| godless1859 a întrebat:

Sa presupun ca Dumnezeu e autostiiutor cunoaste(prezentul,trecutul si viitorul) si totusi ii supune la un test pe Adam si Eva.el cunoscand deja rezultatul testului, stia ca cei 2 nu vor rezista ispitei in fata fructului oprit. De ce toata comedia?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Cei care au inventat povestea nu au fost capabili sa-si imagineze un zeu atotstiutor. Asta cred ca-i cea mai simpla explicatie.

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ca sa intelegi de ce si cum ar trebui mai intai sa intelegi (din Biblie) ce s-a intamplt inainte de creatia omului in univers asa ca degeaba ti-as explica in cateva cuvinta pentru ca iti lipseste o infima cultura Biblica de pui o asemenea intrebare. Ar trebui sa intelegi macar ca Dumnezeu a oferit ACELEASI conditi in tot universul drept pentru care a lasat omul sa aleaga. Cand Dumnezeu l-a facut pe om l-a facut pentru un anumit SCOP, acesta se referea la intreaga populatie a pamantului. Deoarece omul a gresit Dumnezeu a AMANAT lucrarea pentru care omul a fost facut si s-a vazut nevoit sa faca o triere prin acceptul creatiei Sale. Scopul pentru care a fost creat omul Nu a disparut dar in schimb nu mai sunt alesi TOTI oamenii ci doar cei care IL accepta pe Dumnezeu asa cum vrea EL. Ai inteles ceva?

| AirănMeidăn a răspuns:

exact
fvck off, jesus

| Alcyon a răspuns:

Povestioara asta poate fi interpretata in mai multe feluri. Poate fi interpretat ca un fapt negativ, sau ca unul pozitiv (a doua interpretare imi place mai mult). Mancand fructul din pomul cunoasterii, omul inceteaza de a mai fi un simplu animalut asa cum fusese pana la acel moment. Isi doreste sa evolueze. Sarpele ii spune: vei fi asemenea lui Dumnezeu, vei cunoaste binele si raul. Muscand din fructul cunoasterii, omul declara ca-si doreste sa fie asemenea lui Dumnezeu, chiar daca va trebui sa plateasca un pret foarte mare pentru asta. Desigur, se poate spune ca Dumnezeu i-a lasat omului puterea de a alege daca vrea sa ramana la acelasi nivel (intr-o stare paradisiaca, dar lipsita de orice orizonturi), sau sa evolueze.

| MskDesign a răspuns:

Astfel nu am mai fi vorbit despre acel mar al Evei

| Dorugar a răspuns:

Nu e niciun test si nici o comedie, este doar un mit!
Dar si acel mit apartin religiei mozaice unde este interpretat altfel decat in mod mincinos asa cum fac crestinii carora "dumnezeul" lor (cu coarne si coada) nu le-a dat o scriptura a lor asa ca i-a invatat sa FURE Biblia religiei mozaice si sa o interpreteze in mod mincinos!
In religia mozaica nu exista ispita si nici notiunea de pacat, asa ca aici este vorba de un mit prometeic in care locul lui Prometeu este luat de sarpele care rosteste adevarul, si vrea sa ofere oamenilor constiinta binelui si a raului astfel incat sa-i lumineze, in concluzie nu e vorba de niciun test, ci doar de o minciuna crestina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atotstiitor se refera la timpul prezent, nu la viitor, altfel nu mai avea rost sa-i dea omului liberul-arbitru.Altfel judecat, se spunea ca D-zeu este atotprevazator.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Altfel judecat, se spunea ca D-zeu este atotprevazator."

Din ciclul, cap ai, minte ce-ti mai trebuie...

PREVĂZĂTÓR, -OÁRE, prevăzători, -oare, adj. Care ia din timp măsuri pentru a preîntâmpina unele neplăceri care i s-ar putea întâmpla, care știe să evite neplăcerile; care dovedește prudență; prudent, precaut.

PREAVĂZĂTÓR adj. v. atotștiutor, atotvăzător.

laughing Dar in orice caz, nu conteaza cum e, important ca exista...

Plus ca, daca stie doar prezentul, de unde a scos Apocalipsa?!?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Atotstiitor se refera la timpul prezent, nu la viitor..."
Din Biblie reiese foarte clar ca Dumnezeu cunoaste viitorul.

| relian a răspuns (pentru Holiday):

Foarte bine punctat, ce le mai plac unora sa dea lectii altora, insa ce bine ma simt cind vad ca cineva le mai da si beste bot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

A cunoaste, nu presupune si posibilitatea de a-l putea influienta.Altfel,logic,ce rost mai avea "liberul-arbitru"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Din ciclul respectiv, eu as completa cu:"unde nu este cap vai de picioare". Apropo, cum stai cu picioarele?
Vad ca daca nu exista DEX-ul, renuntati sa-mi raspunzi.Vad insa si ca el iti creaza probleme de intelegere. Daca faci legatura intre zicerea din DEX. si "liberul_arbitru" (cu conditia sa stii ce presupune el), poti sa-mi spui cu ce am gresit eu?
Referitor la spusa ta:"... daca stie doar prezentul, de unde a scos Apocalipsa?!? ", daca gandesti putin, raspunsul este la mintea cocosului:spusa respectiva era a lui Ioan, indiferen ce presupune el.Si tu poti afirma asa ceva.Numai un copil ar pune asa ceva in "gura" lui D-zeu. Sa fii fericit!

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Vad ca daca nu exista DEX-ul, renuntati sa-mi raspunzi."

Scuze, am uitat ca si DEX-ul e in contradictie cu interpretarile povestii voastre...laughing

"spusa respectiva era a lui Ioan, indiferen ce presupune el.Si tu poti afirma asa ceva.Numai un copil ar pune asa ceva in "gura" lui D-zeu."

Deci Ioan asta de care zici, desi are povestile acceptate ca facand parte din marea pacaleala, e de fapt un bou care nu stie ce vorbeste. OK, macar cu atata sa ramai.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"A cunoaste, nu presupune si posibilitatea de a-l putea influienta"

Nu, dar omnipotenta presupune asta.

"Altfel, logic, ce rost mai avea "liberul-arbitru"?"
Dupa mine nicio logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Adevarat Inferno, numai ca in intrebare nu se face referire si la omnipotenta. Noapte buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Nu cred ca mai este cazul sa-ti spun parerea mea, dupa raspunsul dat acum cateva minute.Nu as face decat sa-mi confirm parerea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cred ca te-ai bucurat cam devreme.Dar in fond tu nu faci decat sa confirmi ca"cine se aseamana se aduna"

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Man lasa-te de meseria asta, nu vezi ca te faci de ras pe aici.Te contrazici de unul singur, iti arata omu negru pe alb, o tin de coarne dar tu spui ca ciuta.Deci nu are rost o discutie cu tine ca nu se ajunge nicaeri.O persoana serioasa si cu bun simt recunoaste cind bate cimpii, cind greseste etc.tu nu esti decit un alt indoctrinat si atit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu de explicat unuia ca tine.nu ai cum sa pricepi, tocmai dupa modul in care ai intrebat.trebuie sa schimbi intrebarea ca sa primesti un raspuns satisfacator.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Istoria trebuie scrisa cumva. De exemplu:
Dumneata domnule godless, esti constient, ca nu vei face nici un crestin de aici sa renunte la Dumnezeu si totusi perseverezi! De ce toata comedia? daca munca ta este in zadar?
Aceste lucruri trebuiau sa se intample, dar cum am spus Dumnezeu nu a intervenit, a lasat omului liberul arbitru, sa cunoasca binele si raul, sa inteleaga ca are de ales.

| hypothesis a răspuns:

Poate daca ar fi fost creat acest zeu prin epoca Luminilor ar fi avut mai mult succes si ar fi fost mai greu de combatut.

| RespiraSiInspira a răspuns:

Nu stiu mai, dar din plictiseala o sa incerc sa iti raspund.Presupunand ca eu as fi politist si as putea sti viitorul, ti-ar conveni sa te arestez pentru ca peste 20 de ani o sa violezi o capra? Trebuie sa astept pana in momentul in care ai savaarsit fapta.In plus, nu cunoastem prea bine cum ar functiona cunoasterea viitorului, acesta fiind relativ.Viitorul se poate schimba prin cel mai mic gest pe care il facem, poate ca cunoasterea viitorului presupune doar cunoasterea unor variante ale acestuia si posibilitatea fiecareia dintre ele. Just saying