| DreamAutopsy a întrebat:

Am văzut niște videoclipuri tulburătoare cu posedarea demonică, voi ce credeți?
E înșelătorie, mit sau așa zisa posedare e o boală?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Schziofrenie care predomina prin dedublarea personalitatii(pe sistemul omul-gazda, si dedublarea a.ca.a ''demonul'').Mie mi se pare o combinatie intre dubla personalitate care a iesit de sub control si mit si/sau inselatorie(nu stiu de asemenea cazuri). Stiu ca iti place ''Fenomene stranii'', dar zic s-o lasi mai moale.NoRock!hee hee

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Buna.

Nu este o boala.
Intr-adevar, cred si eu in posedare, insa multe videouri sunt false.
Sunt si adevarate, bineinteles, si se trag din fapte reale toate filmele legate de asa ceva, ca la superstitii, este un sstrop de adevar peste tot.

Daca e sa vorbim stiintific, nu prea sunt multe raspunsuri pentru ceea ce numim posedare, insa teologic se pare ca exista.

Deci, sa raspund la intrebare este si mit, si inselatorie.

| monstrulet a răspuns:

Eu cred ca e de toate.

| Troll a răspuns:

Oamenii de cand se stiu ei, daca nua u gasit o explicatie pentru ceva (in general credinciosii) imediat au dat vina pe o entitate, mai ale sin evul mediu.
Oamenii nu sunt posedati, sufera de schizofrenie, si daca este intr-o comunitate de credinciosi, automat este catalegoat posedat.

Salut