| bleakk a întrebat:

Care sunt pentru voi dovezile/argumentele care duc la inexistenta Dumnezeului crestin?

Răspuns Câştigător
| IMPERO a răspuns:

Dumnezeul crestin este cel descris in Biblie. Pentru mine dovada inexistentei Dumnezeului crestin este faptul ca Biblia il descrie ca si un Dumnezeu bun, milos,iertator, corect, atotputernic dar si ca un Dumnezeu rau, razbunator absurd, ipotent si partinitor.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Realitatea vs. Biblia.

| bleakk explică (pentru NOname):

Exemple concrete, te rog, din Biblie, care chiar sunt categorice si nu pot exista explicatii pentru a le lamuri.

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

Cred că noi doi am mai discutat pe această temă şi ţi-am explicat că "mai concret" ar însemna să-ţi citez cam toată Biblia şi nişte multe manuale de ştiinţă şi nu am chef şi timp de aşa ceva.

Uite, ai putea să începi să studiezi contradicţiile de aici, iar apoi să faci paralele şi cu realitatea:
http://bibviz.com/
http://bibliapentrusceptici.ro/contradictiile-bibliei/

| bleakk explică (pentru NOname):

Am aruncat o privire, de ce sunt totusi scoase din context?

NOname
| NOname a răspuns:

Tot pentru documentare:
http://www.tpu.ro/......rsului-pe/

| doctorandus a răspuns:

Http://www.patheos.com/......ecame-god/

De la minutul 42 la minutul 47 explica faptul ca daca esti crestin nu inseamna ca esti prost. Si nici daca nu esti crestin.

Credintele religioase sunt subiective, *toate* credintele religioase, inclusiv ateismul si agnosticismul. Asa ca argumentele de ce sa crezi ceva religios sau sa nu crezi sunt mereu subiective.

| IMPERO a răspuns:

Dovada inexistentei Dumnezeului crestin este Biblia. Biblia se poate contrazice cel mai bine cu Biblia. O carte cu multe greseli, se contrazice singura, modificata cu intentii rele si greu de inteles, ceea ce se vede prin faptul ca sunt asa de multe religii crestine si fiecare o intelege foarte diferit.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu se poate dovedi inexistenta unui lucru/persoane, cei care spun ca ceva exista trebuie sa dovedeasca, probeze cu argumente si nu numai, ceea ce zic