| mODIN a întrebat:

Romania - 99% din populatie este crestina
Yemen - 99% din populatie este musulmana
Japonia - 96% din populatie este budista
Nepal - 81% din populatie este hindu

Voi nu va dati deama ca nu exista nici un Dumnezeu! E doar o chestie geografica.Ati fost invatati de mici ca crestinisum este religia cea corecta,dar daca v-ati fi nascut in Yemen,de exemplu, ati fi sustinut ca islamul e religia corecta. Daca ar fi existat un Dumnezeu, nu ar fi lasat aceste religii sa exista.Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Ce pot sa zic, sunt de acord cu tine...

http://www.youtube.com/watch?v=ODetOE6cbbc

| Ađřıαηηα a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine.

| anonimg a răspuns:

Ia intreaba-i tu pe musulmani, pe budisti, pe hindusi si pe toti oamenii in ce an suntem. Si de ce suntem in anul acesta. Iar daca unii vor spune ca nu suntem in anul acesta, de ce totusi toti oamenii se iau dupa anul acesta? De ce nu s-a ales un alt an -ca se putea alege, nu?
In anul 0 "cand a venit implinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau..."(Galateni.4:4)
Oricum, fiecare crede ce vrea -cu totii suntem liberi. Problema este ce ne facem cand dam de greu -strigam la Budha sau la Dumnezeu?
""Pana cand vreti sa schiopatati de amandoua picioarele? Daca Domnul este Dumnezeu, mergeti dupa El; iar daca este Baal, mergeti dupa Baal!" Poporul nu i-a raspuns nimic." (1Regi.18:21)

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu S-a răstignit până și pe cruce pentru ca omului să-i rămână libertatea interioara.
Ori, toate sciziunile și congregatiile desprinse din corpul unitar si unic al Bisericii (în cazul creștinismului) sunt un rezultat al libertății oamenilor...

| milan9 a răspuns:

In toată istoria omenirii Dumnezeu S-a revelat și a lăsat oamenilor mesajul Său, o sumă de invățături ce a format de o religie unitara, dar iarăși, în toată istoria omenirii oamenii au fost liberi, iar prin libertate ei au ales dezbinarea și nesupunerea...

| sublime89 a răspuns:

Pai iadul pentru cine e? nu pentru non-crestini? laughing Mda, crestinii vor zice ca toti ceilalti sunt pe o cale gresita, si ca trebuie adusi la adevarata religie si la adevaratul zeu, adica d-zeu. Doar pentru asta au existat si inca mai exista misionarii.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Misionari au rolu de a baga religia ca apoi sa rastorne guverne gen china dar nu lea mers, in africa sau dus ca sai proteasca pe aia si le puna pe aia la munca pana mor ca o sa ajunga in rai

| sublime89 a răspuns (pentru RAY):

Da, atunci in perioada coloniala e clar ca au actionat in favoarea marilor puteri europene.

| RAY a răspuns (pentru sublime89):

Colonie pe naiba in prezsent ce fac

| ErrorFound a răspuns:

Tu graficele astea de unde le-ai scos, din ***? Japonia nu e tara budista. Un studiu al lui Yomiuri Shimbun, de prin 2005 a arătat că 72% din japonezi nu au nicio afiliere religioasă, desi religiile lor de stat sunt budismul si sintoismul(sper ca am scris corect).

| ErrorFound a răspuns (pentru mODIN):

Bine, eu la Japonia tot 64-88% fara religie vad.

| Ben00 a răspuns:

Iisus a transmis o invatatura pentru cine o doreste. Tu, daca vrei, poti fi hindu, discipol al lui Stalin, Maruta sau Bote.Nu te obliga nimeni sa fii crestin, in caz ca n-ai observat.

| Lov3Boy a răspuns:

Eu stiu ca intr-o zi il Vei Descoperi Pe Dumnezeu pentru o data trebuie sa dai de un greu mare si o sa vezi ca nimeni nu te poate ajuta nici medici nici parinti nimeni o sa vezi ca singurul care te-a ajutat si te ajuta si o sa te ajute e Dumnezeu Creatorul.Intr-o zi o sa descoperi bunatatea lui.Tu ai inceput sa gandesti asa pentru ca poate ai avut probleme si ai vazut ca nu te ajuta Dumnezeu Ba da el te ajuta tot timpul chiar si acum cand o sa citesti mesajul meu Fara El tu nu ai putea misca nu ai putea respira nu ai mai fii Caci toate lucrurile pe care omul le face nu le face fara instintarea Domnului! Pana descoperi Bunatatea Lui Dumnezeu, Domnul sa fie cu Tine!

| mODIN explică (pentru Lov3Boy):

Sa sti ca eu am fost crestin mare parte din viata.Cu toate ca "bunul" Dumnezeu nu imi raspundea nici o data la rugaciuni, eu continuam sa cred.Acum sunt 100% convins ca El nu e real. Poate, doar poate exista un dumnezeu.Dar in mod sigur nu e cel crestin.

| BogdanVasc a răspuns (pentru Lov3Boy):

Dovada de om fara cultura care comenteaza inainte sa citeasca intrebarea.
--
Am mai auzit crestini care spun: "Dumnezeu e acelasi.". Teoria aceasta poate fii una reala, insa se contrazic cartile de studiu ale religiilor.
In legatura cu misionarii, sunt doar niste oameni care promoveaza anumite pasaje din Biblie, dand exemplu din viata reala si indrumand lumea la "calea cea buna". Ei fac acest lucru doar din speranta ca vor primii ceva in schimb de la Dumnezeu, dar nici gand pentru a salva vietiile "celor ca noi", unii atei, sau vieti contorsionate. Ei incearca sa nu lase crestinismul pe cale de disparitie, insa suntem in secolul cand crestinismul va disparea in mare parte (min.30%), asa ca luati misionari atei mai precis.

| Choi_Min-Rin_1996 a răspuns:

Sunt perfect de acord! In sfarsit am gasit pe cineva care gandeste ca mine :*