| SoP222 a întrebat:

Care e diferenta intre catolici, ortodocsi, protestanti etc.?
Din cate am inteles catolici dau un fel de taxa anuala, pentru ce dau bani?

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

E diferenţă de ritual, de dogmă, de multe. Nu face decât s-arate că fieare consideră că deţine vreun adevăr suprem. Numai de la asta îţi dai seama cât de distruşi sunt toţi. În plus, ce te face să crezi că la ortodocşi nu plăteşti taxă? Când vine popa la uşă după contribuţie cum se numeşte?

| Holiday a răspuns (pentru Gizăz):

"Când vine popa la uşă după contribuţie cum se numeşte?"

Sarlatanie, hotie, inselaciune, escrocherie....sa mai continui?

| Gizăz a răspuns (pentru Holiday):

Corect, dar eu merg pe "e prost cine dă, nu cine cere". Nu te obligă nimeni să plăteşti ceva. Când vine popa eu nu deschid uşa. SImplu!

| Elvina a răspuns:

Raspunsul la intrebarea asta o gaseai mult mai usor daca dadeai un search pe google, nu asteptand sa scrie altii pe site.

| Holiday a răspuns:

Ei au impresia ca exista diferenta majore intre ei si ca, bineinteles, fiecare in parte are dreptate doar el, dar in esenta sunt aceeasi Marie cu alta palarie, toti cred in basme cu acelasi spiridus si asa cum zici si tu platesc mai mult sau mai putin, in diferite forme, pentru "viata vesnica" pe care le-o promite basmul.

| Felys a răspuns:

Nici o diferenta, toti se chinuiesc sa scoarca bani de la prostime

| MskDesign a răspuns:

Nu este nici o diferenta, doar ca sunt oameni cu principii si convingeri diferite. Puteai sa adaugi si ateii in aceasta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt diferente destule si in dogme. Nu stau acum sa le enumar. Cauta pe goagal.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Pai daca vrau il scot afara sa nu mai platesc taxa si e incheata discutia, va bateti capu de ce platesc alti taxe hahaha

| vioricavio a răspuns:

Si catolicii si ortodocsii dau acea taxa anuala. Ca sa stii ce e acea taxa, daca nu o platesti in momentul in care doamne fereste moare cineva din familie nu il ingroapa hotii astia pana nu platesti restanta la ei. Cam asta a ajuns biserica in ziua de azi. Nu platesti nu te ingroapa.

| dani145 a răspuns:

Catolicii platesc intr-adevar o taxa, numita simbrie, care consta in 10% din salariu. Probabil dau bani pentru renovarea bisericilor sau poate sidin alte motive.