| Dorugar a întrebat:

Preotii crestini dar mai ales fanaticii religiosi ne propun sa ne incredintam inima si viata lui Isus Christos!
Dar in Biblie in Apoc 1:18 chiar acest Isus Christos ne face cunoscut ca el este seful cheilor Mortii si ale Iadului! (dar nu si ale vietii si Raiului!)
In aceste conditii ati avea curajul sa va incredintati inima cuiva care va vrea moartea si apoi sa va primeasca cu drag in Imaparatia lui care este IADUL?
Nu vi se pare ca aceasta propunere este de-a dreptul diabolica si ca trebuie tratata cu refuz categoric?

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Pentru ateul care esti, esti prea preocupat de iad si rai.

Pe loc repaos!

| Dorugar explică (pentru costis):

Nicidecum! Sunt doar preocupat sa arat difernta intre adevarul istoric si minciuna crestina

| ania a răspuns:

In sensul ca El a dovedit ca a invins moartea prin propria inviere si ca moartea adusa in lume de satan dureaza doar pana in momentul hotarat pentru invierea si a oamenilor.

| Dorugar explică (pentru ania):

Thuaaamne,pai cum a invins moartea daca el a MURIT pe cruce? Poate vrei sa zici ca el este cel care ne mantuieste pe toti prin moarte, si tot el este acela care se lauda ca este seful Iadului, adica chiar Satan.
Daca nu crezi asta inseamna ca nu ai inteles sau nu stii ceea ce scrie in Apoc.1>18

| HowdidIgethere a răspuns:

Invatatura lui Iisus Hristos este atat de simpla incat te stradui degeaba sa sucesti unele cuvinte pe care nu le intelegi.

Iisus ne invata sa nu traim pentru patimi si sa facem un efort pentru a ajuta omul lovit, omul in suferinta.

| Dorugar explică (pentru HowdidIgethere):

Da intr-adevar Isus ne invata exact ceea ce spui tu, doar problema este ca falsul Christos ne invata cu totul altceva. Am spus falsul Christos penytru ca din Biblie NU reyulta cand si cu ce ocazie Rabinul Isus a devenit un Christos.
Asa ca nu e bine sa confunzi personajul istoric care a fost Rabinul Isus din Nazaret cu personajul fantasmagoric numit Christos

| AdiTorrent7 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Maturii pot [primi doar Harul care se cheama CONSTIINTA, care este acea "nastere de Sus " de care vorbeste Rabinul Isus.
Copii nu pot primi niciun har, cu atat mai putin de la o biserica care nu are Dumnezeu, motiv pentru care se inchina unei creaturi in loc sa se inchiune CREATORULUI.
Da copii NU au harul CONSTIINTEI, asa cum nu il au acei poameni care vor sa devina ovine.
Ce unire cu cine? Cine este Christos? Ca in Biblie nu este pomenit faptul extrem de important care sa ne spuna cand si cum Isus a devenit un Christos?

| AdiTorrent7 a răspuns:

1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat si pruncilor inca de la inceput această posibilitate a intrarii in NOUL LEGAMANT, cel al HARULUI (care este darul lui Dumnezeu catre om, pe cand credinta din timpul vietii va fi "darul" omului catre Dumnezeu):
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

1 Corect
2 O biserica fara Dumnezeu nu are puterea de a da nimic, noul legamant este cu Dumnezeul veacului acesta, asa ca nu cred ca vrea cineva sa/si boteye copii facand Legamant cu satana
3 Origene MINTE, apostolii lui Isus din Nazaret NU au fost niciodata crestini, si nici nu au propovaduit crestinismul, asa ca biserica crestina NU putea primi NIMIC de la Apostoli

| mirea25 a răspuns:

În acest verset se referă ca el are putere peste toate încât a învins chiar și moartea. Isus este însuși iubirea, singurul diabolic este Satan. Ca să ajungi în rai trebuie să crezi în el din toată inima și să recunoști ca el este singurul salvator și singurul mântuitor. În lumea asta stricată el este singurul care ne poate salva.

| Dorugar explică (pentru mirea25):

Din moment ce Isus a MURIT pe cruce, nu putem spune ca el a invins nmoartea.
Da Isus era numai iubire, dar se pare ca numai pentru barbati, ca de aia s-a inconjurat numai de barbati si nu a avut niciodata vreo femeie.
Da ai dreptate, diabolic este numai Satana, acel "dumnezeu al veacului acesta" la care se inchina oamenii in loc sa se inchine Creatorului.
Cine este acea creatura diabolica careia i se inchina oamenii in biserica Creatorului, cred ca stii si tu, pentru ca l-a cxreat chiar Maria

| Daniel7799 a răspuns:

Biblia sugereaza puterea pe care ar avea-o Isus. Ca el a invins moarte iar cheile mortii sunt la el. In sensul ca trebuie sa il accepti ca mantuitor si stapan, ca altfel mori. Deci daca te predai lui, ai viata. Apocalipsa NU spune ca Isus detine cheile IADULUI. Iadul nu exista, din perspectiva crestina! Oamenii care nu au trait asa cum impune Biblia, sufletele acelora mor! Nu vor fi chinuite pe vecie, asa cum spune dogma ortodoxa.

| Dorugar explică (pentru Daniel7799):

Pai cum a invins Isus moiartea daca chiar el a MURIT pe cruce?
2 Iadul exista NUMAI din perspectiva crestina, pentru ca in VT nu exista Diavol, dar in NT exista si chiar Tatal Ceresc ne spune in Apooc 12.12 cum l/a azvarlit pe Diavolul Christos pe pamant