| TbW a întrebat:

Salut. Cunosc o persoana care a facut botezul la penticostali. Ea avand botezul facut poate renunta la religia aia si sa vina la ortodoxi?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca poate sa faca ce vrea, fiindca penticostalii nu o vor lasa de capul ei, ca acolo este control si disciplina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cui ii pasa unde e botezul? Respecta ce obiceiuri vrea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă să nu poată?

| anonimg a răspuns:

Se va arunca din lac în puț. Oferă-i ceva mai înalt decât ortodoxismul. Oferă-i biserica adventistă de ziua a șaptea.

| minrest a răspuns:

Ar putea, dar a intrat intr-o robie psihologica cumplita, din care putini reusesc sa scape complet. Am bucuria de a fi cult survivor al unui cult penticostal. A fost foarte greu si mi-a luat 20 de ani sa ies din capcana.

| gabicoo a răspuns:

Da!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza religia, conteaza credinta! Isus este calea, adevarul si dragostea. Citeste biblia, asculta predici din toate dogmele crestine si dupa aia poti decide ce tip de crestinism este cel care ti-se potriveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa renunțe, dar n ar vrea sa o facă din moment ce s-a botezat la penticostali

| Sistemulxxl a răspuns:

Penticostalii sunt periculosi. Nu cred ca o vor scapa din mana.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Vad ca stii despre ce vorbesti. E o robie mai rea ca moartea.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Am cunoscut persoane care au intrat la penticostali. De acolo stiu.

| IonelaIasmina a răspuns:

Daaa. Ea fiind penticostală, este păcat. Dacă s-ar trece la ortodoxi, ar face o,, faptă bună", să zic așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

În care Biblie scrie asta?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ru începi? Iar te bagi? Te rog frumos, fiecare e cu părerea lui. Nu mai am dreptul la opinie ca începeti voi?, Hai de rog, termina

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Exista o diferență între opinie și afirmație. Tu ai spus clar ca e păcat sa treacă un om de la ortodocsi la penticostali și eu te am întrebat unde scrie. Dacă nu scrie, de ce spui ca e păcat? Nu mai spune minciuni altora, că nu e ok. În plus, nu mai începe cu felul acesta de vorbire, adică eu ți am pus o simpla întrebare și tu îmi spui răutăcios ca ma bag și sa încetez. Cum tu ai dreptul sa spui ce vrei, asa am și eu dreptul sa îți pun întrebări. Vezi ca vorbesc frumos, nu te jignesc, adică fii și tu politicoasa ptc nu caut ceartă, dar vreau un răspuns bazat pe Biblie, de ce ar fi păcat? Dacă nu există, nu are sens sa spui asta mai departe, dacă tot nu e adevărat. Nu crezi ca are logică?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am răspuns răutăcios? Am zis,, te rog,, nu am zis,, du te raului (ști la ce rău me refer, înjurătură de zi cu zi a unor oameni),,, sau ceva de genul, ptc ca atunci chiar inseamna ca ți am vb urât. da, am spus, asta a fost un fel de opinie și un lucru de care știu sigur ca l-am văzut și mi-a confirmat tot ce am zis. Acum te întreb și eu. Care e religia lui Iisus? Da, ai dreptul sa spui ce vrei, dar spune în comentariul tău către persoana care a întrebat, nu spune către comentariul meu. Ptc și eu as fi putut la unele comentarii ale tale da ma bag, dar am zis sa mi vad frumos de treaba mea și, sa nu deranjez oamenii (adică pe tine) fiindcă își dau cu părerea. Încă odată: NU ȚI AM RASPHNS RAUTACIOS, doar că am zis sa nu te mai bagi ptc eu niciodată nu cred ca am putut da un comentariu mai lung la categoria,, religie,, ptc,, ma corectai,, tu.
De ce nu vrei tu sa facem altfel. Fii atent! Ori încetezi pentru totdeauna cu comentariile la comentariile mele, ori vrei sa fim prieteni și sa vorbim fără sa ne mai contrazicem. Din doua una, ca deja nu mi mai place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Religia Domnului Isus? Pai, nu știu daca a avut o religie, dar dacă a avut una, nu a fost ortodox, din câteva motive simple: El nu a avut nicio icoana, nu a poruncit ucenicilor sa se roage la sfinți/ icoane/ îngeri, nu a poruncit ucenicilor sa venereze moaște etc.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda...ok. Nu vreau sa mai mai cert cu tine. Cum am spus, ori încetezi cu contrazisul la adresa mea și, ma lași sa mi spun și eu liniștită părerea. Ori. vrei sa incheiem frumos fără a ne mai contrazice

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Este o simpla discuție, mi ai pus o întrebare și eu am răspuns. Unde ma cert?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne, bai omule, ma faci sa și rad laughing
Tu nu vezi cum facem pe aici prin mesaje? laughing laughing
Rade naiba și lumea care mai intra. Doamne...
Ok, rămânem fiecare cu părerile lui și gata. Bine?

| Ganderoaica a răspuns:

Poate renunta la penticostali si sa vina la ortodoxi, dar trebuie botezata la ortodpxi si sa stie Crezul.