| EvangelineDS a întrebat:

ce credeti despre aceasta melodie? http://www.youtube.com/watch?v=F9cqKafnUrk [nu am gresit categoria]

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Mi-a plăcut așa de mult clipul și melodia încât am făcut și o adaptare la școală din cretă :
http://4.bp.blogspot.com/......CN4662.JPG

22 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

Pana in anul 1900 muzica devenea tot mai buna, dar dupa a inceput o regresie treptata, pana am ajuns la astfel de melodii, ma intreb cand o sa fie considerata muzica si o oala care se rostogoleste pe scari? cred ca destul de curand o sa vad copii care danseaza si pe asfel de muzica facuta de o oala.

| Holocaust a răspuns:

Nu prea mă dau în vânt după black metal,dar piesa asta o ştiam,e bună, şi da, observ de ce ai postat asta la "religie". thinking

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Aici ai dreptate

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Te rog sa ai tu o voce cum are Vortex-tipul blond de arunca zarurile-si dupa mai vorbim.Omul putea sa se faca tenor oricand ar fi dorit,plus ca nu vei putea vreodata canta ca niciunul din membrii trupei,oricat ai exersa.

Referitor la melodie,imi place, e una din preferatele mele de la ei, si e foarte buna dpdv instrumental.Mustis le are calumea tare la pian.

| anonim4565 a răspuns:

Nebunie praf jalnic asta e zgomot, e ila ragusit?, a cazut in cap de la etajul 200000000000?, acela e zgomot
daca vreti sa auziti asa ceva numa ramaneti la starea initeala ca la rapire uite tot gemete o sa auziti...asta e o prostie nu e melodie...nu stiu cum de puteti asculta oameni care zbiara. cumparati un bebelus sa va cante mai bine!laughinglaughinglaughinglaughinglaughing

| EvangelineDS explică (pentru anonim4565):

Esti un manelist care nu are habar ce e aia muzica...

| anonim4565 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Urasc manelele si acest zgomot ce l-ati prezentat adineauri
sunteti satanisti?

| EvangelineDS explică (pentru GusWaters):

Hai frate nu-ti raci tasta de pomana daca vrei sa te iei de cineva iate de emanuel1

| anonim4565 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Da serios esti satanista?

| EvangelineDS explică (pentru anonim4565):

Da sunt...si apropo, vezi ca nu toti ascultatorii de black metal sunt satanisiti

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Ma eu nu am talent la muzica, dar sunt consumator de muzica clasica, care odata ce ii prinzi gustul, greu gasesti ceva la fel de bun ca ea.Iar sincer astfel de muzica mi se pare groteasca, cand eram mai mic ascultam si eu rap(Retards Attempting Poetry), dar comparativ cu muzica clasica care este atat de complexa, pot spune ca toate sunt gunoaie.

| anonim4565 a răspuns (pentru MortemAeternum):

Bine zici auzi ce religie au parintii tai?

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Asta cu muzica clasica este cel mai bun exemplu ca semidoctii, hipsterii, snobii si ipocritii sunt in floarea. Exista cel putin 600-700 de melodii mai bune decat muzica clasica,dar toti o vor considera pe cea din urma mai buna,ca de, se facea pe vremea cand nu existau atatia prosti, si se spune ca poate fi facuta doar de genii.Nimic mai gresit.Se face muzica foarte buna si acum, se facea si in 1960, si in 1990.Prea mult tam-tam se face in jurul muzicii clasice si semnul de egal pus intre acest gen, si inteligenta, cultura si bun-simt.Sa stii ca muzica buna se face in orice gen.Si,te rog,daca poti,nu mai fi un copiaci,ca e cam deranjanta faza cu RAP = Retards Attempting Poetry, care o gasesti pe sute de video-uri pe YT, si pe care o copie orice prepuber de 12 ani care se crede mare intelectual daca nu mai asculta rap.Muzica trebuie sa exprime sentimente,o experienta de viata,o poveste, artistul trebuie sa se dezvaluie pe sine prin arta pe care o face, si muzica clasica nu face asta.Este o muzica de salon.E painea cea de toate zile dpdv muzical a secolelor trecute, pentru ca era muzica de nisa.

Nu cred ca nu poti sa meditezi putin dupa ce asculti melodia asta rap:
http://www.youtube.com/watch?v=h6tnIzS0kjk

Si,apropo,Dimmu Borgir nu fac muzica in ''oala''.Au o melodie,Xibir, care e cantata cu orchestra din Oslo, fiind complexa dpdv melodic.CU TOATA ORCHESTRA! Si,ca sa reproduci o melodie la ei,oricare, iti cam trebuie o mica orchestra, vreo 20 de oameni:
http://www.youtube.com/watch?v=WabtoWUPXI4

O tona de trupe rock au influente de muzica clasica in stilul lor: Therion,Nightwish,Sonata Arctica,Dimmu Borgir,Within Temptation si pot continua la nesfarsit.

Si,cel putin eu,am gasit o melodie mult mai complexa,melodic,liric,psihic,si vocal,decat orice melodie de Haydn sau Bach, plus ca tine si cam cat o jumatate de simfonie, plus ceva minute:
http://www.youtube.com/watch?v=9kAdLiizR-4

| GusWaters a răspuns (pentru EvangelineDS):

Nu interactionez prea des cu sub-retarzi ca Emanuel ala,imi bat gura degeaba asa, macar cu Mortem pot purta o discutie civilizata, chiar daca omul nu are preferinte muzicale tocmai potrivite.

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Esti amuzant. Uita-te putin la complexitatea notelor simfoniei a 9 a de exemplu si o melodie pe care o asculti tu. Nu o consider pe cea clasica mai buna doar pentru ca este mai veche si pentru ca imi trezeste emotii puternice, ceva ce in muzica moderna nu am simtit, plus ca nu vreau sa aud toti ineptii ce isi transmit mesajul lor de tot rahatul. Or fi si melodii mai complexe decat al unor compozitori clasici, dar modul brutal de prezentare, distruge complet melodia, nu ma reprezinta o astfel de muzica. Ascult si clasica creata de compozitori moderni uite un exemplu Havasi Balázs http://www.youtube.com/watch?v=Kk5itF5YHvw
Bethoven lucrase putin si la simfonia a 10-a dar era mult prea complexa ca sa fie cantata de om. Oricum eu ti-am spus de ce prefer muzica clasica, nu din motivele invocate de tine si datorita faptului ca e singura muzica care o simt.
Scuza-mi idiotenia, dar am facut vreo 10 ore de gemoetrie descriptiva si desen tehnic si de abia ma concentrez.

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

Apropo apocalyptica are si hall of the mountain king, care este tot din muzica clasica, dar sincer prefer muzica clasica.
http://www.youtube.com/watch?v=zf2aIVKp1OY -Apocalyptica
http://www.youtube.com/watch?v=xrIYT-MrVaI -Edvard Grieg

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Simfonia a 9-a e buna,dar merita si injurat Beethoven, ca din cauza operei asteia, nu pot sa pun mai mult de 80 de minute de audio pe CD-uri. :))

Eu gasesc complexitate si genialitate in orice melodie cu adevarat buna, care presupune talent si straduinta in crearea ei, chiar daca merge din melodii de Bela Bartok pana in Nowhere Man de la Beatles.Esti prea pironit pe muzica clasica,parerea mea. Unde gasesti mod brutal de prezentare in melodii de la The Who, sau Porcupine Tree, de exemplu.Nu folosi idei ce nu pot fi probate-omul poate canta orice.Se gasea un fel de Edwin Marton sa ii rupa in doua simfonia a 10-a lui Beethoven.

Gasesc si eu melodii de Hans Zimmer,Howard Shore sau Alexandre Desplat excelente,unele mai bune decat capodopere de progressive rock,dar n-am zis ca ma deranjeaza ca asculti muzica clasica,ci ca elimini posibilitatea unor melodii bune in genuri ''moderne''. Apocalyptica sunt o trupa buna, dar daca ar avea in spate si o orchestra destul de numeroasa, ar putea fi si mai buni.De Edward Grieg am mai ascultat, dar nu prea ma pasioneaza.Tot Haydn e mai bun.

Ce zici de melodia asta? http://www.youtube.com/watch?v=Z0kGAz6HYM8

Apropo,polithenist? :))

| GusWaters a răspuns:

Mno,tu faci o confuzie,sa fie cu iertaciune.Tu iei tot ce inseamna muzica facut in prezent si in trecutul apropiat in aceeasi oala,ceea ce e total gresit. Exista si capodopere,si gunoaie,si banuiesc ca si in perioada in care se asculta doar muzica clasica,erau si unii compozitori care o balaneau aiurea si nu le iesea.

La radio si TV se dau doar melodii comerciale,pentru ca gloata doar asta cere: ceva usor digerabil,care sa nu le solicite prea mult creierul,care le permite sa danseze-ca multi au ajuns sa considere o melodie buna,doar daca se poate dansa pe ea,ceea ce e cretin-care sa fie in asentiment cu personalitatea lor: muzica simpla,superficiala pentru oameni la fel.Dar,ai putea avea si o surpriza,daca o arzi pe la unu noaptea pe RRA: am ascultat intr-o noapte o gramada de rock clasic,nu stiu cum ii zice emisiunii,dar cert e ca da doar cea mai de calitate muzica: Rolling Stones,Dire Straits,Phil Collins si alte de genul.

Exista si rapperi retardati,care canta despre ce ai enumerat tu,dar exista si rapperi foarte buni,care canta despre lucruri cu adevarat importante, gen Aforic, Cedry2K,CTC-ul,Armada.Un bun exemplu ar fi iar ''Derobotizare'' de la Cedry2K; daca ti-e sila sa asculti melodia,poti cauta versurile pe internet.

Mie nu imi plac ''cantaretii'' ce i-ai enumerat tu, sunt impotriva lor.Mie imi place sa ascult chestii de astea, muzica superioara mai pe scurt:

http://www.youtube.com/watch?v=z0DAnu5Sq6k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CknuCTRAW_I

Am sa ascult melodiile ce mi le-ai dat tu,dupa ce imi iau portia de rock clasic.
Sa inteleg ca traiesti viata boema de faculta,in care,o arzi non-stop aiurea, si cu cateva zile inainte de sesiune/restanta, devii student silitor? :))

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

"Tu iei tot ce inseamna muzica facut in prezent si in trecutul apropiat in aceeasi oala, ceea ce e total gresit."
Ma eu fac asta cu muzica, ceea ce nu este atat de grav, dar din cate am inteles din discutiile cu tine tu faci asta cu oamenii din diferite culturi, ceea ce este putin mai grav.
M-am uitat pe vesrurile recomandate de tine, dar nu pot spune ca am ramas miscat, chiar daca o mare parte din acea "poezie" este adevarata. Adica nu am auzit o melodie rap, ceva mai profunda, care sa depaseasca barierele traiului de zi cu zi. Poate or fi, dar eu nu am auzit.Iar cand ascult muzica clasica, frumusetea este ca pot sa imi imaginez tot ce vreau cand ascult acea muzica, care ma face sa uit totul si placerea ii ia locul.Nu ascult muzica clasica doar pentru ca ar fi "culta" si o ascult pentru ca imi place, chiar daca era considerata muzica retardatiilor tot o ascultam.Este ca un fel de drog, dupa ce ii prinzi gustul, slabe sanse sa te lasi de el.
"Sa inteleg ca traiesti viata boema de faculta,in care,o arzi non-stop aiurea, si cu cateva zile inainte de sesiune/restanta, devii student silitor? laughing"
Pai este primul meu an de facultate, deci nu stiam cu ce se manaca, m-am trezit acum in sesiune ca am de invatat cateva sute de pagini laughing desii mi-am lasat si 2 restante pentru la toamna, dar din greseli inveti, din semestrul viitor ca sa imi usurez putin munca, ar trebui sa invat zilnic macar o ora.

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Eu fac asta cu mai multe categorii de oameni pentru ca nu imi place modul lor de viata,cultura lor, ce-o consider de multe ori retardata, si care este ilogica.Pe cand,in muzica,exista sute de variatii a orice gen,cand in viata reala,exista,sa zicem in China, doar vreo cateva tipuri de oameni, si aia mai robotici.Nu e grav rasismul,dar, cand ignori multa muzica din prezent, pierzi multe cantece bune pe drum.

Zi-mi ce trebuie sa prezinte o melodie rap ca sa te dea pe spate si eu iti gasesc una.Ai putea sa incerci ''Negru'' al lui Deliric1 si Silent Strike,e cea mai profunda melodie rap ce-o stiu eu.

Mie mi se pare ca e valabil sa iti imaginezi orice si cand asculti power metal,mai ales daca nu cunosc limba in care se canta(spaniola, sau finlandeza, cum e limba in doua din cantecele mele preferate):

http://www.youtube.com/watch?v=U8EO0BL_RGA&feature=related

Eu cand ascult asa ceva nu imi pot imagina decat transpunerea cuvantului epic in mental,dar, nou doubt about it, si muzica clasica te duce pe oriunde.Ma rog,mai sunt si partile alea cu tenta apocaliptica,care nu te pot duce cu gandul decat la chestii din alea epic de nasoale.

Asta imi aduce aminte de bancul ala cu dracii,unde toate iadurile sunt cu veselie multa,iar la capatul fiecarei zile,vine Dracu' si le baga cuie in fund,iar in iadul studentilor,se distreaza cateva luni, iar la sfarsit vine Dracu' cu multe cutii de cuie pentru fiecare si zice: ''SESIUNEA, BAIETI!"

| MortemAeternum a răspuns (pentru GusWaters):

"Eu fac asta cu mai multe categorii de oameni pentru ca nu imi place modul lor de viata,cultura lor, ce-o consider de multe ori retardata, si care este ilogica."
Ce nu inteleg eu este pe ce te bazezi cand faci astfel de afirmatii.Adica si tu te-ai nascut intr-un anumit tip de cultura si ai fost influentat de alti oameni care ti-au mai schimbat unele idei dar bazele culturii in care te-ai nascut au ramas la fel.Nu ai nici o autoritate sa spui ca modul de viata al altor oameni, care au perceptii diferite de ale tale, asupra vietii sunt gresite si ilogice, nu exista un adevar suprem, pe care toata umanitatea sa il adoptde, iar daca toti am gandii la fel viata ar fi fost foarte plictisiotare si nu am mai fi evoluat, am fi ramas la un anumit stadiu fara a avea posibilitatea de evolua.

Am ascultat melodia pe care ai pus-o in link, dar iti spun sincer ca sunetele scoase nu ma impresioaneaza.Ti-am spus de ce imi place muzica clasica, pentru ca in majoritatea melodiilor este nevoie de o intreaga orchestra, fiecare instrument intra intr-o armonie perfecta cu celalat si este extrem de greu sa compui asa ceva.Una este sa compui o melodia pentru 1, 2 sau 3 instrumente, iar alta este sa compui o melodie pentru 10 tipuri de instrumente diferite, care sa fie intr-o armonie perfecta una cu alta, sau un cor intreg in care fiecare om are un tip anume de voce, dar totusi se imbina perfect.Intr-o melodie de multe ori nu inteleg mesajul ca este in latina, iar cand il citesc nu pot spune ca este ceva profund la el, de obicei se canta despre Dumnezeu.

Pentru rasismul tau iti recomand filmul Schindler's List (1993), daca un film este mai vechi nu este neaparat si un film prost sau The Pianist (2002).
Cat despre muzica iti recomand filmul Amadeus (1984), un film bun bentru ca face mici analize al unor melodii, desii filmul este si comic si dramatic, este un film bun in opinia mea umila, desii nu cred ca o sa iti placa stilul lui Mozart prezentat in film, el fiind putin mai libertin.

| GusWaters a răspuns (pentru MortemAeternum):

Ma bazez pe anumite trasaturi definitorii ale unor popoare.De obicei,romanii sunt priviti ca oameni relativ inzestrati intelectual, dar puturosi al' dracu, si delasatori.Ca sa fac o paralela,la fel si nemtii sunt rigurosi, relativ reci si flegmatici, si pragmatici.Chinezii,si asiaticii nu imi plac in general,pentru ca nu rezoneaza in gandire cu mine, dogmele lor mi se par stupide, si redundante.

Tin sa te contrazic la baza culturala.Am fost invatat anumite lucruri,am asimilat si am fost asimiliat de cultura romaneasca, dar aproape ca am abandonat-o, treptat.Muzica romaneasca,ce este considerata ca facand parte din cultura noastra,o refuz,modul de gandire predominant al romanilor,il refuz, chestiile ce sunt considerate definitorii pentru romani, in general le refuz.Nimic nu afirma ca,daca te nasti intr-o cultura,nu o poti abandona total,creandu-ti una,cum am facut eu.

Nu am autoritate,dar asta e modul meu de gandire,si daca as avea in acest moment puterea si Wehrmacht-ul pe care il avea Hitler,bineinteles,transpus la tehnologia de astazi,as declara neconditionat razboi Chinei,Japoniei,Coreei,si partial Israelului,fara sa dau inapoi.Dar asta e doar fantezia mea bolnava.Pur si simplu,nu imi plac oamenii care mananca supa de fetus,care mananca animale in mod normal,mai inteligente,cel putin in EQ decat ei,oameni care trec ignoranti pe langa un amarat de copil calcat de masini,ca nu cere mult,sa il ridici,si sa chemi o ambulanta,oameni care arata la fel,oameni care,daca vor,cu putin machiaj se transforma din barbat in femeie,si viceversa,nu imi place ordinea tipic japoneza,care pute a robotizare a oamenilor,si nu o sa le accept modurile de viata niciodata.

Nu exista un adevar suprem,ci exista mai multe,care, daca toata omenirea ar gandi, le-ar accepta.Dar sunt minore si neimportante aceste adevaruri supreme.Fiecare se muleaza dupa anumite principii,dar oricum ai fi, unele lucruri trebuie sa le recunosti ca fiind adevarate, asta in caz ca nu esti detasat de realitate.De exemplu,uite adevar suprem: rusii scriau al dracu de bine,nu poti contra asta, daca ai citit destul, pentru ca stii ca nenorocitii scriau capodopere.Alt adevar suprem: Phil Jackson a fost cel mai bun antrenor de baschet din istorie.Si cine tine sa nu recunoasca acest adevar, il invit eu sa castige ca antrenor 11 titluri in NBA,si vedem dupa.hee hee

Daca nici symphonic metal-ul nu-ti place, cred ca ma dau batut.Dar sunt si anumite melodii din genul asta, unde iti trebuie de la 6-7 instrumente in sus,deci, ultima reduta pe care o pot pune eu la bataie, e trupa Therion.Cauta vreo doua melodii de la ei,poate-poate...

Schindler's List l-am vazut,si reactia mea a fost ceva de genul meh.Bun om Schindler,filmul e bine regizat,dar povestea ma lasa rece. Pianistul nu cumva a fost regizat de Roman Polanski? Nu l-am vazut,niciodata nu m-am interesat de el,stiu doar ca actorul principal,parca Adrien Brody sau ceva gen era numele lui, a fost cel mai tanar castigator de Oscar, vreo 27 de ani avea pe vremea aia.Totusi,am vazut si citit Alegerea Sofiei, dar nu e foarte mult legat de rasism.De filmul Amadeus habar n-aveam,am sa incerc,desi dupa mine, Haydn ii dadea fum lui Mozart, si majoritatii compozitorilor.