| Alphawolf a întrebat:

Poate cu acesta intrebare voi atinge foarte multe persoane, nu le va place comparatia mea(desi eu consider ca este adecvata), insa nici mie nu-mi place cand dovezile si argumentele stiintifice sunt batjocorite si infirmate cu vorbe goale de unii dintre ei, iar asta doar in pentru a-si sustine credinta(superstitia, subiectivismul). Cand e vorba de zei, credinciosii sunt limitati(de nu se poate), dar cand e vorba de dovezi si argumente stiintifice, waaau ce le mai stiu ei(sa abereze). Gandirea, nesimtirea si inconstienta lor este produsul superstitiilor religioase, asa ca no offence.

Care este diferenta dintre un religios convins(credincios adevarat) si un alcoolic, fumator(inrait) sau o persoana dependenta de droguri? Eu toate le vad in aceeasi oala, toate variantele imi par distructive, difera doar modul... si eventual proportia.

71 răspunsuri:
| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Ori esti plin de umor, ori inconstient. Ce este logic in ceea ce mi-ai spus tu in acel raspuns? O fi logic pentru tine, dar daca vrei sa fie si pentru altii trebuie sa-ti sustii ideea(afirmatia). Daca ai sti ce idei "logice" au unii in cap probabil te-ai cruci. Nu cred ca ti-a placea sa adopti "logica" lor(fara argumenatare), nu ai putea. Se merge pe concret, pe rezultate, pe argumente, nu pe alese, deoarece, este diversivitate, caractere diferite, iar altii nu vor alege ca si tine. Nu esti nici tu, nici eu si nici altul nu este centrul universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Concret: Pentru ca ceva sa existe trebuie sa fie creat de cineva/ceva, sa aiba o cauza, conform lui Platon si Aristotel. Este logic.
Rezultate: Universul si toate complexitatile lui ce sunt putin probabile sa fie aparute din intamplare, fara niciun plan inteligent
Vrei sa-ti desenez? E prea greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Religia este un ansamblu de idei si de informatii pe care tu le culegi din mediul exterior si le asimilezi ca fiind adevarate. Daca mergi prin parc si vezi o crizantema, vei constata ca este frumoasa, ca este o planta, ca miroase frumos, etc. Tot acest ansamblu de idei va constitui credinta ta in legatura cu acea crizantema, propria ta "religie" in legatura cu ea. Eu am ales din mediul inconjurator informatii despre lumea in care traim, credinte si idei dovedite adevarate de filozofii, fapte si chiar experimente stiintifice, si le-am asimilat sub forma de religie, religie care seamana cu crestin ortodoxismul, asa ca m-am declarat crestin ortodox. Un om isi alege religia pe propria raspundere, si daca asta il face un om implinit din punct de vedere spiritual, intelectual si psihic, este perfect. Lobotomizat esti tu de ideile tale preconcepute, iesi din pivnita si nu mai privi lumea paranoic, ca o sa te ajunga selectia naturala la cat de incuiat esti.
Multi oameni care conduc acum lumea au credinte asemanatoare cu credinta mea, astfel prin inductie matematica deducem ca religia mea este intr-adevar buna si ca nu ne face "niste sclavi", ba din potriva, niste oameni puternici care conduc si vor conduce oamenii ca tine.
tongue

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Mai sa fie, tu ai spart misterul, esti un geniu... Ai mai descoperit si altceva?
Nu te obosi sa-mi desenezi, mi-ai demonstrat pana acum ca nu ai nici necesarul si nici talentul de a desena, Incearca alt sport, lasa-l asta pentru maturi, care sunt capabili si pun interes sa scoata in evidenta si sa armonizeze intregul chip, nu doar o ureche si un rid ratacit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Pe mine ma intereseaza sa intelegi pana la urma...chiar daca tu continui sa te eschivezi cu raspunsuri sarcastice de clasa a 5-a...
Stiu, este greu sa pierzi o dezbatere, dar in loc sa recurgi la sarcasm doar pentru ca nu esti in stare sa accepti rezultatul ar trebui sa nu mai comentezi de loc.
Da, este greu sa accepti peste noapte o teorie care-ti schimba complet perspectiva asupra vietii, dar o sa te obisnuiesti, o sa treci peste, si peste cativa ani vei fi fericit ca ai aflat adevarul, si vei rade la cate prostii ai spus.

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Prietene, cand "rumegam" eu argumentul cosmologic tu te jucai cu puta in tarana. Sunt convins de asta(te-am citit)! Tu poti sa te amagesti si sa aberezi in continuare... ca sa ramai in traditia religioasa(e o "calitate" specific credinciosilor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ha! Se pare ca nu esti un bou destul de bun caci nu ai rumegat bine tot argumentulwinking

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus, functionezi specific credinciosilor, impui adevarul... si te mai si amagesti.
Hai pa, ca nu am chef sa-mi pierd timpul aiurea.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Draguta prezentarea a ceea ce este religia pentru tine!
E frumos ce spui, dar din pacate este un caz particular.
Nici religia daca ar fi o religie adevarat si nu o sarlatanie, nu ar fi ceva negativ!
Din pacate ceea ce ni se prezinta noua ca fiind religie, nu este altceva decat o sarlatanie politica pusa la cale de Imperiul roman, pentru a manipula controla si a beli masele de fraieri astfel ca acestea sa accepte suferinta si mizeria, in timp ce bcei care conduceau Imperiul sau Tara, sa traiasca ca in Rai in iadul in care se zbateau oamenii in mocirla, boli prostie si suferinta.
Asa ca ca eu nu am treba cu cei care cred ca au o religie a lor originala, desi aia nu este o religie ci doar o fantezie, ci am treaba cu propagandistii sarlataniei denumita Religie, care prosteste lumea si distruge vietile oamenilor ca niste sarlatani sa traiasca bine in carca celor pe care au reusit sa-i prosteasca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

De acord. Desi ortodoxismul, ca religie, lasand la oparte partea insitutionala care este o mizerie, are la baza idei si virtuti de necontestat care ar ajuta oamenii daca acestia le-ar privi corect.

| Moisie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt multe sarlatanii care ajuta oamenii, adica doar pe anumiti oameni, in cazul ortodoxiei nici macar asta nu este sigur ca nu poti fi preot ortodox si in aceeasi masura si om, pentru ca turnatorii si sarlatanii nu sunt oameni ci diavoli travestiti in finte umane!