| aabaaab3278 a întrebat:

Sa trec direct la subiect: sunt botezat Crestin Ortodox si, de ceva vreme, am inceput sa-mi pun intrebari despre originea noastra, despre Univers, extraterestrii si stiinta. Toate aceste lucruri m-au facut sa fiu pasionat de ele si sa caut din ce in ce mai multe informatii despre acestea.
Dar, odata cu aceste lucruri credinta mea a inceput sa scada si tot as vrea sa ma reintorc la credinta, dar ma opreste ceva:
1. De ce religia nu spune nimic de dinozauri?
2. De ce religia admite ca suntem singuri in Univers?
3. Care este problema religiei cu homosexualii?(spun din start ca NU SUNT HOMOSEXUAL) exista multe specii de animale homosexuale: http://argumentul-biologic.blogspot.ro/......imala.html
Astept sfaturi/pareri. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DanielCibu a răspuns:

1.sunt mai multe pareri despre lipsa mentionarii ezistentei dinozaurilor pe pamant, prima ar fi: dinozaurii au disparut cu milioane de ani inainte ca primul om sa fi umblat pe pamant. A doua: Biblia foloseşte cuvântul ebraic tanniyn. „Tanniyn" este tradus diferit în versiunile engleze ale Bibliei; uneori apare ca „balaur de mare", alteori ca „şarpe". Cel mai frecvent este tradus prin „dragon". Tanniyn pare să fi fost un fel de reptilă-gigant. Aceste creaturi sunt menţionate aproape de treizeci de ori în Vechiul Testament, care le prezintă atât pe uscat cât şi în apă.
În concluzie, există dinozauri în Biblie? Problema este departe de a fi rezolvată. Răspunsul depinde de interpretarea dată dovezilor disponibile şi de perspectiva asupra lumii înconjurătoare
2.nu siu ca religia sa admita asa ceva.
3.hai sa iti spun ceva, Dumnezeu a creat un barbat si o femeie, daca era de acord cu homosexualitatea crea doi barbati...intelegi?
Si un sfat:nu te mai impiedica in lucrurile acestea care nu folosesc chiar la nimic, eu iti sugerez sa te ingrijesti mai mult de credinata ta si de sufletul tau pentru ca ar fi o catastrofa sa le pierzi... sper ca te-am ajutathappy

| aabaaab3278 explică (pentru DanielCibu):

Apreciez raspunsul tau!

| DanielCibu a răspuns (pentru aabaaab3278):

Multumesc!winking FI TARElaughing FUNDA?

| DanielCibu a răspuns (pentru aabaaab3278):

Asculta-ma atomic123 nu te mai gandi la aceste lucruri pentru ca nu iti folosesc la nimic cum ar fi ceea ce ai spus chiar tu"am inceput sa-mi pun intrebari despre originea noastra, despre Univers, extraterestrii si stiinta. Toate aceste lucruri m-au facut sa fiu pasionat de ele si sa caut din ce in ce mai multe informatii despre acestea" pentru ca spuneai pe urma ca te-au facut sa iti pierzi credinta ceea ce nu este bine ..cauta-L pe Dumnezeu si te asigur 100% ca vei afla raspuns la toate intrebarile tale

| relian a răspuns (pentru DanielCibu):

Deci dzeu a creat o femeie si un barbat de acord.Dar de ce de ex acel barbat facea sex cu ficasa? Deci nu ti se pare normal homosexualitatea dar ti se pare normal sexul in grup si cu cine so nimeri corct? pai sa iti spun eu ca mai periculos este ce facea dzeu, adica ca lasa barbatii sa si-o traga cu ficele lor decit homosexualii.Homosexualii nu pot face copii, dar prin acceptarea sexului in familie, tata cu fica, mama cu fiu stii ce inseamna asta? Duce catre prapastia speciei umane.Si nu incerca sa ma iei cu NT ca acolo nu mai este dzeu, eu vorbesc aici de seful ala mare si anume de Dzeu nu de isus nu de altii. Daca Dzeu ala mare sef de trib stia totul, vedea totul, sa nu vii tu acum sa spui ca gresit, sau ca ce el accepta atunci nu se mai aplica si astazi.Ba se aplica astazi f bine, consangvinizarea a fost si este si astazi un pericol real la adresa speciei.Mai degraba accept homosexuali decit dealde Lot si ficele lui si care mai erau.Stii ce e asa amuzant? Faptul ca vine dzeu sau trimite pe nu stiu ce inger sa distruga Sodoma si Gomora dar de fapt scapa pe citiva de acolo printre care si pe Lot care de fapt ce facea? Facea exact ce faceau toti din orasele alea, adica sex la gramada cu cine apucau.Si pina la urma care e chestia aici ca nu prea vad logica? O sa spui ca ficele lui lau aburit, lau imbatat etc.Asa pai si de ce lea mai salvat atunci dzeu? Daca el deja stia ca ele o sa si-o traga cu taicasu nu le mai salva, le lasa acolo si o salva pe nevastasa.Dar probabil iti spun cum a stat situatia.Nevastasa nu mai era buna de sex, deja Lot asta era plictisit de ea si a spus mai bine aleg pe fice decit pe nevasta.Si uite ca Dzeu la ajutat si exact asa a si facut, adica ce faceau locuitorii Gomorei aia facea si Lot nimic altceva si totusi pe el il face scapat impreuna cu amantele lui, adica fice pe post de harem si distruge orasele amintite.Halal atotstiutor si puternic Dzeu asta nu?

29 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

1 si 2. Nu sunt argumente valabile pentru a te indoi de credibilitatea povestii. Sunt multe lucruri despre care nu se vorbeste, ca sa vorbesti despre tot trebuia sa scrii milioane de pagini, mai ales in stilul in care e scrisa, adica bate apa in piua la nesfarsit.
Argumente solide s-o consideri fara nici o retinere doar o poveste, cei drept cu o menire clara, dar fara nici o baza reala, sunt exact lucrurile scrise in ea.

3.E demonstrata tendinta oamenilor de a fi foarte critici la propriile noastre defecte pe care le regasim la altii. Adica daca unu face ceva "naspa", pe care il facem si noi, dar lumea nu stie avem tendinta de a exagera in critica aceluia tocmai de frica sa nu isi dea seama ca noi suntem la fel.
Si cum, pana si Isus a trait inconjurat de niste barbati, n-a avut nici vreo femeie, cel putin asa zic adeptii lui, ne putem gandi usor ca probabil chiar daca nu era homosexual "cu acte", ceva, ceva, faceau ei acolo.
Acum nu ma intelege gresit, n-am absolut nimic cu homosexualitatea, vorbeam din perspectiva astora de-si spun crestini.

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Din moment ce nu esti crestin(din cate am inteles esti ateu) nu ai nici un drept sa vorbesti din perspectiva crestinilor! clar? cat despre Isus este adevarat ca a avut ucenici dar te asigur ca nu a avut nici o treaba cu ce spui tu! Si data viitoare incearca sa scirii in romaneste fara afirmatii de genul"propriile noastre defecte pe care le regasim la altii"laughing) (asta chiar e tare) plus ca in prima parte a comentariului tau nu am inteles la ce te refereai cand spuneai"ea"

| Holiday a răspuns (pentru DanielCibu):

"Isus este adevarat ca a avut ucenici dar te asigur ca nu a avut nici o treaba cu ce spui tu!"

Si cum "ma asiguri" tu de asta? Ai stat dupa fundul lui sa vezi ce a facut? Sau tot din povesti?

"Si data viitoare incearca sa scirii in romaneste fara afirmatii de genul"propriile noastre defecte pe care le regasim la altii"laughing)"

Faptul ca nu intelegi tu nu inseamna ca nu e corect. Referitor la scris corect, ai 8(opt) greseli de scriere in 8 randuri(!). Ma gandesc ca nici macar nu stii care sunt, asa ca despre ce vorbim?!?

"ea"- povestea crestina numita Biblia.

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Biblia nu e o povste...este realitate nu are rost sa ma mai contrazici

| Holiday a răspuns (pentru DanielCibu):

E o realitate virtuala...

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Hai sa iti dau un exemplu pentru ca vad aici sustinuta ideea ca biblia a fost scrisa de ciobani. In ce an columb a decoperit ca pamantul este rotund? iti spun eu aprox 1500 de acord? sti ce l-a determinat pe Columb sa demonstreze lucrul acesta? uite aici http://www.rascumparare.ro/article.php?nr=42&sub=0 Biblia, si asta e doar un argument. Si Solomon regele Israelului a afirmat ca pamantul este rotund " jucând pe rotocolul pământului Său şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor." aici este vorba despre intelepciune (proverbe 8 cu 31) deci in concluzie Biblia este NUMAI adevar, lucrul acesta l-au sustinut chiar si genii lumii...dar poate tu esti atotstiutor...

| Holiday a răspuns (pentru DanielCibu):

Termina cu rotocolul ala. Chiar daca ar fi avut aia cuvantul ala care sa se traduca in romana prin "rotocol", desi ma indoiesc, probabil mai corect ar fi fost tradus prin "cerc", iata ce zice dictionarul despre "rotocol"

ROTOCÓL, -OÁLĂ, rotocoli, -oale, s. n., adj. (Pop.) 1. S.n, Imagine, contur, figură sau corp în formă de disc, de cerc sau de inel. ◊ Loc. adv. În rotocol = în spirală. 2. S. n. Mișcare circulară; rotire, învârtire. ◊ Expr. A da rotocoale cuiva (sau la ceva) = a se învârti în jurul cuiva (sau a ceva); a jindui la cineva sau la ceva, a-i da târcoale. 3. Adj. Care are forma unui cerc; rotund. [Var.: rotogól, -oálă adj., s. n.] – Roată + ocol.
Sursa: DEX '09 (2009)

Deci, disc, cerc, inel, adica ceva rotund si plat, nicidecum "sfera".
Asa ca mai lasa-ne cu povestile.

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Iată ce spune cartea Iov 26:7
„El întinde miazănoaptea asupra golului, şi spînzură pămîntul pe nimic."
Apropo, spune-mi unde mă contrazic?

Faptul că e rotund şi e „spânzurat"(atârnat pe nimic) îţi poate sugera şi alte forme?

| Holiday a răspuns (pentru DanielCibu):

Ce legatura are spanzuratul cu sfera?!

| DanielCibu a răspuns (pentru Holiday):

Habar nu ai omule. esti prea sec...

| Holiday a răspuns (pentru DanielCibu):

Deasta te-am si intrebat, intr-adevar, habar n-am ce legatura are spanzuratul cu sfera, asa ca lamureste-ma tu...

| sublime89 a răspuns:

Religia nu spune nimic despre dinozauri din simplul motiv ca pe vremea aceea nu se stia ca acestia au existat. Nu exista stiinta atunci cand biblia a fost scrisa, deci nu aveau de unde sa stie.

Religia admite ca suntem singuri in univers din simplul motiv ca nu cunoaste nimic despre univers. Ce te invata biblia despre univers? Nimic. Iti da doar informatii gresite, cum ar fi ca stelele au fost create mai tarziu decat Pamantul. Unde gasesti tu in biblie informatii despre varsta universului, sistemul solar, galaxia noastra, celelalte galaxii sau distantele enorme? De asemenea, nu aflam nimic despre alte planete, de parca existenta a trilioane de alte lumi nu e deloc importanta. Eu daca as fi crestin as fi disperat sa aflu viata extraterestra, nu s-o neg. Si asta pentru ca un zeu nu ar crea niciodata un univers atat de mare pentru o singura specie minuscula de pe o planeta ratacita la marginile unei galaxii. Ce rost ar avea sa creezi atatea galaxii, atatea planete pustii si ostile vietii, si atatea stele care sa isi iroseasca energia pentru nimic? Deci daca e sa credem ca suntem singuri in univers, atunci avem de-a face cu o "creatie" extrem de defectuoasa. Sa credem ca universul a fost creat pentru noi e aroganta suprema a omenirii.

N-o sa mai intru in detalii in legatura cu homosexualii, pentru ca cred ca-ti dai si tu singur seama cum sunt considerati acesti oameni in religia crestina. Pedeapsa pentru homosexualitate din biblie e una clara, si anume moartea. Asta e dorinta "bunului si iubitorului" d-zeu.

Continua sa inveti si sa fii curios, si nu lasa niciodata religia sa-ti stea in cale.

| DanielCibu a răspuns (pentru sublime89):

Nu vad de ce ar trebui in Biblie sa scrie despre galaxii, univers, dinozauri si alte lucrurui care au legatura cu stiinta pentru ca nu este o enciclopedie ci o CARTE A LEGII LUI DUMNEZEU...si de unde sti tu ca un zeu nu ar crea niciodata un univers atat de mare pentru o singura specie minuscula de pe o planeta ratacita la marginile unei galaxi...eu te sfatuiesc sa lasi la o parte inchipuirile tale daca nu ai argumente.ok?

| sublime89 a răspuns (pentru DanielCibu):

Adica nu vezi de ce ar trebui sa scrie in biblie despre realitate? Chiar ai dreptate aici.

| DanielCibu a răspuns (pentru sublime89):

Adica in Biblie scrie doar realitatea...greu mai intelegeti. doar am explicat foarte clar

| MskDesign a răspuns:

1.Pentru ca Dinozaurii au existat inaintea acelor oameni destepti care au creat religiile si zeitatile inexistente.
2.Pentru ca religiile sunt bazate pe minciuna si teroare.
3.Religia are probleme cu toate lucrurile care nu se incadreaza in parametrii impusi de ea.

| drutzix a răspuns:

1. Te astepti sa stie un cioban de acum 2000 de ani despre dinozauri?
2. Pentru ca daca citesti Biblia o sa vezi ca acolo scrie ca stelele sunt de marimea smochinelor si multe alte tampenii.
3. Pentru ca sunt diferiti, religia vrea uniformitate, sa fim toti la fel.
Religia spune ca homosexualitatea nu e naturala (desi se intampla in natura, cum ai aratat si in link-ul tau) dar daca te duci in munti si te incui acolo cu 20 de barbati atunci esti sfant laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avea credinta inseamna cu totul altceva.
Cand o sa ai o sa intelegi.
Cand spui religie te referi doar la a ta sau asa in general?

| DanielCibu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus religie m-am referit la religia lui fiind ortodox. oricum pana la urma nu conteaza confesiunea ci credinta pe care o ai(credinta in Dumnezeu)...crede-ma,stiu ce este credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea a fost dintotdeauna ca religia si stiinta nu se intersecteaza. Faptul ca religia merge pe principiul ''crede si nu cerceta'' nu corespunde ideilor redate de stiinta. La primele doua intrebari iti pot raspunde in stil ateistic astfel: atat dinozaurii cat si fiintele extrapamantene nu sunt mentionate in biblie deoarece aceasta a fost inventata acum 2000 de ani cand oamenii nu facusera aceste descoperiri stiintifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare samana in ogorul lui ce doreste.tu sameni povesti.eu saman credinta.altii samana patimi si pacate.deci fistecare ce samana, aia va secera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La punctul 3 vreau si eu sa adaug ceva. Da homosexualitatea exista si la animale dar, sunt cazuri ale unor minorita intre indivizi unei anumite specii animale, de asemenea animalele spre deosebire de oamenii nu se imperecheza decat cu scopul de-a se reproduce si au un anumit timp cat fac acest lucru. Ar trebui sa adaug ca unele rase practic incestul, si totusi acesta nu devine justificat.

| DenisaO a răspuns:

Eu pot sa iti raspund dupa parerea mea cu niste simple chestii.

Religia a condus lumea din totdeauna, si tin multe secrete fata de noi.
Pentru ca toate razboaiele care au fost pe acest pamant au fost din cauza religiei. sunt lucruri pe care nu vor sa le stim.

| aabaaab3278 explică (pentru DenisaO):

De fapt, e gresit sa zici ca din cauza religiei au fost razboaie. Razboaie au fost din cauza interpretarii gresite a textelor din respectivele carti, parerea mea.

| C4JC a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu a creat multe animale. Dar multe au disparut si multe dispar si azi.
Biblia nu spune ca suntem singuri in univers happy Ingerii sunt si ei creatia lui Dumnezeu, si cand au aparut pe pamant au luat chip de om. In plus, biblia vorbeste de 3 ceruri( cerul 1 unde suntem noi, cerul 2 cosmosul, cerul 3 unde locuieste Dumnezeu) ingerii rai, inclusiv satan au fost alungati din prezenta lui Dumnezeu in cerul 2 si biblia spune ca vor fi alungati apoi in cerul 1, la sfarsit. Sunt multe alte informatii pe acest subiect. Daca vrei iti dau un link. Numai sa imi spui.
In legatura cu homosexualitatea. Noi suntem niste fapturi minunate create deosebit si cu roluri diferite( de barbat, femeie). De ce sa stricam ordinea naturala si sfanta a lucrurilor? In plus aceste trupuri au un duh de viata si un suflet, si orice schimbare a ordinii naturale a lucrurilor are implicatii duhovnicesti : gandeste-te la o malformatie. Asa poate fi in domeniu spiritual homosexualitatea de exemplu