| EvangelineDS a întrebat:

ce credeti despre aceasta melodie? http://www.youtube.com/watch?v=F9cqKafnUrk [nu am gresit categoria]

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Mi-a plăcut așa de mult clipul și melodia încât am făcut și o adaptare la școală din cretă :
http://4.bp.blogspot.com/......CN4662.JPG

22 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Pana in anul 1900 muzica devenea tot mai buna, dar dupa a inceput o regresie treptata, pana am ajuns la astfel de melodii, ma intreb cand o sa fie considerata muzica si o oala care se rostogoleste pe scari? cred ca destul de curand o sa vad copii care danseaza si pe asfel de muzica facuta de o oala.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Aici ai dreptate

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Te rog sa ai tu o voce cum are Vortex-tipul blond de arunca zarurile-si dupa mai vorbim.Omul putea sa se faca tenor oricand ar fi dorit,plus ca nu vei putea vreodata canta ca niciunul din membrii trupei,oricat ai exersa.

Referitor la melodie,imi place, e una din preferatele mele de la ei, si e foarte buna dpdv instrumental.Mustis le are calumea tare la pian.

| EvangelineDS explică (pentru anonim4565):

Esti un manelist care nu are habar ce e aia muzica...

| anonim4565 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Urasc manelele si acest zgomot ce l-ati prezentat adineauri
sunteti satanisti?

| EvangelineDS explică (pentru GusWaters):

Hai frate nu-ti raci tasta de pomana daca vrei sa te iei de cineva iate de emanuel1

| anonim4565 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Da serios esti satanista?

| EvangelineDS explică (pentru anonim4565):

Da sunt...si apropo, vezi ca nu toti ascultatorii de black metal sunt satanisiti

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Ma eu nu am talent la muzica, dar sunt consumator de muzica clasica, care odata ce ii prinzi gustul, greu gasesti ceva la fel de bun ca ea.Iar sincer astfel de muzica mi se pare groteasca, cand eram mai mic ascultam si eu rap(Retards Attempting Poetry), dar comparativ cu muzica clasica care este atat de complexa, pot spune ca toate sunt gunoaie.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Bine zici auzi ce religie au parintii tai?

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asta cu muzica clasica este cel mai bun exemplu ca semidoctii, hipsterii, snobii si ipocritii sunt in floarea. Exista cel putin 600-700 de melodii mai bune decat muzica clasica,dar toti o vor considera pe cea din urma mai buna,ca de, se facea pe vremea cand nu existau atatia prosti, si se spune ca poate fi facuta doar de genii.Nimic mai gresit.Se face muzica foarte buna si acum, se facea si in 1960, si in 1990.Prea mult tam-tam se face in jurul muzicii clasice si semnul de egal pus intre acest gen, si inteligenta, cultura si bun-simt.Sa stii ca muzica buna se face in orice gen.Si,te rog,daca poti,nu mai fi un copiaci,ca e cam deranjanta faza cu RAP = Retards Attempting Poetry, care o gasesti pe sute de video-uri pe YT, si pe care o copie orice prepuber de 12 ani care se crede mare intelectual daca nu mai asculta rap.Muzica trebuie sa exprime sentimente,o experienta de viata,o poveste, artistul trebuie sa se dezvaluie pe sine prin arta pe care o face, si muzica clasica nu face asta.Este o muzica de salon.E painea cea de toate zile dpdv muzical a secolelor trecute, pentru ca era muzica de nisa.

Nu cred ca nu poti sa meditezi putin dupa ce asculti melodia asta rap:
http://www.youtube.com/watch?v=h6tnIzS0kjk

Si,apropo,Dimmu Borgir nu fac muzica in ''oala''.Au o melodie,Xibir, care e cantata cu orchestra din Oslo, fiind complexa dpdv melodic.CU TOATA ORCHESTRA! Si,ca sa reproduci o melodie la ei,oricare, iti cam trebuie o mica orchestra, vreo 20 de oameni:
http://www.youtube.com/watch?v=WabtoWUPXI4

O tona de trupe rock au influente de muzica clasica in stilul lor: Therion,Nightwish,Sonata Arctica,Dimmu Borgir,Within Temptation si pot continua la nesfarsit.

Si,cel putin eu,am gasit o melodie mult mai complexa,melodic,liric,psihic,si vocal,decat orice melodie de Haydn sau Bach, plus ca tine si cam cat o jumatate de simfonie, plus ceva minute:
http://www.youtube.com/watch?v=9kAdLiizR-4

| GusWaters a răspuns (pentru EvangelineDS):

Nu interactionez prea des cu sub-retarzi ca Emanuel ala,imi bat gura degeaba asa, macar cu Mortem pot purta o discutie civilizata, chiar daca omul nu are preferinte muzicale tocmai potrivite.

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Esti amuzant. Uita-te putin la complexitatea notelor simfoniei a 9 a de exemplu si o melodie pe care o asculti tu. Nu o consider pe cea clasica mai buna doar pentru ca este mai veche si pentru ca imi trezeste emotii puternice, ceva ce in muzica moderna nu am simtit, plus ca nu vreau sa aud toti ineptii ce isi transmit mesajul lor de tot rahatul. Or fi si melodii mai complexe decat al unor compozitori clasici, dar modul brutal de prezentare, distruge complet melodia, nu ma reprezinta o astfel de muzica. Ascult si clasica creata de compozitori moderni uite un exemplu Havasi Balázs http://www.youtube.com/watch?v=Kk5itF5YHvw
Bethoven lucrase putin si la simfonia a 10-a dar era mult prea complexa ca sa fie cantata de om. Oricum eu ti-am spus de ce prefer muzica clasica, nu din motivele invocate de tine si datorita faptului ca e singura muzica care o simt.
Scuza-mi idiotenia, dar am facut vreo 10 ore de gemoetrie descriptiva si desen tehnic si de abia ma concentrez.

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Apropo apocalyptica are si hall of the mountain king, care este tot din muzica clasica, dar sincer prefer muzica clasica.
http://www.youtube.com/watch?v=zf2aIVKp1OY -Apocalyptica
http://www.youtube.com/watch?v=xrIYT-MrVaI -Edvard Grieg

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Simfonia a 9-a e buna,dar merita si injurat Beethoven, ca din cauza operei asteia, nu pot sa pun mai mult de 80 de minute de audio pe CD-uri. :))

Eu gasesc complexitate si genialitate in orice melodie cu adevarat buna, care presupune talent si straduinta in crearea ei, chiar daca merge din melodii de Bela Bartok pana in Nowhere Man de la Beatles.Esti prea pironit pe muzica clasica,parerea mea. Unde gasesti mod brutal de prezentare in melodii de la The Who, sau Porcupine Tree, de exemplu.Nu folosi idei ce nu pot fi probate-omul poate canta orice.Se gasea un fel de Edwin Marton sa ii rupa in doua simfonia a 10-a lui Beethoven.

Gasesc si eu melodii de Hans Zimmer,Howard Shore sau Alexandre Desplat excelente,unele mai bune decat capodopere de progressive rock,dar n-am zis ca ma deranjeaza ca asculti muzica clasica,ci ca elimini posibilitatea unor melodii bune in genuri ''moderne''. Apocalyptica sunt o trupa buna, dar daca ar avea in spate si o orchestra destul de numeroasa, ar putea fi si mai buni.De Edward Grieg am mai ascultat, dar nu prea ma pasioneaza.Tot Haydn e mai bun.

Ce zici de melodia asta? http://www.youtube.com/watch?v=Z0kGAz6HYM8

Apropo,polithenist? :))

| Holocaust a răspuns:

Nu prea mă dau în vânt după black metal,dar piesa asta o ştiam,e bună, şi da, observ de ce ai postat asta la "religie". thinking

| anonim4565 a răspuns:

Nebunie praf jalnic asta e zgomot, e ila ragusit?, a cazut in cap de la etajul 200000000000?, acela e zgomot
daca vreti sa auziti asa ceva numa ramaneti la starea initeala ca la rapire uite tot gemete o sa auziti...asta e o prostie nu e melodie...nu stiu cum de puteti asculta oameni care zbiara. cumparati un bebelus sa va cante mai bine!laughinglaughinglaughinglaughinglaughing