| MoonLight a întrebat:

Prima femeie in Biblie se zice ca a fost Eva. Credeti in asta? Daca tot ne lasam mintiti, hai sa mintim ca la carte. Prima femeie a fost Lilith, iar Eva a fost facuta dupa plecarea ei. Lilith a fost facuta odata cu Adam ("Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut dupa chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut" - Genesa 1:27). Eva a fost facuta din coasta lui Adam ("Şi omul a zis: Iată in sfârsit aceea care este os din oasele mele si carne din carnea mea! Ea se va numi -femeie-, pentrucă a fost luată din om." - Genesa 2:23). Lilith a plecat din Rai pentru ca dorea egalitate intre sexe.
Lilith nu apare in Biblie; poate datorită prejudiciului adus de către autorii patriarhi care au modificat scrierile de-a lungul timpului.

Cine stie cate au mai fost scoase din Biblie si cate nu stim. Biblia a fost modificata ani la rand.

Intrebarea ar fi: Stiati de existenta primei finte omenesti de sex feminin? Inca o sa credeti ca Eva este prima femeie? Daca Da de ce, daca Nu de ce?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ce scrie in Biblie.Eva a fost prima femeie, asta si inseamna mama tuturor celor vii.

| cristi202 a răspuns:

Pe ce baza spui asta? De unde sti ca asa ar fi? Ce te face atit de sigura? Ai vazut la ProTv? Ai citit intr-o revista? Care e autoritatea in masura sa spuna ca asa a fost?

| MLVenus a răspuns (pentru cristi202):

Daca vedea la pro tv chestia asta crezi ca era mai credibila povestea? Daca vedeam asta la pro tv eram mai nesigura decat sunt acum cand stiu ceea ce stiu doar din auzite. Ai pus problema cu protv-u de parca ar fi si ceva in care poti avea incredere.

| cristi202 a răspuns (pentru MLVenus):

Tocmai aici e chestia - intrebarile au un iz ironic. Nici TV-ul (nici chiar renumitele programe Discovery sau National Geographic nu sunt 100 % de incredere, eu am descoperit intr-un domeniu in care sunt bun ca ei spuneau chestii care eu le stiam ca fiind neadevarate), nici ziarele sau revistele nu sunt in masura sa se pronunte cu privire la aceste lucruri - gasesti destule ineptii in ele pentru a fi credibile. Cineva mi-a pus nefolositor la intrebarile mele, insa nu a inteles ce vreau sa spun. Eu pot vorbi despre o sudura ca ar fi buna sau ar fi rea, am facut scoala in meseria asta, si am lucrat si in fabrica citiva ani buni - am autorizarea necesara pentru a ma pronunta, sunt de incredere in aceasta privinta. Intrebarile mele tocmai la acest gen de autorizare face apel, cind afirmi ceva, pe ce baza afirmi, cine sau ce te autorizeaza asa cum pe mine ma autorizeaza scoala ce am facut-o pentru a ma pronunta cu privire la o sudura? Lucrul care te autorizeaza trebuie sa fie demn de incredere, altfel, te poti trezi ca spui prostii fara sa stii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Daca intelegea e clar ca nu dadea acel raspuns si nici acel vot!

| Trinitas a răspuns:

Lilith se plimba prin Gradina Edenului cand l-a intalnit pe Adam. Acestia si-au construit o coliba frumoasa si au vrut chiar sa-si intemeieze o familie. Dar intr-o zi, cand Lilith se intorcea de la piata de unde cumparase mer.e (ai naibii ingeri numai me.re vindeau(paranteza la paranteza; WTF in loc de "me.re" robotelul baga "merge")) l-a prins pe Adam in timpul unui threesome cu Lucifer si Duhul Sfant. De ciuda i-a filmat, dupa a postat pe internet iar Adam a devenit cel mai tare pornstar din Rai. Lucifer a fost alungat din Eden, iar Duhul Sfant a fost trimis la munca de teren, s-o invete pe Maria cum se fac copiii. Iar Adam a innebunit de la facut l*ba in fiecare zi.
Intre timp, Lilith a plecat din Rai pentru ca Adam era gay si ingerii erau mai ceva ca virginele.
Aceasta merse ce merse pana ajunse in Iad, unde petrecea la greu, nu erau taxe, se imbata in fiecare noapte, fuma ce-i poftea inima si trai fericita forevăr aftăr.
Dă End.

| MishuD a răspuns (pentru Trinitas):

Haahahahahaaa,
Now that`s one fockin` grat story milady.

| V3ra a răspuns:

In Biblia ortodoxa nu scrie asa ceva!
P.S: Din ce secta faci parte?

| MoonLight explică (pentru V3ra):

Sunt atee

| GenetiX a răspuns (pentru MoonLight):

Si daca esti atee vrei sa credem in tine? Si de unde stii ca pana la Lilith asta nu au mai fost cateva proiecte esuate sau alte variante. Asta este ce conteaza atat cine-a fost prima femeie, atat timp cat barbatu a fost primul. laughing)

| MoonLight explică (pentru GenetiX):

Si?hee hee lumea e prostita. Macar daca vor sa ii prosteasca de tot sa li se zica pura minciuna.

| PinkPanther a răspuns:

Da stiam lde lilith, care dupa a fost alungata din rai pentru ca vroia sa fie egala cu barbatul, dar mai vroia si alte placeri pe care le-a satisfacut cu demonii, cel putin asa se zice, si e considerata ca fin si ea demon. Dar oricum religia crestina considera tot ce e diferit de ea demon, drac... etc

| VladimirPutin a răspuns:

În biblie sunt doar mituri Eva, Lilith, Isus... povești

| Deny1333 a răspuns:

Lilith, Eva... ele au fost. Noi contăm acum.
Oricum, lumea doreşte să vadă binele înaintea răului. Nenorocire mare va fi când îşi vor dezlega materialul ce le acoperă ochii.

| jadir a răspuns:

De unde sti, ai fost acolo?

| ganton a răspuns:

Cui ii pasa laughing, oricum biblia a fost scrisa si rescrisa de popi manga de-a lungu istoriei.

| GenetiX a răspuns:

Daca n-ai fi zis ca Lilith vroia egalitate intre sexe mai mai ca te credeam happy Oricum, foarte tare ideeatia. Se mai spune la fel ca Isus a lasat un copil facut cu Magdalena.

| miradoniz a răspuns (pentru GenetiX):

De fapt, are dreptate, asta este povestea evreiasca.Lilith,"partea femeiască", a fost violată de Adam și a plecat, pentru că a refuzat "să stea sub el", mi se pare.Am avut mereu impresia că s-a renunțat la ea pentru că ar fi dat o imagine prea urâtă despre femei,întradevăr discriminatoare(s-a însoțit cu diavolul și a devenit mama tuturor celor răi).În Iisus "nu există bărbat sau femeie",de asta s-a preferat cred,Adam-ca imagine a corpului și Eva-ca simbol al sufletului(cum este menționată în liturghia ortodoxă).Din nefericire,de atunci și până acum,s-a neglijat cultura iudaică,deci prea mulți nici nu au auzit,nici nu le pasă.Au răspunsul,dar uitând întrebarea,au făcut din raspuns o axiomă! poate,cu ajutorul Domnului,o sa se schimbe lucrurile,dar din câte știu,biserica ortodoxa,nu are o doctrina oficiala pe tema asta-chiar dacă,evreii au avut, să spunem, ceva mai mult timp să "reflecteze" V.T.decât noi.Asta e-dar e bine să te informezi, să știi despre ce e vorba.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Pana si ateii pe papul de moarte ii va striga numele lui Dumnezeu când va da ochii cu deavolul in tradevar biblia a fost modificata dea lungul anilor dar nimeni nu stie adevarul adevarat pentru ca a fost ascuns ca omul sa nul gaseasca dar incetu cu incetul tot adevarul va iesii când Sfanta Evangelie va fi citita in cele 4 colturi ale lumi iar cei care cred in Dumnezeu nu va pierdeti speranta pentru ca Dumnezeu e cu noi in fie care zii in ori ce moment si ne ajuta iar in legatura cu prima Eva e doar un mit scoasa de atei pentru asi pierde încrederea in Dumnezeu

| MLVenus a răspuns:

E un mit al creatiei, in mod traditional Lilith este vazuta ca un demon.

| Binevoitor a răspuns:

Aici poti gasi raspunsul :
http://www.sorinblog.ro/......ectata.pdf

| Urbanpoq a răspuns:

Eu cred ca da pentru simplu fapt ca, cred in Dumnezeu si daca in biblie scrie asa, asa este.

| Voina_Marius_1987 a răspuns:

Hai k esti tare! Am auzit si eu despre ce zici tu... dar ma cam indoiesc ca e adevarat si iti spun si de ce! Esti atee = nu crezi in Dumnezeu. Acu mie mi-e mai usor sa crede ce scrie in Biblie legat de tot ce este scris. Banuiesc ca ai si o teorie interesanta legata de creatie. Si banuiesc ca e mai greu sa cred ca toate lucrurile care sunt atat de perfect facute ar putea fi aparut intamplator. De exemplu pamantul daca deviaza putin de la traiectoria care o are, totul se distruge. Gandeste-te care ar fi sansele sa iei un ceas, sa-l desfaci piesa cu piesa si sa pui toate piesele intr-un sac si dupa ce il scuturi... sa zicem 1 mil de ani, in sac sa gasesti un ceas intreg, care merge si arata si ora exacta. Din cate stiu cam asa suna teoria ateilor legat de creatie (cu celula care s-a dezvoltat si big bang..bla bla). Noah asta credinta - mult mai greu sa crezi asa ceva decat sa crezi ca exista o fiinta superioara (Dumnezeu) care a creat toate conform Bibliei. Si daca crezi ca Lilith asta a fost exclusa din biblie pe motivele care le dai, ei bine Eva nu a fost facut mai prejos de Adam (asa ca nu vad de ce crezi ca Adam era sefu). Adam a inceput sa fie sef in momentul in care Eva a dat-o in bara cu pacatul. In rai nu a fost nici o diferenta.