| Lizzu a întrebat:

Posedare demonica sau boala psihica?

Exista cazuri reale de posedare sau sunt de fapt boli psihice?

66 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si aici avem o posedata de forte malefice, EmaS. Iata convingerile ei:
"Dumnezeu in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea."
"Daca doresti sa placi oamenilor nu vei fi placut Domnului."

| Lizzu explică (pentru Hombre):

laughing

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Te mai ei mult de lume? Nu esti amuzant chiar de loc!

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

De tine in mod special pustoică vorbăreaţă.winking

NOname
| NOname a răspuns:

Există tot felul de poveşti despre aşa-zişi posedaţi.

| thealchemist a răspuns:

Si de ce ma rog bolile psihice nu ar fi rezultatul unui atac demonic?

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Pentru ca prima face parte din planul abstract iar a doua tine de realitatea fizica.

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Ceva abstract nu-ti poate oferi ceva fizic.

| thealchemist a răspuns (pentru Lizzu):

Si care-i problema? cele 2 fete ale realitatii comunica intre ele, ce afecteaza pe una o afecteaza si pe cealalta.

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Nu stiu...

| thealchemist a răspuns (pentru Lizzu):

Cum adica? e legea corespondentei, "precum in ceruri asa si pre pamint". lumea asta si lumea cealalta sunt legate, sunt ca 2 fete ale unei monede, complet diferite dar in acelasi timp legate intre ele.

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Probabil.
Tu crezi ce spui?
Crezi ca e adevarat?

| thealchemist a răspuns (pentru Lizzu):

Nu vad ce e mare lucru in ce spun. asta spune si religia si filosofia deci nu e ceva special, secret.
faptul ca exista 2 lumi, una fiind materiala si cealalta nu, si ca aceste 2 lumi sunt in legatura directa e ideea de baza a oricarei religii si al oricarui sistem filosofic.

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Stiu ca nu e secret; doar ca cateodata chiar ma intreb de mii de ori daca e adevarat sau nu.
Eu mereu am crezut intr-o lume imateriala dar nu neaparat dpdv religios.

Chiar as vrea sa aflu raspunsul.

| thealchemist a răspuns (pentru Lizzu):

Poate ar trebui sa studiezi stiintele oculte, sau filosofia naturala dupa numele vechi (necesar pentru a se face diferenta fata de filosofia speculativa).

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

happy Da, o sa continui sa caut raspunsuri...

Multumesc pentru rabdare si timp happy

| thealchemist a răspuns (pentru Lizzu):

Daca vrei carti iti stau la dispozitie.

| Lizzu explică (pentru thealchemist):

Mersi happy

| 220V a răspuns:

Ce?

| 220V a răspuns:

Eu sunt posedat acum, m-a posedat un spirit, se numeste...Vin

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru 220V):

Spiritul lui Bachushee hee
Trimite-l si la mine...

| 220V a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cu foarte mare placere, unde stai?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru 220V):

Acum stau pe capita de fan, ca sa prind semnal.hee hee
Dar, nu conteaza! Ma gaseste el, ca d-aia-i spirit!

| 220V a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ma primesti si pe mine langa tine? Te rog foarte frumos...

| Lizzu explică (pentru 220V):

Ma bucur ca e doar vinul si nu un spirit malefic laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista, pentru ca nu exista diavoli, uneori e boala psihica, uneori e autosugestie, dar toti sunt crestini si majoritatea provin din familii foarte religioase.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Aha,am inteles unde bati.

| Exilee a răspuns:

Da exista cazuri reale de posedare. Au existat cazuri in care mari sfinti au salvat multe persoane acum 1.000 de ani ce erau demonizate. Persoanelke demonizate invoca demonii, vorbesc alte limbi (ebraica veche, latina, greaca), deseneaza semne satanice etc si chiar exista demult un caz c-un demonizat ce s-a luptat cu peste 30 de oameni, iar dansul scotea tipete si urlete in limba ebraica si latina, dar care a iesit din om la vederea icoanei Maicii Domnului.

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Intrebam ca am vazut zilele trecute un video cu o femeie posedata dar nu era la ortodocsi ..cred ca adevntisti sau penticostali.
Statea in picioare si raspundea pastorului la intrebari, era putin agresiva dar nu misca mainile.
Dupa ce se presupune ca spiritul rau a iesit din corp, femeia nu era agitata sau ..era foarte calma ca si cum nimic nu s-a intampalt. Si nici familia ei nu se bucura ca a scapat. Era totul asa de normal pentru ei.

De ce?

| Kalla a răspuns:

Ce urati sunt demonii.Nu vreau sa critic pe nimeni dar nu inteleg cum pot paganii si satanistii spirituali sa venereze pocitaniile alea!

| Lizzu explică (pentru Kalla):

Oamenii nu venereaza numai creaturi care arata frumos, ci le venereaza pe cele cu care se identifica, indiferent de infatisare.
Bineinteles, infatisare cu ghilimelele de rigoare pentru ca felul in care sunt ele reprezentate in icoane sau fotografii nu e adevarata lor aparenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. poate te va lamuri cel de sus.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

El nu lamureste... ci iti ofera mult prea multa ceata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uni oamenii o sa zica e o boala psihica, dar daca e asa de ce preotul reuseste sa o vindece? In unele cazuri, da iar altele nu, eu unul zic 50/50.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Ma gandeam ca in cazurile televizate s-ar putea sa existe o urma de manipulare si infricosare a populatiei si acele cazuri sa fie "vindecate" in aparenta, persoanele asa-zise posedate sa nu fie posedate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cam asa ceva, dar eu nu vorbeam de cazuri televizate.laughingDaca vorbesti de filme da ai dreptate

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu filme tongue
Ci filmari care sunt facute la fata locului in direct si live big grin si care se vor a fi reale...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eh, eu nu m-as baza prea mult pe alea, as merge perosonal la o manastire sa vad

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Si pe mine m-ar tenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Tu esti mai aproape ca min' po sa da-i o vizita.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesanta intrebare.Eu cred ca omul are parte negativa si parte pozitiva, cele doua ce tin intregul.Cred ca atunci cand omul este "posedat",exista capacitate mai mare de a aprofunda partea negativa. Intotdeauna exista un echilibru intre cele doua energii,iar in cazul nostru, se produce un dezechilibru si omul aprofundeaza (despica firul in patru) mai mult partea minus. Ce se intampla atunci? Omul are halucinatii, vede fapturi hidoase, creierul pierde echilibru si omul vorbeste incoerent, isi schimba involuntar vocea si tot asa. Faptul ca numai parintele poate salva aceasta persoana, este ca in interiorul bisericii se afla enorm de multa energie pozitiva acumulata de-a lungul timpului in care oamenii acolo devin mai buni.Vezi tu, credincios sau nu,crezi in d-zeu sau nu, iesind din biserica rasufli mai usurat, te simti mai plin de vllaga, indiferent la cine te-ai rugat, la issus sau la tine insuti.

Răspuns utilizator avertizat
| Quasimodo a răspuns:

Imi place intrebarea... Sunt interesat de acest domeniu!
Eu consider ca ambele variante sunt corecte. Exista oameni posedati, la fel cum sunt cazuri de bolnavi psihici ( schizofrenici si nu numai ) manifestandu-se identic sau cel putin asemanator! Oricum, dupa parerea mea, in 90 % din cazuri vorbim de grave tulburari psihice.

| Lizzu explică (pentru Quasimodo):

Aha..deci sa intelegem ca dintre toate cazurile de posedare cu care se ajunge la preoti, mai mult de jumatate sunt de fapt boli psihice..asta cred si eu.

| sticla09 a răspuns:

Cam tarziu dar barem sunt singurul care a venit cu o dovada reala, inregistrata.
http://www.youtube.com/watch?v=WCG1TL-lQGM
apropo, spiritualul poate afecta fizicul. de ce cand te indragostesti nebuneste de unu si cand iti da papucii o iei razna, te imbolnavesti sau iti plezneste o vena prin cap de te-ai curatat? de aici si vorba "o minte sanatoasa = un trup sanatos"

| Lizzu explică (pentru sticla09):

Asa e despre indragosteala asta... happy ai dreptate si cu faptul ca planul spiritual afecteaza planul fizic.

DAR : femeia aceea a fost mai mult ca sigur PLATITA sa faca acest josnic show pe care l-a facut aici, mai ales pe OTV care e binecunoscut pentru setea lui de audienta.

--As vrea sa nu te superi, dar nu cred asa ceva!
Acea femeie si toti care se pun in ipostaza asta imbecila de oameni posedati doar pentru bani mi se par cele mai josnice fiinte care exista pe Pamant.

| sticla09 a răspuns:

Ce?! nu crezi in otv?! hai lizuco ca glumesc...sunt iubitul tau terente, daca mai ma stii.

| Lizzu explică (pentru sticla09):

Nu,nu cred in Otv happy da, sigur ca te mai stiu, bine ai revenit printre noi happy
Acum ca stiu ca esti tu, imi dau seama ca acel video nu are nici o credibilitatehee hee sau...

| sticla09 a răspuns (pentru Lizzu):

Renunta la caracterul submisiv, in general, si s-ar putea sa-mi placi si mai mult.

| Lizzu explică (pentru sticla09):

Ce vrei sa spui cu asta?
E ceva rau?

| Actaar a răspuns:

Carnea de la Godac e dubioasa.
Manaci o gura si te masturbezi fara control.
E pericol mare!

| Cxena a răspuns:

Eu nu cred in superstitii, dar nici nu le combat, cand voi vedea ceva cu ochii mei, o sa cred. Momentan sunt de parere ca sunt de natura medicala.

| Lizzu explică (pentru Cxena):

Asa cred si eu.