ, NU PRIN FAPTE (și asta este scris). Pe parcurs o sa îți dai seama ce anume încă trebuie împlinit din Vechiul Testament și ce nu ptc dacă o învățătură din Vechiul Testament nu se mai găsește (nici pe aproape) în Noul Testament, nu se mai aplică. Trebuie totuși sa știi ca Dumnezeu e Același mereu, El nu Se schimbă, deci dacă în Vechiul Testament a spus ca un anumit lucru e o uraciune pentru El, și acum este, deoarece, după cum am spus, nu Se schimbă.

Cam asta este se spus în mare parte, sper ca ai înțeles, dacă nu, aștept întrebări.

| User5441 explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, mulțumesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru User5441):

Cu plăcere!

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Vorbește cu Dumnezeu inainte: Te rog lumineaza_mi mintea cu Duhul tău cal Sfânt ca să înțeleg ce vrei sa îmi vorbești azi prin Cuvântul Tău, Biblia. Și eu o recitesc mereiu

| RAY a răspuns:

Ideea e sa faci ce a spus iisus
-sa il iubesti pe dumnezeu la maxim -din tot cugetul tau
-sa iti iubesti aproapele ca pe tine insati
exista studii biblice gratis pe internet sau interpretarea bibliei,ideea e ca un studiu serios cere timp, pentru ca inseamna traducerea vt din armanica veche vs nt din greaca veche, asta inveti la teologie la semniar, tot acolo inveti greaca, fara greaca nu intelegeti nt

| CostinAlamariu a răspuns:

Recomand sa citesti in paralel cu Biblia comentariile sfintilor parinti. Asa vei intelege mult mai profund Biblia in intregimea ei.

| Whateverrr a răspuns:

Da, poti sa o citesti din nou, iar in paralel sa citesti si carti de comentarii cu explicatii. Daca ai intrebari specifice, poate pot si eu sa te ajut in masura in care cunosc.
Cel mai important lucru pe care ar fi bine sa il intelegi, in primul rand, este mantuirea.

| Pocait01 a răspuns:

La ce te referi prin "nu am înțeles-o bine"? Nu ai înțeles mesajul central al Bibliei? "Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Hristos, Domnul nostru."

Care este scopul pentru care citești Biblia?
"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos ca să învețe, să mustre, să îndrepte, să dea înțelepciune în neprihănire, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit și cu totul destoinic pentru orice lucrare bună."

Tu ai nevoie de cineva care să te învețe așa cum Isus i-a învățat pe ucenici și astfel de persoane se găsesc la biserică, dar din păcate nu la orice biserică așa că roagă-te și caută pentru că "oricine cere capătă; cine caută găsește; și celui ce bate, i se deschide." și "Deci, dacă voi, care sunteți răi, știți să dați daruri bune copiilor voștri, cu cât mai mult Tatăl vostru cel din ceruri va da Duhul Sfânt celor ce I-L cer!"

| User5441 explică (pentru Pocait01):

Cred că m-am exprimat greșit, am vrut să spun că nu-mi amintesc unele versete pe care le învățam și am vrut să întreb pe cineva dacă știe o metodă pentru ați aminti măcar jumătate dintre ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru User5441):

Mna, le citești de mai multe ori și le reții. Eventual, le spui cu voce tare și îți întra mai ușor în cap

| stamateionut29 a răspuns:

Ce este asa greu de inteles? Un extraterestru de nume YHWH a mostenit o mana de evrei.
Era iute la manie, razbunator, a ucis documentat 25 de milioane de oameni.Acum te las pe tine sa ne zici cati a ucis Satana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stamateionut29):

Stana a ucis atâția oameni cati s au sinucis, adică sa vorbim numai de sinucideri câte sunt, apai tot restul crimelor lui... Dumnezeu nu e iute la mânie, se vede ca nu Îl cunoști nici pe El și nici Biblia. El a dat tot ce a avut pentru ca noi sa putem fi salvați, Și a dat unicul Fiu la moarte pentru mântuirea noastră. El ne cheamă sa ne apropiem de El, El ne promite atâtea lucruri minunate... E mult de scris, dar cine vrea sa știe, pot da multe versete de genul. Cei ca tine cauta nod în papură, vezi numai acea parte a Bibliei, dar toată bunătatea, mila, credincioșia lui Dumnezeu unde sunt? Pe alea nu le mai vezi?

| User5441 explică (pentru stamateionut29):

Aaa…ce extraterestru?