| OOOLEOOO a întrebat:

Rugaciunea este singurul lucru practicat si acceptat in principalele religii crestine.
Totusi si rugaciunea este o forma de invocare, o metoda de a comunica cu paranormalul, atunci de ce alte forme de invocare sunt considerate pacatoase?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin rugaciune comunici cu Dumnezeu care este Creatorul tau si doreste mantuirea si binele tau.

| Esperança a răspuns:

Rugăciunea nu este o formă de invocare, ci este modul omului de a comunica cu Dumnezeu.

| OOOLEOOO explică (pentru Esperança):

Prin rugaciunea invoci puterea divinului, in cazul tau a lui Dumnezeu, se presupune ca primesti binecuvantare, bucurie sanatate prin cereri.
Rugaciunea este si ea o forma de invocare.

| fulgerul a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Gresit! Prin rugaciune nu faci decat o autospovedanie! In rugaciune, nu ceri, ci multumesti pt.tot ce ai!

| OOOLEOOO explică (pentru fulgerul):

Orce crestin cere sa se indeplineasca o dorinta prin rugaciune...Sanatate,fericire,iertare,astfel divinul se ''conecteaza'' cu credinciosul pentru ai oferii puterile lui.
'
'Painea noastra, cea din toate zilele daneo noua astazi'' Ceri hrana pentru a supravietui.
''Si ne iarta noua greselile noastre'' Ceri iertare pentru greseli

(etc.)

''Cere si ti se va da''

| fulgerul a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Inca odata gresesti! Invocarea,rugamintile,pocainta,etc,etc, sunt stari ce iti sunt predestinate. Cererea catre DUMNEZEU, este blasfemie! EL, ti-a dat ce trebuie, sa gestionezi viata si destinul! De ce trebuie sa mai ceri? Ti-a oferit CEVA! Tu trebuie doar sa stii sa-ti aduci aminte mereu ca mai presus de toate este EL! Nu trebuie invocat! E, ti-a dat totul de la inceputurile tale!

| OOOLEOOO explică (pentru fulgerul):

Eu ti-am dat un exemplu in care orce crestin religios cere Divinului ceva.
Princiipile tale difera de credinta crestina obisnuita, sau de invataturile Zeului crestin...Jesus si YWHW(Dumnezeu). Princiipile tale sunt foarte bune, si eu incerc sa le urmez multuminduma cu tot ce am (Dorinta aduce nefericire). Insa nu poti contrazice o intreaga religie, mai ales ca e vorba de religia ce ''conduce lumea'' sau o major parte din ea, prin simple cuvinte.

| fulgerul a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Te-ai cam incurcat in idei! Ce insemna crestin religios? Daca esti crestin, religia vine de la sine. Poti fi crestin practicant sau nepracticant.In acceptiunea mea, cuvantul ZEU, nu exista.Fiind ortodox nepracticant,conceptul de credinta,se reduce doar la termenul, A CREDE! Mataniile, spovedaniile, posturile le consider ''accesorii''! Singura data in viata in care o sa cred in spovedanie si impartasire, va fi pe patul de moarte.Consider ca ATUNCI, este momentul sa spun TOT, sa plec cu sufletul impacat! Si ca pe o invatatura, nu cere! Ofera si nu astepta recompensa.Totul vine de la sine, sinele fiind EL!

| OOOLEOOO explică (pentru fulgerul):

''Crestin religios'' am folosit acest termen pentru a identifica un crestin care isi practica religia.
Restul discutiei nu cred ca mai are vreun sens... discutia devine una personala in care iti exprimi propria opinie fata de regulile ortodoxe.

| fulgerul a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Poate nu stiai,insa pentru. informarea dvs.,acest site este un site de conversatie, unde parerile tuturor sunt evaluate, functie de parerile tuturor.Te-asi intreba, de ce am putut avea un dialog constructiv, pana la momentul cand mi-am devoalat religia?

| OOOLEOOO explică (pentru fulgerul):

Dialogul ar dura la infinit fara sa ajungem la o concluzie, nu este vorba de religia ta sau a mea...Pur si simplu nu`i vad rostul.

| fulgerul a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nu vezi rostul, nu conversam! Infinitul opticii tale chiar duce la infinit! Sa punem punct, crestineste si prieteneste dialogului nostru.Nu are rost sa raman la sectiunea asta, nepregatit fiind.E ciudat sa ne contram pe teme religioase! Renunt eu! Respect, curaj poti mai mult!

| fulgerul a răspuns:

Plecam gresit de la premisa rugaciunii.Ex:Toti,dar absolut toti pelerinii lui peste,care colinda tara in lung si in lat,pe la cate nici nu stiu, cate moaste, posturi, sarbatori, pleaca e acasa cu gandul,"Da-mi DOAMNE". Oare de ce nu incep cu,"Da-mi putere Doamne"? Nimic nu cade de sus!

| ania a răspuns:

Pentru că dacă nu comunici cu Creatorul ci invoci forțe la întâmplare, riști să dai peste demoni, ființe care îți dau anumite lucruri dar te mint și vor să fie ele în locul lui Dumnezeu în sufletul nostru și ne robesc.

| M25M a răspuns:

Pentru ca nu sunt practici crestine, fiind astfel considerate vrajitorii. Orice ritual crestin care este practicat si are un anumit scop este benefic, pozitiv, incurajat spre practicare insa daca o alta religie sau un alt domeniu are un ritual asemanator sau daca scopul este acelasi insa metodele difera atunci se considera pacat, vrajitorie sau oricare alta eticheta ipocrita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand te rogi nu folosesti nimic altceva e ca si cum ai medita. Pe cand celelalte chiar nu stiu de ce nu pot fi acceptate