| LoveToHate a întrebat:

Sa presupunem ca sunteti atacati de un hot, incercand sa va aparati il ucideti, din punct de vedere legal nu intrati la inchisoare pentu ca a fost autoaparare, dar din perspectiva crestina rezulta doua cazuri:
1. Ajungeti in iad.Totusi nu este corect, nu aveti nici o vina, pur si simplu v-ati aparat si nu exista alta solutie decat sa-i dati cu vaza in cap, nu stia nimeni ca va muri.
2.Nu ajungeti in iad, dar ati incalcat o porunca, si una chiar foarte grava.

Deci... ajungeti in iad sau nu?

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai si uciderea se iarta, foarte greu dar se poate ierta. Daca nu te pocaiesti poti sa nu fi omorat pe nimeni ca ai alte pacate si tot in iad mergi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pot să te întreb care este în realitate motivul pentru care ai pus această întrebare?

| LoveToHate explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai,tocmai am citit o carte(Crimele familiei Borgia) si mi-a placut cum Cezar Borgia ii omora pe toti ce-i stateau in cale, apoi m-am intrebat ce s-ar intampla daca cineva ar omori fara sa vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru LoveToHate):

Dar în Dumnezeu crezi şi în ceea ce spune Biblia despre el?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

In viata de zi cu zi nimeni nu se gandeste la poruncile alea cu atat mai putin intr-o situatie de genu.Alea sunt doar pentru calugari si cei ABSOLUT OBSEDATI DE RELIGIE

| Razvanel93 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu poti fi ''ABSOLUT OBSEDAT DE RELIGIE"! Religia face parte din viata multor oameni! Poruncile au fost date toturor oamenilor pentru a fi respectate.Gandeste-te cum ar fi lumea, daca toata lumea le-ar respecta.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Razvanel93):

Nu poti? Daca tie ti se pare ca 142 icoace de la cele cat palma si pana la cele de 60 pe 30 cm, care acopera toti peretii (si asta e doar inceputul) atunci ceva sigur nu e in regula.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sincer,daca as fi in situatia in care ar trebui, as faceo, desi m-ar bantui multa vreme, nu daca as procedat corect, ci ca am omorat un om.

| AlexeHellsing a răspuns:

Te spovedești, împărtășești și zbori cu îngerii... Amin

| wj a răspuns:

Dupa ce cresti mai mare o sa ai raspuns, sau o sa iti dai seama ca nu este raspuns la multe intrebari legate de religie. Dar lasand asta la o parte, daca omori un hot, tot omor e, si circumstantele atenuante sunt in functie de multe.

| florinmarius20 a răspuns:

Nebanuite sunt caile Domnului, nu stie nimeni cum va judeca Dumnezeu, cu ce masura.Presupun ca legile pamantesti sunt facute cu ajutorul Lui.Cum judeca legea asa judeca si Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| CanisMajoris a răspuns:

Ai o solutie mai simpla la indemana. Te pocaiesti, iar Isus a murit si pentru pacatul asta pe cruce. Apropo, cu celelalte pacate de pana acum, cum stai?