| Mayhem666 a întrebat:

Sa zicem teoretic, ca maine lumea ar cadea in haos. Toata lumea cauta modalitati de supravietuire si sa se apere de alti oameni.
Furt, bataie, chiar si omor peste tot, orase intregi in flacari, cutite, pistoale, dezastru, etc. Excat ca si in filmele post-apocaliptice.
Guvernul cade, totul e un haos total, si asta in intreaga lume.
Daca o astfel de situatie s-ar ivi, iar voi ati fi pusi intr-o situatie gen "omor ca sa nu fiu omorat", ati fi in stare sa ucideti o alta persoana pentru ca voi sa puteti sa supravietuiti? Pentru mai mult context, cealalta persoana e pornita sa va atace si sa va omoare, iar voi trebuie sa va aparati, dar singura modalitate de a scapa cu viata este sa ucideti cealalta persoana.
Ati fi in stare sa o faceti?
Iar acum o intrebare pentru credinciosi, voi unde credeti ca veti ajunge dupa ce muriti, daca ati ales varianta in care ati omorat acel om?
Autoaparare sau nu, asta nu mai conteaza in punctul asta, din moment ce lumea e in haos si omorul e considerat omor indiferent daca a fost autoaparare, accident, sau initiat, si oricum legea e la pamant, nu mai exista pedepse, nu mai exista reguli, nu mai exista nimic, doar "supravietuieste cel mai puternic".

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sper ca nu.

| Mayhem666 explică (pentru ania):

Am zis teoretic, deci eu zic sa ne folosim imaginatia putin.
Banuiesc, ca ai vrea sa te aperi daca cineva te-ar amentinta pe tine si pe familia ta, nu?

| Drimmero a răspuns:

E vorba de legitima aparare, nici nu se pune problema sa las persoana aia sa ma omoare, musc din ea.

| Mosotti a răspuns:

De ce sa nu fiu in stare sa fac asta? Normal ca da, daca ma ataca acela.

| anonimg a răspuns:

Multi oameni au o imaginatie foarte bogata. Chiar daca Satana are experienta in rau de 6 mii de ani, si astazi ar mai avea multe de invatat. happy
Radem, glumim, dar adevarul este ca Dumnezeu este Acela care ingaduie lucrurile.

Raspunsul la intrebarea ta nu tine de vreo religie sau de ateism, ci de caracterul omului. Chiar daca fiecare dintre noi ne-am jura cu limba de moarte ca am face sau nu un lucru, adevarul este ca nu stim ce vom face. Pentru ca noi nu ne cunoastem pe noi insine asa cum suntem cu adevarat.
Isus Hristos su S-a opus crucificarii; nici ucenicii si nici acei oameni oameni din vechime care au ales suferinta si moartea "ci a vrut mai bine sa sufere impreuna cu poporul lui Dumnezeu decat sa se bucure de placerile de o clipa ale pacatului." (Evrei.11:25)
Repet: nu stim niciunul dintre noi ce vom face pana cand nu ne vom afla fata in fata cu situatia data. Ba inca vom ramane uimiti chiar si de noi insine.

| Mayhem666 explică (pentru anonimg):

Un mod frumos de a o da pe langa raspuns parand ca de fapt ai raspuns la intrebare pe cand tu doar ai lalait-o cu diverse teorii si idei si ai mai dat si cateva citate din biblie ca sa pari ca te crezi in tema, dar de fapt nimic din raspunsul tau nu are legatura cu intrebarea mea.
Eu am mentionat in intrebare "teoretic" asa ca ma asteptam ca si raspunsul tau sa fie tot teoretic, dar tu ai luat totul la propriu si ai incercat sa raspunzi ca atare. Logic, ca pana nu se intampla asta in realitate nu avem de unde sa stim cum vom actiona, de aia voiam sa iti imaginezi daca s-ar intampla asta, cum ai actiona?
Nu am nevoie de citate din biblie sau de nu stiu ce teorii, vreau un raspuns concret si la obiect, ce ai face daca asta s-ar intampla? Teoretic vorbind.

| Celcestietot a răspuns:

Se vor petrece evenimentele in urmatoarea ordine : Nu reactionez in niciun fel. Cine indrazneste sa ma atace este nebun. Intrebarea mea este daca-i moral sa existe oameni nebuni in lume... deci?

| Celcestietot a răspuns:

M-ai lasat cu seen laughing

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Nu, am citit raspunsul tau, dar nu am avut nimic de spus in schimb. Sunt multi carora nu le-am raspuns pentru ca nu am avut nimic de spus. Am raspuns doar la raspunsurile la care a avut ceva de spus.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Okwinking

| SG1995 a răspuns:

As fi în stare să o fac, mi-ar da probabil sechele, dar aș face-o.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu și acum sunt în stare să omor pentru fratele meu, nu am nevoie de apocalipsă laughing așa că normaaal. Discernământul e un lux.
Cât despre creștini, ai uitat câte războaie și crime au făcut în numele unui bărbos imaginar care a trimis o coastă pă o rocă să facă copii cu un om și să se certe cu un șerpe pe un măr?

| Mayhem666 explică (pentru supadeceapa):

Mi-ai facut seara de 10 ori mai buna la faza cu un om care se cearta cu un sarpe pe un mar. Asta a fost buna rolling on the floor

| Goete a răspuns:

Priveste doar cum s-au distantat si pus oamenii unii impotriva altora doar cu raceala asta la care i-au dat un nou nume

| Lukasssz a răspuns:

Da,mai bine moare respectivul decat sa mor eu.