| Ralucaღ a întrebat:

Pot să mă spăl pe cap de Drăgaică?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, dar ai grija sa fie botezati paduchii. Daca ai paduchi atei sau agnostici, ai pus-o.

NOname
| NOname a răspuns:

În mod sigur Drăgaica nu se supără.

| danay72 a răspuns:

Biblia ne îndeamnă sa fim curați. Toate aceste idei sunt superstiții.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce spanac e aia Drăgaică sic e treaba are cu spalatul pe cap?

| milan9 a răspuns:

Pentru o comparatie, de o mie de ori mai mare pacat este sa lasi sa treaca o sarbatoare fara momente de rugaciune corespunzatoare... Fa deci un calcul rapid...
In concluzie, din pacate, esentialul este de cele mai multe ori uitat. In mod intentionat sau neintentionat... sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai creierul spalat este interzis.

| Idris a răspuns:

Spala-te fata mea si scapa de Dragaica. Dar ce mai e si asta, cum se manifesta si cum ai contactat-o? Sfatul meu, spala-te de Dragaica pe cap ca nu cred ca e de bine aceasta Dragaica.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Idris):

,,DRĂGAICA sau SÂNZIENELE se sărbătoresc pe 24 iunie şi sunt cunoscute în mitologia românească zânele rele din clasa ielelor, sinonime cu Drăgaicele. SÂNZIENELE plutesc în aer sau umblă pe pământ în noaptea de 23 spre 24 iunie, cântă și dansează, împart rod holdelor, tămăduiesc bolnavii și apăra semănăturile de grindină."
Haha, nu îmi vine să cred că am citit ineptia asta. Cam trist ca exista oameni care cred în așa ceva.