| SasaSasa2000 a întrebat:

Salut,câte versete are Biblia folosita de către Catolici? Dar cea folosita de ortodocsi? Dar cea folosita de protestanți?
Mai exista alte religii creștine? Care sunt?
Care credeți Dvs. Că este religia sau credință adevărată? Si de ce? Ce puteți sa imi spuneți de a2-a porunca?

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care credeți Dvs. Că este religia sau credință adevărată? și de ce?
Nici una nu este mai adevărată ca alta.
Ce puteți sa a-mi spuneți de a2-a porunca?
Se referă la mai mult decât scrie acolo literă cu literă.
Se referă la a nu cupla, corela credința ta în Dumnezeu de o imagine, sau concept sau orice altceva. Nu de Biblie, nu de ce spune un popă sau altul, nu de ceva limitat. Asta are chipul cioplit, margini de care poți să te împiedeci. Asta are orice doctrină și scriere religioasă, cuvinte și idei și cmportamente ale celor ce cred, de care poți să te împiedeci și să greșesti. Dumnezeu e dincolo de ele. Arde catedrala Notre Dame. Ei și? Dumnezeu nu este la biserică, orice biserică este un loc unde se vorbește despre Dumnezeu, ceea ce este cu totul altceva. Toată catedrala este un chip cioplit. Haleoo, cum poți să spui așa ceva! Dar asta a vrut să spună această poruncă. Nu lega credința ta de un obiect sau de o clădire, care este și ea tot un obiect.

| SasaSasa2000 explică (pentru sadrian46):

Foarte interesant, mulțumesc pentru. Răspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Credinta adevarata e cea care se verifica in practica. Despre o afirmatie putem spune ca e adevar doar daca poate fi verificata. O credinta daca ar fi adevarata, dupa un timp nu s-ar mai numi credinta, s-ar numi adevar. Toate credintele nu pot fi echivalate cu adevarul. De aceea i se spune credinta pentru ca e posibil sa fie adevar sau nu. Daca intr-o credinta unui personaj invizibil, i se atribuie calitati precum iubirea, puterea si bunatatea in cantitati uriase, se poate verifica usor inexistenta unui asemenea personaj. Daca un asemenea personaj ar exista, spitalele ar fi goale si toata lumea ar fi fericita. Cum lucrul asta nu se intampla, e lesne de inteles ca personajul respectiv e doar o fictiune, iar credinta respectiva este una falsa.

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Interesanta perspectiva, însă nu sunt de acord, iată de ce;
Dumnezeu, când a creat Omul i-a dat libera alegere, i-a spus că să încalci regulile care ți-le dau Eu este rău(cele 10 porunci), iar omul prin alegerile care le face (fie ele rele sau bune) îl îndepărtează/atrage (in funcție de cum au fost)pe Dumnezeu de el/ea, așadar spitale sunt pline din cauze pe care omul a le-a ales:
-Războaie (oameni se omoară între ei, oameni au ales)
-Blestem ( geneza 12 3Voi binecuvânta* pe cei ce te vor binecuvânta şi voi blestema pe cei ce te vor blestema) așadar, ai blestemat pe cineva? Vei fi blestemat de cineva. in biblie mai scrie că
Deuteronomul 5:29
O, de ar rămâne ei cu aceeași inimă ca să se teamă de Mine și să păzească toate poruncile Mele, ca să fie fericiți pe vecie, ei și copiii lor! (Fericirea e o binecuvatare)
Iar că să fim fericiți pe vecie trebuie să păzim toate poruncile Lui,) așa dar. le păzești pe toate? Vei fi fericit.
Copii nu au nicio vina, ci e vina părinților, dacă tatăl alege sa fie un ucigaș, pedeapsa va cădea pe toată familia, omul, prin încălcarea poruncilor date de Dumnezeu atrage moartea spre el\ea.

Pa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Săracă lipsă de gândire!

| sadrian46 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Pa și pu. La toți.
Libera alegere nu se pupă cu a da cuiva porunci. I-a interzis să cunoască binele și răul, de aceea l-a dat afară din rai. Până atunci, omul nu era om, era păpușa, piticul din grădină, care nu făcea nimic, nici bine și nici rău.
Poruncile nu le-a dat Dumnezeu, le-a dat Moise. Iar imediat după ce le-a dat, a sfărâmat el însuși tablele legii ( poruncile) și a omorât copios până s-a săturat. Apoi le-a rescris din nou, ca dovadă că erau de la el iar nu de la Dumnezeu.
Așa că tot ce scrii tu aici este bullshit.

| sadrian46 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Așa se îmtâmplă când citești ceva, chiar și Biblia, și nu înțelegi nimic. Mare blestem peste capul tău.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Dz nu a creat nimic. Omul l-a creat pe Dz. De asta avem asa de multe religii. Dz e un personaj fictiv, inventat, spectator de nota 10. Daca se intampla ceva bun, pot spune ca e de la el, daca se intampla ceva rau pot spune ca e de la mine. E si invizibil, deci e personajul perfect pentru creduli. E asa de puternic de nu-l vede nimeni, nici pe el nici efectele lui, e asa de iubitor si puternic, de lasa oamenii fara ajutor in spitale. Daca asta e puterea si iubirea lui Dz cel inventat si invizibil, atunci e complet inutil. In biblie poate sa scrie orice, ca e o poveste ce nu se verifica in nici un fel. Asa si eu pot sa-ti promit ca dupa ce mori iti voi da o viata vesnica de miliarde de ani si toata fericirea din lume si poti sa-mi zici ca sunt Dz, ca n-ai cum sa verifici practic ca ti-am spus o minciuna, trebuie doar sa crezi in mine daca esti credul si nu iti folosesti ratiunea care sa-ti arate ca ceea ce ti-am spus e o utopie.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Religia e are o parte buna, aceea ca convinge oamenii egoisti sa faca fapte bune cu gandul la recompensa sau pedeapsa "divina".

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Salut, eu că mulți alți mă consider creștin, și că creștin fiind, nu sunt complet de acord, singurul Dumnezeu adevărat este "Dumnezeu-ul lui Avraam Isaac și Iacov" așa cum este numit El în Biblie, restul(care nu se bazează în existența acestui Dumnezeu) este satanism.

| SasaSasa2000 explică (pentru sadrian46):

Nu,i-a dat afara din rai, deoarece NU au respectat porunca creatorului lor.Nu cred că ai citit Biblia, și totuși vb. Despre ea, in fine. o să vezi, multa fericire, pa.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

O fi adevarat acest Dz, dar nu e util, daca cu putere si iubire infinita se multumeste sa fie spectator la suferinta omului si ca exemplu mai evident - vezi spitalele pline cu bolnavi, deci un Dz cu iubire si putere infinite ii lasa pe toti in spital. Bravo Dz! Esti bun! S-o tii tot sa inainte! Si exemple sunt multe.

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Salut,spitalele sunt pline,dar te ai gândit de ce? Oameni se omoară între ei pentru pământ,se impusca uni pe alți din cauza convingerilor religioase,se otrăvesc uni pe alți pentru avere, OMUL A ALES, Dumnezeu le-a dat struguri oamenilor, dar oamenii nu sau mulțumit, și au făcut vin din ei, sau îmbătat sau dus pe străzi și au făcut ce nu trebuia facut
, Algo098 spune-mi,cine i-a spus omului: " ia acești struguri și fai vin,că să "trăiești" și tu"?
Oare nu omul a ales?
Viața e făcută în principiu din alegeri,Omul alege sa fie obez, cine îi spune "ia gogoașele astea și bagale pe gât", nu tot omul? Dar cine ți-a spus sa asculți de acel om? Și în ce condițiiai ascultat tu de el?
Domnul a dat porunci omului, iar daca oamenii nu respecta aceste porunci îl vor avea ca tata pe satan(râu), însă dacă vor respecta aceste porunci îl vor avea ca tata pe Dumnezeu(Bun), e ca și cum ai da bacul. tu vrei sa iei 10+ însă nu știi să scrii, nu știi să citești, nu că nu poți, poți. dar NU vrei,
De ce Dumnezeu nu intervine?
să presupunem că dai un test la matematica:
Tu, te chinui, înveți și înveți și repeți si la sfârșit iei 7

Altul nu invata de loc, insa are o copiuță pe talpa papucului si la sfârșit ia 9
Care a fost cel mai cinstit?
Nu te vei plânge tu profesoarei și ai vei spune că el de fapt nu știe nimic și că de fapt a copiat?
Dumnezeu vrea că asta sa Nu se intample, așa că le-a dat la toti libertatea de a alege, însă Dumnezeu a dat niste reguli, este alegerea ta daca le respecți, și tot alegerea ta daca NU le respecți, însă toate au o consecință, este treabă ta sa le compari cu aceste "reguli" date de Dumnezeu că să vezi ce fel de consecință va avea acea consecință. Noapte Buna.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Depinde de fiecare ce intelege prin iubire, bunatate si putere.

Daca iubire inseamna sa faci pentru cel iubit tot ce poti ca sa-i fie bine,
bunatate inseamna sa nu cauti razbunare si motive de a nu ajuta pe cineva cand poti sa o faci,
daca putere infinita inseamna sa poti face orice,
atunci Dz trebuie sa apere oamenii de alegerile gresite ale altor oameni si chiar de greselile lor, nu sa stea spectator si dupa aceea sa se spuna ca e bun, puternic si iubitor. Eu asa consider ca e corect.

Daca gsesc scuze pentru neimplicarea lui Dz si consider bunatate, iubire si putere spitalele pline cu bolnavi, atunci inseamna ca acel Dz nici nu exista, e doar un personaj inventat si eu prin acceptarea unor calitati prezente doar cu numele, legitimez in fapt existenta unui personaj care nu exista, sau care daca exista nu are calitatile care i se atribuie si e doar un personaj spectator inutil.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Exemplul tau cu copiuta nu e asa de potrivit, ca un om poate ajunge in spital din greseala altora si cand ajuti pe cineva, e bine sa o faci fara sa te mai intrebi cum a ajuns in acea situatie. Daca un sofer beat a avut accident cu masina si poti sa-l ajuti, ce faci? Il testezi cu fiola si daca e beat il lasi sa moara? Nu-l ajuti? Degeaba incercam scuze pentru un Dz inexistent ca nu merge.

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Culmea e ca. si draci stiu ca exista un dumnezeu pe lumea asta.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

E dragut, asa cum exista Dz, asa exista si draci si stiu unii de altii laughing

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Exact,nu înțeleg de ce te amuză, constatarea ta este foarte corectă.

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Dumnezeu nu face ce vrei tu, ci EL ați spune ce să faci-tu alegi dacă sa al asculți sau nu-toate au o consecință-nimic nu e întâmplător.

Doar recunoaștel pe Dumnezeu că mântuitor și stăpân, păzești poruncile, citește Biblia și vei avea pace în suflet.
Domul sa te binecuvinteze și să ați de-a pace.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

E corecta in sensul ca nu exista nici Dz nici draci.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

"Dumnezeu nu face ce vrei tu"
Dz e un personaj fictiv inventat de niste primitivi pentru a insela alti primitivi, deci normal ca nu face ce vreau eu pentru ca nu face nimic deoarece nu exista decat in cartile mincinoase si primitive si in mintea credinciosilor inselati de primitivi.

"EL ați spune ce să faci" El e un personaj inventat si ce sa faci iti spun primitivii care au scris povestile fanteziste.

"tu alegi dacă sa al asculți sau nu" Tu alegi daca sa asculti indicatiile false ale primitivilor sau nu.

"toate au o consecință" Normal ca orice faci are un rezultat si daca asculti de povestile primitivilor, nu faci mare lucru.

"nimic nu e întâmplător" Majoritatea lucrurilor sunt intamplatoare, ca nu e nimic batut in cuie.

"Doar recunoaștel pe Dumnezeu că mântuitor și stăpân" Il recunosc pe Dz cel invizibil, atotputernic si iubitor care nu face nimic, drept minciuna unor primitivi care si-au dorit si au reusit sa-i insele pe cei naivi care cred in orice poveste fantezista, fara logica, fara coerentasi absurda.

"păzești poruncile" sa si le pazeasca mincinosii care le-au inventat, ca nu ma pot insela niste primitivi vicleni si lipsiti de omenie cu niste povesti false, mincinoase si strambe.

"citește Biblia și vei avea pace în suflet" Nu are cum sa-mi aduca pace in suflet o carte mincinoasa scrisa cu viclenie de niste primitivi.
Am pace in suflet suficienta si atat cat trebuie, nu am ce face cu niste povesti aberante.

"Domul sa te binecuvinteze și să ați de-a pace." Multumesc pentru urare si iti urez si eu acelasi lucru, cu deosebirea ca eu n-am nici o treaba cu "Domnul" cel atotputernic si invizibil care nu face nimic inventat de niste primitivi. O primesc ca pe o urare sincera si ca de la om la om. Daca pentru tine "Domnul" reprezinta ceva de valoare, atunci urarea mea catre tine il include si pe el si iti doresc toate cele bune. Pentru mine Dz are valoarea 0, pentru ca atat face. Daca te uiti si vezi spitalele pline si Dz cu puterea si iubirea lui nemarginite nu face nimic, iti dai seama ca Dz e o minciuna, o ispita si o inselaciune ieftina a unor primitivi, o amagire si nimic mai mult.

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Dar ce există dacă(cum spui tu nu exista nici Dumnezeu nici draci)?
Cine a creat lumea de azi?
Oare sau lovit 3 bucăți de piatră și sa făcut universul?

| SasaSasa2000 explică (pentru Algo098):

Stimate domn,tu înțelegi că El e sefu, nu Tu, nu face ce vrei tu si când vrei Tu, ci Tu faci cum și când vrea El,-dacă crezi că ceva nu există, nu îți poate dovedi nimeni că există.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Sa zicem ca nu stim cine a creat lumea. Daca inventam niste povesti false, nu iseamna ca ne aflam in posesia adevarului si ca ne sunt de folos povestile inventate de niste primitivi, ca sa insele si ei la randul lor alti oameni. Stiinta inseamna lucruri verificate, verificabile, in timp ce credinta inseamna amagire.

| Algo098 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu inteleg ca niste primitivi au scris niste povesti inselatoare cu ajutorul carora s-au facut remarcati printre semenii lor si au castigat bani si putere. Prin urmare spiridusul inventat, inexistent, atotputernic, iubitor si invizibil care nu face nimic e sef doar in mintea credulilor care cred drept adevarate povestile false inventate de acei oameni primitivi mincinosi, si mai e sef in cartile cu povesti respective, ca in realitate se vede ca nu exista spiridusul si ca nu face nimic. Nici nu e nevoie sa dovedeasca cineva ca exista, ca se vede direct din cartile cu povesti ca e vorba doar de o inselatorie ieftina. E suficient sa iti folosesti ratiunea si vezi imediat despre ce e vorba.

| RKBlue a răspuns:

Nu exista religie adevarata.

A 2-a porunca arata ca D-zeu se razbuna pe copiii nevinovati, din cauza parintilor.
Crestinismul chiar e o religie a pacii...

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 explică (pentru RKBlue):

Salut, știai că religiile de obicei au porunci numerotate diferit față de altele sau chiar absente, te rog dar, spune-mi acea poruna la care te referi, mersi.

Pa.

| alex598 a răspuns:

Biblia spune că viața veșnică este să îl cunoaștem pe Dumnezeu Tatăl și pe Fiul Său pe care El l-a trimis. Atât timp cât ai o relație personală cu Dumnezeu nu contează cum se numește religia ta

| sadrian46 a răspuns (pentru alex598):

Și când cunoaștem ceva, cum cunoaștem? Repetând fraze din Biblie?