| Cretinul112 a întrebat:

Poate sa facă Dumnezeu un bolovan pe care nici el sa nu-l poată muta?
Dacă poate, înseamnă că nu poate sa mute bolovanul? Deci nu e atotputernic?
Dacă nu poate sa creeze un astfel de bolovan, înseamnă că nu este atotputernic?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu poate sa faca un bolovan pe cate sa nu- L poate ridica nici un cerc patrat nici alte contradictii logice pa care noi sa le folosim ca scuze pentru a - L contesta si a trai in rebeliune fata de El, dar asta nu inseamna ca nu e atotputernic si ca nu vom da socoteala de toata viata noastra inaintea Lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Nu poate sa faca pentru ca scrie la carte ca e Atotputernic si ar cadea barbosul tau din ecuatia ca exista, ca daca nu ar scrie ai zice ca ar putea, este?

| Cretinul112 explică (pentru ania):

Dacă nu poate sa facă acel bolovan înseamnă că nu este atotputernic. rolling on the floor Doar cu paradoxul asta poti sa răstorni mai toate religiile de pe pământ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cretinul112):

Anania ar trebui sa stie ca Dumnezeului ei nu-i plac oamenii fara minte:
https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/ECC.5.4.VDC

| Mayhem666 a răspuns:

Ce-mi place cand oamenii vorbesc de Dumnezeu ca si cand chiar ar exista si ar fi ceva real. Ma amuz foarte mult.

| halogen001 a răspuns:

Definim atotputernic = poate face orice.
Daca face bolovanul si nu-l poate ridica => nu e atotputernic deoarece nu poate ridica bolovanul.
Daca nu poate face un bolovan pe care sa nu-l poata ridica => nu e atotputernic deoarece nu poate face bolovanul.

Concluzie Dumnezeu nu e atotputernic.
Mai mult, nu exista nici un individ care sa fie atotputernic, indiferent de cum s-ar numi el.

Exista multe lucruri care nu pot fi facute si atunci la fel se impune aceeasi concluzie: nu exista nici un individ atotputernic.

Alte exemple:
Nu se poate face un obiect despre care sa se poata spune ca nu a fost facut dupa ce a fost facut.
Nu se poate face un obiect albastru despre care sa pot spune ca nu e albastru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt panteist (Deus sive Natura), deci voi vorbi dintr-o perspectiva panteista, nu una religioasa si plina de lacune rationale.
(Raspunsul la intrebarea ta e mai jos cu doua paragrafe)

Daca fiinta si energia lui Dumnezeu sunt acelasi lucru, atunci cele din fiinta vor fi si din energie, si cele din energie vor fi si din fiinta.
Universul este un imens izvor de energie necunoscuta (se mai numeste energie intunecata) şi omul este din acesta o mică parte.
Omul, de asemenea, e un univers, dar, de data asta, cu o energie deja cunoscuta, care este biofotonul si e sufletul nostru.
Deci am putea vorbi de un Univers Tata cu multiversuri.
Nu exista Univers in afara de El, Universul, căci doar în El avem viaţa, mişcarea şi fiinţa
El e inceputul si sfarsitul, caci cred intr-un Univers care renaste din nou si din nou(se mai numeste Big Bounce), cum crede stiinta.

Despre energie si materie via bolovanul.
Ecuatia faimoasa a lui Einstein, e=mc2 arata ca materia poate fi transformata in energie si vice-versa.
Energia nu poate fi creata sau distrusa, ci poate fi doar transformata. Aceasta este una din cele mai importante legi ale fizicii, "legea conservarii energiei"

Raspunsul meu la intrebarea ta:
Cu cât există mai multă materie în Univers, cu atât mai puternică este forța gravitațională reciprocă a materiei.
Dacă Universul ar fi fost prea dens, atunci ar fi recolapsat într-o singularitate gravitațională. Dacă Universul ar conține prea puțină materie, atunci autogravitația ar fi prea slabă pentru formarea structurilor astronomice, cum ar fi galaxiile sau planetele.
In concluzie, Universul e atotputernic, dar nu si prost.
Spre deosebire de legile fācute de oameni, legile Universului nu pot fi incalcate.

| Gligore2000 a răspuns:

Este plina lumea de bolovani care nu pot fi miscati sau convinsi.

| SimplyBlue a răspuns:

Paradoxul atotputerniciei. :happy
Cauta pe Google, este rezolvat demult.