| xsl33t a întrebat:

Stim ca Dumnezeu cunoaste trecutul, prezentul si viitorul.Atunci de ce i-a pedespit pe Adam si Eva daca Stia ca vor pacatuii? de ce le spune Dumnezeu ca daca vor manca din pomul cunoasterii vor murii. sarpele spunandu-le ca nu vor murii avand dreptate, Adam si Eva nu mor. Dumnezeu minte?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logica crestina

dumnezeu le-a dat liberul arbitru sa mance acel mar
desigur tot el lea creat destinul inainte ca ei sa existe si orice decizie ar fi luat el deja din moment ce el stie totul nu ar putea sa decida altceva
noi suntem papusile lui dumnezeu, inainte sa te nasti el tia creat destinul el a hotarat totul in locul tau

| tavadaresti a răspuns (pentru RAY):

Argumenteaza biblic la afirmatia ta.

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu nu creaza destine! Destinul este o conceptie specifica neoprotestantilor. Ei cred in destin.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Au murit, adica erau nemuritori si au devenit muritori. Omul a avut de la inceput vointa libera. Restul mai citeste si pe urma pune intrebarile; cultura nu se ia de pe TPU.

| xsl33t explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Am primit deja raspunsuri, raspunzi sa te aflii si tu in seama sa-ti mai faci un post ici colo? ''legiuitori ca tine'' nu au ce cauta pe aici, ia du-te tu si citeste carti ca-ti ocupa timpul TPU` intelijenta pe cale de disparitie ce esti

| mentholinks a răspuns:

Stii tu sigur?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Mai bine zis Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte viitorul şi o foloseşte atunci când consideră necesar.
El nu se foloseşte de ea permanent ci doar atunci când consideră necesar acest lucru şi când anumite lucruri au legătură cu împlinirea scopului său.
Asta nu înseamnă că el prevde orice acţiune întreprinsă de cineva.
Putem ilustra această idee astfel: O persoană poate avea capacitatea de a cânta foarte bine. Dar aceasta nu înseamnă că el cântă tot timpul doar că are această capacitate. El se foloseşte de capacitatea lui doar când acest lucru este potrivit.

| Alphawolf a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

"Mai bine zis Dumnezeu are capacitatea de a cunoaşte viitorul şi o foloseşte atunci când consideră necesar."
Dar el este omniscient si independent de timp, asta insemnand ca are tot universul informational(trecut, prezent si viitor) concomitent in mintea sa. Astea fiind, nu putea sa creeze fara sa predestineze, deoarece pentru el exista doar prezent. La explicatia ta ar avea nevoie de timp.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Alphawolf):

Putem să discutăm mai amănunţit acest lucru dacă vrei. Dar vreau în primul rând să te întreb care este părerea ta despre Biblie. Cum o priveşti?

| Alphawolf a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu vad de ce ar conta parerea mea. Totusi, eu nu cred ca este cuvantul unui creator.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Alphawolf):

Atunci pe ce iti bazezi ideile ce ti le-a format despre Creator?

| Alphawolf a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Eu am comentat raspunsul tau, pe care l-am considerat ca nu corespunde caracteristicilor Dumnezeului biblic conform informatiei biblice.
Intr-adevar, m-am exprimat gresit, ar fi trebuit sa specific ca existenta lui Dumnezeu ar presupune ca el sa fie omniscient si independent de timp.

| Chαяtreux a răspuns:

1.Cunoaste viitorul 'in mare' sa spun asa, adica lucrurile asa cum le-a programat el sa fie. Insa, prin deciziile pe care le luam, noi putem schimba viitorul.
2. Cand a spus ca vor muri, s-a referit ca nu vor mai fi nemuritori.

| relian a răspuns (pentru Chαяtreux):

Asa spui tu ca asta inseamna ca vor muri? Sa referit ca nu or sa mai fie nemuritori? De unde ai scos si chestia asta? Probabil nici nu ai citit cit de putin din biblie ca altfel ai fi vazut ca Adam si Eva nu erau nici pe departe nemuritori. Daca ai fi citit ai fi vazut ca Dzeau a spus celorlanti cu care el era, haideti sai dam afara din Eden ca nu cumva sa manince si din pomul nemuriri si sa devina ca unul dintre noi.Cam ceva de genu asta a spus Dzeu.Asta daca nu stiai.Si de aici deducem ca ei nu erau nemuritori iar Dzeu nici gind navea sa-i faca nemuritori.Problema este ca apare o contradictie aici.Si anume la inceput le-a zis ca poate minca din orice pom doar din pomul cunossterii sa nu manince ca vor muri.Asta inseamna ca ei ar fi mincat si din pomul vietii si ar fi trebuit sa fie nemuritori, insa nu erau.Problema este o problema pentru ca daca spui cuiva poti minca din tot dar din asta nu minca e naspa.Adica ei au mincat totusi din pomul vietii dar nemuritori dupa cum zice Dzeu tot nau fost.Sau nu au maincat ori nu apucase sa manince.Din ce se vede Dzeu se cam contrazice singur.Dar asta e biblia o bulibaseala din care nimeni nu mai intelege nimic.Probabil asta si sa vrut a fi.

| savvy12 a răspuns:

Dumnezeu stia ce o sa se intample, totusi Dumnezeu din dorinta de a avea copii i-a facut oricum.
Dumnezeu nu i-a ispitit cu nimca, le-a zis faceti ce vreti, da nu mancati din pomul ala.
Desi Dumnezeu stia de la inceput ce o sa faca ei, fara sa ii influenteze El intr-un fel, i-a facut oricum, pentru a-ti da tie sansa sa traiesti, si ajungi la Dumnezeu.
Ei au pacatuit deoarece le-a dat liberul albitru, nu i-a facut roboti, ei au ales sa nu-l asculte...(Dumnezeu stia ca nu-l vor asculta), dar i-a facut ca tu, eu sa putem fi imptreuna cu Dumnezeu, de aceea la dat pe Isus.
Deci Dumnezeu a facut oamenii stiind oricum ca ei o sa cada in pacat, dar ea facut ca sa dea sanse la altii sa traiasca, daca Dumnezeu nu iar fi facut pe Adam si Eva tu nu existai, deci Dumnezeu nu minte.

| RAY a răspuns (pentru savvy12):

Poti demonstra cele afirmate, stai sa ghicesc NU, nimic din ce afirmi nu poti dovedi, de ce te mai chinui sa afirmi acelasi fantezi in primul rand cum a aparut dumnezeul tau?

| orzacsmecherul a răspuns:

FRate,D-zeu nu a mintit. Din momentul can ADam si Eva au muscat din mar au fost morti sufleteste. Duhurile lor curate sau murdarit si astfel a aparut pacatul in lume!