| WeeD a întrebat:

Pt. atei:
Nu inteleg de ce mereu puneti intrebari legate de religie? Ce nu va este clar? Faceti cumva cu schimbul azi sunt ateu/maine nu, sau va considerati la moda cu intebarile, raspunsurile voastre "amuzante"? Mult respect pentru cei care sunt atei si nu zic cand dau raspunsuri "ba... ce stii tu vezi ca eu is ateuu. si nu ma intereseaza de religia X " si la intrebarile lui cand te uiti e plin de intrebari categoria "religie".

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Evolutionistii ii acuza pe creationisti ca ei sustin o teorie care este de fapt un basm (de exemplu Popopul), un mit iar ei vin cu acelasi fel de "teorie". Ii si vezi pe evolutionisti: "specia A s-a impartit in specia B si C acum 200 miloane de ani dupa care acestea au evoluat? Le-o fi spus cumva Mos Gerila? Toata polologia cu pomul vietii este simpla speculatie;
Siinta se foloseste de deductie in sensul urmator: pe baza unor observatii contemporane, putem face predictii viitoare, nu invers: pe baza unor observatii contemporane, ne apucam sa ghicim ce a fost inainte.
Multa lume (in special lingai fara idei proprii) accepta stiinta apoape ca pe o religie. Cred in ragalia lor in mod absolut, ceva de genul: daca stiinta a demostrat teoria gravitatiei si daca majoritatea oamenilor de stiinta accepta evolutia inseamna ca evolutia este credibila (desigur, nimeni nu se preocupa ca Einstein nici nu a auzit de Darwin).
Asta este (pseudo-)argument din autoritate, nu stiinta! Cand vine vorba de trecut stiinta poate sa traga niste concluzii despre trecut care sa para aparent absolut adevarate, dar care in realitate sa fie avsolut false si asta din cauza ca nu ne putem intoace in timp ca sa observam fenomenul si datorita cunostiintelor noaste extrem de limitate in domeniul stiintei.

21 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Prietene, ateimsul este negarea religiei, deci întrebările/răspunsurile care au legătură cu ateismul se potrivesc perfect al categoria religie. NU este categoria „creștin ortodox", ci religie. Religa poate fi dezbătută și unde altundeva decât la categoria religie?
Și nu cred că există un ateu acre să scrie în răspunsuri "ba...ce stii tu vezi ca eu is ateuu. si nu ma intereseaza de religia X ", poate ne dai un exemplu concret.

| ramona30 a răspuns:

Mai mult din curiozitate punem aceste intrebari. E clar ca religia nu are logica, coerenta si ratiune. Si este amuzant sa vezi crestini ce se dau peste cap sa argumenteze contrazicerile, mesajele biblice stupide sau erorile de logica sau stiintifice. E funny laughing) Este, intr-adevar si un mod de a ne demonstra superioritatea in gandire. laughing)

| Filip23 a răspuns (pentru ramona30):

Mda, da de ce nu va demonstrati voi superioritatea la Stiinta si filosofie? Si aici sa ne lasati pe astia, inferiorii.

Răspuns utilizator avertizat
| Shinto a răspuns:

Mda.pentru ca vor sa provoace. Daca nu-i contrazici,te acuza de ignoranta. Daca-i contrazici, iti zic ca oricum, de la crestini nu se asteptau la nimic bun.Mie unul imi provoaca amintiri despre fariseii care au venit sa-L ispiteasca pe Iisus...

| Filip23 a răspuns:

Sunt si pierde vara (sau iarna, de acum), dar daca vei urmari postarile ai sa observi ca sunt si cativa baieti foarte metodici pentru care e indoielnic ca se distreaza sau isi rezolva vreo frustrare sau conflicte vechi. Se ridica intrebarea: ce organizatii sustin disparitia religiei?

Răspuns utilizator avertizat
| NoChanceForUs a răspuns:

A cunoaște tradiții/obiceiuri specifice unei religii ține de apetitul de cultură generală, nu de credință sau religie.

| ROBERT89 a răspuns:

Vor doar sa para interesanti.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ce ai făcut tu la început se numeşte inducţie, uzuală majorităţii creştinilor. Ceea ce ai spus tu la sfârşit se numeşte dat înapoi,
din lipsă de alte argumente, foarte des întâlnit în rândul creştinilor.
[Asta spune tot].
Sayonara!

nony
| nony a răspuns:

Pentru ca ateismul tine de religie, nu? Pentru ca multi nu au inteles ca, de orice religie ai apartine, sau nu, nu te defineste ca om si nici nu ti se ridica vreo statuie in numele tau.Pentru ca multi copii nu au inteles, mai mult, nu au habar sa defineasca ateismul, dar au vazut ca e la ¨ moda ¨ si peste noapte din nimic ce erau, au devenit si mai ¨nimiciti¨winking Pentru ca multi au impresia ca daca mesteca toata ziua cuvantul ateu, le miroase gura a inteligenta.Cam despre asta e vorba...

| WeeD explică:

Da am vazut si eu.Sare cam rapid la gatu` omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unu nu prea pun intrebari deci nu-mi pasa ce fac alti cand am pus mi s-a spus in toate felurile pentru simplu fapt ca am intrebat cine la creat pe dumnezeu

| Hassel a răspuns:

Man, religia e in primul rand o mostenire. Daca decizi ca esti ateu(desi multi "atei" sunt agnostici, nu se simt reprezentati de nicio religie sau au fost dezamagiti de preoti/biserica) e treaba ta, traieste-ti viata dupa ce percepte morale si spirituale vrei, dar nu baga altora pe gat religia ta, daca nu sunt interesatiwinking-asta ar trebui sa stie ateii.Pace.

| WeeD explică (pentru Hassel):

Cine baga religia pe gat?
Vai, vai.
Daca se tot lauda pe aici ca sunt atei si peste 2-3 minute pun intrebari despre Biblie.ce sa cred? Eu zic ca au ales ateismul (unii) pentru a fi la moda ...si mai pun intrebari asa pentru. ca nu sunt siguri ce sa aleaga.

| Hassel a răspuns (pentru WeeD):

M-am referit la ateism ca la o religie, chiar dacă este total opus religiilor... poate este o greşeală, dar eu tot îl consider religie, din punct de vedere subiectiv
Ziceam că ateii denigrează simboluri religioase(caricaturi, glume obsene cu personaje biblice) sau că îi consideră înapoiaţi pe cei ce nu sunt ca ei.Cei mai mulţi atei ce pun ântrebări despre Biblie ori sunt agnostici(nu se simt reprezentaţi de vreo religie, dar caută Adevărul), ori pun întrebările respective pentru a-i putea denigra pe cei ce cred în Dumnezeu...majoritatea se cred deştepţi, doar fiindcă mulţi oameni de ştiinţă sunt atei...cel mai bine e să-i ignorăm când pun întrebări cu subiect religios, că oricum nu prea se ajunge la un rezultat într-o discuţie cu eiwinkingPace.

| UNHleaSHD a răspuns:

Pentru ca ateu inseamna - Impotriva oricarei divinitati. Fara religie inseamna ca nu te intereseaza.