| samiZiciPompier a întrebat:

Sa va povestesc...
E un om la coltul blocului dimineata, ce zice mereu "ajutati-ma domnle ca-s handicapat". De obicei nu-i da nimeni nimic, dar azi se gasi o doamna.
Scoate asta din sacosa o sticluta de Cappy, ii face cruce sticlei si i-o da. Ii zice sa-l ia si in schimb sa se roage pentru ea sau ceva de genul, moralizatoare dand din deget in sus (a se vedea poza mea de profil de ex). Pleaca mai departe ingamfata si serioasa, in timp ce cersetorul se uita tâmp dupa ea.
Stiti genul indoctrinata care are dreptate in tot ce zice, cu robineti cu Hristos la baie ca becali? Si crede ca tot nu-i de ajuns, ca doar de asta o imbolnaveste Dz ca sa o faca mai bisericoasa. Arata ca le are cu cele sfinte si da sfaturi pe unde apuca, si in piata la baba care ii vinde telina.
Genul ala tată... Daca era musulmana mai tragea si vreo doua gloante.
Eu cand am vazut scena mancam un mar si imi venea sa-l arunc dupa ea. As fi preferat sa o vad cu mobilul la vanatoare de pokemoni.
Ma gandeam. iata ce ajunge un om cand se apropie numa de cele sfinte, nu si de carte. Bine ca nu suntem in islam, ca le vedeam alergand cu kalashnikoave pe strada.
Voi ce ati fi facut in locul meu? Eu am plecat resemnat la ale mele.
Ziua buna happy

22 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu am nici o religie. Femeia a facut o cruce pe sticla si probabil un gand bun. Tu ai vrut sa arunci dupa ea, nu indica un sentiment prea placut. Eu tratez totul pur stiintific. Studiaza asta - https://www.youtube.com/watch?v=e7uypR7RUoQ

| syd2 a răspuns:

Discriminezi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh ce să faci, ăsta e nivelul în societate, în alte condiții religia ar da naștere la fanatici... stai calm că cât de curând vine rândul pupătorilor de moaște la arme, așteaptă numai să se ridice un popă să trâmbițeze că mnezo' vrea să-i ucidă pe toți islamici, și vor trece la acțiune. Ce să zicem proști sunt mulți, cei care chiar gândesc prea puțini. De exemplu am cunoștiință care recunoaște că tigrul și leu au o strămoș comun, dar când vine vorba de oamenii, nici n-aduci vorba de evoluție, că e dracu la mijloc.

| samiZiciPompier explică (pentru anonim_4396):

Orice se poate. Trambitatul pentru electorale in biserica nu merge de minune?

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate să spună orice popă orice vrea. Urmașii lui Hristos știu că întemeiatorul credinței lor a spus să întorci celălalt obraz dacă te lovește cineva, să nu te răzbuni singur, să fugi în alt oraș și să-ți ștergi praful de pe picioare dacă cineva nu primește mărturisirea credinței tale și te alungă, să-ți iubești vrășmașii, să faci bine celor ce te urăsc.
E complet altceva de ce spune Mohamed că i-a spus cel ce i-a dictat Coranul- ucideți-i pe necredincioși.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Nici voi nu sunteți feriți de astfel de năzbâdi... în numele lui Ya'șhua s-au făcut cele mai atroce lucruri care s-au văzut vreodată.

| Idris a răspuns (pentru ania):

1Corinteni 14:34:,,Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.,,
1Timotei 2:12:,,Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii, nici sa se ridice mai presus de barbat, ci sa stea in tacere.,,

Dar vad ca nu iti respecti scriptura.

| Divy a răspuns (pentru Idris):

"Şi înviind dimineaţa, în ziua cea dintâi a săptămânii El s-a arătat întâi Mariei Magdalena, din care scosese şapte demoni.
Aceea, mergând, a vestit pe cei ce fuseseră cu El şi care se tânguiau şi plângeau.
Şi ei, auzind că este viu şi că a fost văzut de ea, n-au crezut." (Marcu 16:9-11)
"Căci bărbatul necredincios se sfinţeşte prin femeia credincioasă şi femeia necredincioasă se sfinţeşte prin bărbatul credincios." ( 1Corinteni 7:4)
"Nu te abate de la femeia bună şi înţeleaptă, că harul ei este mai bun decât mărgăritarele." (Ecclesiastul 7:20)
"Dumnezeu însă a zis către Avraam: "Să nu ţi se pară grele cuvintele cele pentru prunc şi pentru roabă; toate câte-ţi va zice Sarra, ASCULTĂ glasul ei; pentru că numai cei din Isaac se vor chema urmaşii tăi" (Facere 21:12)
Adunări se referă la Biserică de bârfe în Casa de Rugăciune a Domnului
Femeia nu are voie să învețe pe alții, mama atunci ce te învață? Căci prucul încă din pântece învață de la ea.
Învățarea se referă doar ca să nu fie spre sminteala altora, atât timp cât e femeie cucernică nu înțeleg de ce o judeci.

| Idris a răspuns (pentru Divy):

Eu nu judec pe nimeni. Doar Dumnezeu o va face.
1Timotei 2:12:,,Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii, nici sa se ridice mai presus de barbat, ci sa stea in tacere.,, -Spune clar, femeia sa nu invete pe altii. Atunci de ce sunt femei profesoare crestine, invatatoare sau exemplul tau cu mama care ii invata pe copii diverse. Oare nu e o absurditate? Cum poti pune asta pe seama lui Dumnezeu?

| Divy a răspuns (pentru Idris):

Nu spun asta pe seama lui Dumnezeu ci pe seama ta, căci scris este "Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22, 29)
Cuvântul grecesc care este tradus cu bărbat mai are și semnificația de soț, căci bărbatul este capul familiei și femeia nu trebuie să vorbească fără considerație în fața lor sau față de zidirea Bisericii. Epistola apostolului Pavel face referire că mai multe soții erau nesupuse ori neascultătoare, căci o femeie soție trebuie să fie supusă soțului nu la toți bărbații.
Mai apoi „Cine prooroceşte, dimpotrivă, vorbeşte oamenilor, spre zidire, sfătuire şi mîngîiere." (1Cor 14:3) asta legat de învățare căci la învățare se referă oprirea femeii de a predica în Biserică nu de a realiza munci spre trai.
"Să tacă tot trupul înaintea Domnului, căci El S-a ridicat din locaşul Său cel sfânt" (Zaharia 2:17) asta legat de tăcere, iar și la tăcere nu se referă la liniște ci la răzvrătire împotriva autorității soțului, respectiv Bisericii, nu în fața tuturor.

| Idris a răspuns (pentru Divy):

Pavel? Cine e Pavel? Este Isus, este Dumnezeu? Sau este o a 3-a parte care nici nu l-a cunoscut personal pe Isus si care ii prigonea pe crestini? Pana la un moment dat s-a gandit ca ar putea sa ii foloseasca utilizand religia si mentalitatea greaca.

| Idris a răspuns (pentru Divy):

Deci sa inteleg ca femeia nu are voie sa invete despre religie si nu are voie sa predice nu? Cine ii ia aceasta autoritate si de ce? Considerand acestea, sustii ca femeia este egala cu barbatul?

| Divy a răspuns (pentru Idris):

Despre Pavel era apostol, înainte de a deveni apostol îi prigonea pe creștini (adepții lui Iisus) până când Iisus i s-a arătat și a orbit pentru o vreme.
Are voie să învețe despre religie, atât timp cât este spre zidire, să predice în Biserici nu îi este îngăduit deoarece nu are voie în Sfînta Sfintelor.
Autoritatea de a predica Dumnezeu a rânduit-o astfel.
Da femeia este egală bărbatului, doar în anumite puncte de vedere. Problema este că supunerea oarbă a femeii a dus la desfrânare și copii născuți în lanțuri. De aceea femeia ar trebui să se supună bărbaților cu frică de Dumnezeu care le iubesc și cinstesc.
Căci scris este "Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
Ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt,
Şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană.
Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe înseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte." (Efeseni 5:25-28)
Asta înseamnă ca să nu supui femeia la perversiunile sexuale, să ai amante, să o umilești sau amăgești în orice fel și chip. Iisus și-a dat viața pentru "femeia sa" (Biserica) și a cinstit-o.
"Căci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfinţirea voastră; să vă feriţi de desfrânare,
Ca să ştie fiecare dintre voi să-şi stăpânească vasul său în sfinţenie şi cinste" (Tesaloniceni 4:3, 4)
De aceea susțin cu tărie că femeile nu trebuie sub nici un chip să se supună desfrânaților și celor fără frică de Dumnezeu care nici nu le cinstesc, nici nu le iubesc.
Dar în timpurile de acum, iubirea e mai mult plăcere iar plăcerea e păcat.

| Idris a răspuns (pentru Divy):

,,Problema este că supunerea oarbă a femeii a dus la desfrânare și copii născuți în lanțuri.,, - Imi da de gandit faptul ca deitatea ta nu e iubitoare si nici corecta fata de mine daca ma condamna pe mine pentru o fata ce au facut-o stramosii mei. De exemplu:

Biblie Deuteronom 5:9: Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc;

Biblie Isaia 14:21: Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor!

Allah Azzawajal spune in Quran 6:164: Nici un suflet nu va agonisi decât împotriva sa. Şi nici un [suflet] purtător de poveri nu va purta povara altuia!

| Divy a răspuns (pentru Idris):

Așa zici?
"Căci pe cine îl iubeşte Domnul îl ceartă, şi biciuieşte pe tot fiul pe care îl primeşte".
Răbdaţi spre înţelepţire, Dumnezeu se poartă cu voi ca faţă de fii. Căci care este fiul pe care tatăl său nu-l pedepseşte?
Iar dacă sunteţi fără de certare, de care toţi au parte, atunci sunteţi fii nelegitimi şi nu fii adevăraţi." (Evrei 12, 6-8).
"Fericit este omul pe care Dumnezeu îl mustră! Şi să nu dispreţuieşti certarea Celui Atotputernic. " (Iov 5, 17).
Mai apoi " Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă" (Ps. 102)
"Eu sunt viu, tot aşa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa şi să fie viu." (Iezechil 33, 11)
Deci cum poți spune tu asemenea lucru pe seama lui Dumnezeu?
Pedeapsa aceea e făcută cu un scop, nu spre povară și nici spre pierdere ci spre zidire!

| Idris a răspuns (pentru Divy):

Spun asta si o pun pe seama lui Dumnezeu pentru ca asa scrie in asa zisa carte a lui, poate o sa va dea de gandit. Eu accept pedeapsa lui Allah pentru faptele pe care le fac eu, nu cei ce au fost inaintea mea. Ce greseala am eu sa fiu pedepsit pentru faptele parintilor mei, doar ca m-am nascut din asa parinti tot dupa voia lui. Nu are sens, logica si ce vrei tu. Te bazezi pe o credinta oarba fara sa iei in seama gravitatea situatiei si ipocrizia din cele afirmate de tine. Ce fel de iubitor si bun dumnezeul despre care spui niste chestii, cand el ma face sa ma nasc intr-o familie din niste parinti facatori de rau pentru a ma pedepsi pe mine pentru faptele lor?

Cu adevarat acestea sunt adevaratele vorbe ale lui Allah, cele pe care le gasim in Quran 6:164: Nici un suflet nu va agonisi decât împotriva sa. Şi nici un [suflet] purtător de poveri nu va purta povara altuia!

| Divy a răspuns (pentru Idris):

Iisus Hristos a luat toate greșelile noastre, și pentru ele a fost pedepsit căci în El nu era nici o vină.
"Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor. " (Apocalipsa 20:12)
Acum că ai ajuns să spui asemenea cuvinte pe seama Lui Dumnezeu fie te căiești și-ți mărturisești greșeala, fie te rog nu mai folosi versete din Sfânta Scriptură pe care tu însuți le condamni.

| Idris a răspuns:

,,Voi ce ati fi facut in locul meu? Eu am plecat resemnat la ale mele.
,, - Ce am fi facut in locul tau? Eu in locul tau nu as mai vorbii despre lucruri de care nu am cunostinta. De exemplu vorbesti de islam si musulmani fara sa ai cunostinta de acestea si fara nici cea mai mica pregatire.

| samiZiciPompier explică (pentru Idris):

Nu ai cum sa interzici libertatea de exprimare, e un drept pe care romanii l-au castigat in urma cu 27 ani. Insa poti incerca pe situri.sa Succes! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Tot la politică ajunge religia, astfel numai pot exista.

| Idris a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Ai inteles gresit. Nu iti interzic libera exprimare ci ti-am dat un sfat, ca in general sa nu vorbesti de lucruri despre care nu ai cunostinta ca pici in latura penibilului. Si apropo de libera exprimare, as fi vrut sa iti spun cateva dar ma abtin.