| anonim_4396 a întrebat:

Religia creștină permite mântuirea criminalilor! E corect aceasta?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Faptul că religia creștină promite iertarea și criminalilor care își cer iertare de la Dumnezeu nu înseamnă că Dumnezeu nu aprobă ca un criminal să fie padepsit pe pământ pentru fapta lui, dimpotrivă, scrie că e responsabilitatea autorităților statului de a aplica pedepse-Dregătorii nu sunt de temut pentru o faptă bună ci pentru una rea. El e slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău.Dar dacă faci răul teme-te căci nu degeaba poartă sabia. Eleste în slujba lui Dumnezeu ca să-L răzbune și să
pedepsească pe cel ce face rău. Romani 13-5, 6
Am auzit și în America de criminali care înainte de execuție s-au pocăit înaintea lui Dumnezeu de faptele lor după care au fost executați. Eu n-am o problemă dacă pe urmă au ajuns în rai.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Am auzit și în America de criminali care înainte de execuție s-au pocăit înaintea lui Dumnezeu de faptele lor după care au fost executați. Eu n-am o problemă dacă pe urmă au ajuns în rai."

Cum ziceam si alta data, atunci ce rost mai are sa-l pupati in fund pe spiridus toata viata daca se poate rezolva tot in 5 minute?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma doar in pix ce face religia. Eu vreau doar sa se aplice codul penal criminalilor. Nu ma afecteaza pe mine daca un criminal e iertat de un personaj imaginar sau nu la finalul vietii. pe mine ma intereseaza sa nu ma omoare pe mine cat mai traieste

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. dacă îi iartă Isus. Așa a făcut Isus pe cruce. Și juștiția română i-a mântuit pe cei ce au tras la revoluție. Nu e corect, dar se mai întâmplă.

| Celcestietot a răspuns:

Numai Dumnezeu decide cine este mântuit.

| Alexandrionelu a răspuns:

Asta sa le-o spună părinților Alexandrei și Luizei, sa judece ei!

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Acolo putem spune ca dumnezeu lasa raul pentru a acoperi liberul arbitru, dar faza cu mantuirea acelui criminal este ridicola

| Alexandrionelu a răspuns (pentru RAY):

Absurditatea merge mai departe: Dacă Alexandra și Luiza nu s-au spovedit cu puțin timp înainte de deces, este posibil ca ele sa ajungă în iad pentru păcatele lor, iar Dincă, dacă se spovedește înainte de moarte va ajunge în rai.
În fine, cred ca suntem amândoi prea bătrâni și prea inteligenți pentru a crede în zei, îngeri, draci, rai, iad, spovedanie, rugăciuni, pomeni, etc.

| RAY a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Corect